Naujienų srautas

Lietuvoje2017.04.18 15:10

Seimui bus pateiktos nepalankios M. Basčiui NSGK išvados

ELTA 2017.04.18 15:10

Parlamentinį tyrimą atlikęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) antradienį ketina pateikti Seimui savo išvadas, kuriose teigiama, kad Seimo narys Mindaugas Bastys, palaikydamas nuolatinius ryšius su „Rosatom“ ir kitais Rusijos atstovais, veikė prieš Lietuvos valstybės interesus, jo ryšiai kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Išvadas parlamentui pristatys NSGK pirmininkas Vytautas Bakas.

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad, NSGK baigus tyrimą, atnaujins darbą savo veiklą sustabdžiusi apkaltos komisija. Seimo vadovo teigimu, artimiausiu metu planuojama pakeisti šios komisijos sudėtį, nes specialiojoje komisijoje yra keli asmenys, kurie priklauso ir NSGK.

„Iš karto pakeisime komisijos sudėtį, kad joje nebūtų tų žmonių, kurie gali būti jau su išankstine nuomone. Todėl paprašėme frakcijų, kad jos deleguotų į komisiją kitus asmenis, kad nesidubliuotų“, – sakė V. Pranckietis.

Seimo pirmininkas nesiėmė prognozuoti, kaip balsuotų komisija dėl apkaltos M. Basčiui.

„Mes spėlioti negalime. Manau, kad visi vertins pagal tai, kokios išvados pateiktos“, – sakė V. Pranckietis.

Praėjusią savaitę joms pritarta 8 komiteto nariams balsavus „už“, prieš buvo tik socialdemokratas Juozas Olekas.

NSGK įregistruotame nutarimo projekte Seimui siūloma išvadoms pritarti.

NSGK nustatė, kad Seimo narys M. Bastys, palaikydamas artimus ir nuolatinius ryšius su Rusijos Federacijos valstybinės atominės energetikos korporacijos „Rosatom“, Kaliningrado srityje pradėjusios statyti Baltijos atominę elektrinę, o Baltarusijoje statančios Astravo atominę elektrinę, atstovais, veikė prieš Lietuvos valstybės interesus.

NSGK konstatuoja, kad artimi Seimo nario M. Basčio ryšiai su buvusiais ar esamais Rusijos Federacijos žvalgybos ir saugumo struktūrų pareigūnais, Kremliui artimais žurnalistais ir buvusiais ar esamais nusikalstamo pasaulio atstovais kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.

NSGK išvadose pažymi, kad M. Bastys savo veiksmais galėjo padaryti žalos savo valstybei: „Seimo narys M. Bastys, tarpininkaudamas „Rosatom“ ir su ja susijusioms įmonėms, žvalgybos ir saugumo struktūrų pareigūnams, Kremliui artimiems žurnalistams ir buvusiems ar esamiems nusikalstamo pasaulio atstovams, siekė daryti įtaką politiniams procesams ir aukščiausiesiems valstybės pareigūnams Lietuvoje, kurie galėjo pakeisti Lietuvos geopolitinę kryptį ir padaryti žalos Lietuvos valstybei.“

Seimo NSGK nesiėmė pateikti nuomonės dėl apkaltos M. Basčiui todėl, kad Seimo statutas nesuteikia jam tokių įgaliojimų. Apkaltos klausimą Seimas yra pavedęs spręsti specialiai apkaltos komisijai, kuri šiuo metu yra sustabdžiusi savo darbą. Po NSGK išvadų ši komisija žada atnaujinti savo veiklą.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) nesuteikė M. Basčiui leidimo dirbti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Visiškai slaptai“, dėl nuolatinių ir niekur viešai nedeklaruotų jo ryšių su Rusijos Federacijos verslo ir valstybinių įmonių atstovais bei fiziniais asmenimis.

Viešai skelbtame VSD rašte pažymima, kad parlamentaras M. Bastys turėjo ryšių su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu laikomu Jevgenijumi Kostinu, buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, taip pat – buvusiu Kauno mafijos autoritetu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.

Šių metų kovo 16 d. Seimas savo nutarimu pavedė Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui atlikti parlamentinį tyrimą dėl Seimo nario Mindaugo Basčio ryšių galimai keliamos grėsmės nacionaliniam saugumui ir galimybių inicijuoti apkaltos procesą. Seimas NSGK suteikė laikinosios tyrimo komisijos įgaliojimus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi