Lietuvoje

2017.04.18 08:57

Prezidentūra: „Brexit“ naudojimas dvigubos pilietybės kontekste yra spekuliacija

ELTA2017.04.18 08:57

Norintys įteisinti dvigubą pilietybę be piliečių referendumo spekuliuoja Jungtinės Karalystės pasitraukimu iš ES, o Seimas turėtų kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) dar iki bandymo tokį įstatymą priimti, sako prezidentės vyriausiasis patarėjas vidaus politikos klausimais Mindaugas Lingė.

Anot prezidentūros atstovo, bandant dvigubą pilietybę įteisinti paprasta įstatymų priėmimo procedūra, kuriamas precedentas, kai sudėtingais ar nepatogiais klausimais einama paprasčiausiu keliu. Pasak M. Lingės, teiginys, kad dėl „Brexit“ Lietuva gali netekti tūkstančių piliečių, yra spekuliatyvus, nes Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May yra sakiusi, kad ir po pasitraukimo nuolatinio gyventojo statusas bus išlaikytas.

„Tai yra daugiau argumentas (tų – ELTA), kurie nori pasinaudoti kontekstu, – „Žinių radijui“ antradienį teigė M. Lingė. – Mes manome, kad nėra teisinga manipuliuoti tais žmonėmis, tų žmonių situacija. Juo labiau, kad ir premjerė yra aiškiai pasisakiusi, kad tikrai ta mūsų žmonių situacija nesikeis ir nuolatinio gyventojo statusas bus išlaikomas ir pilietybės tikrai nebus reikalaujama.“

Praėjusią savaitę Seimo kanceliarijos Teisės departamentas pateikė išvadą, kad siūlymas leisti įstatymu dvigubą pilietybę išlaikyti asmenims, kurie yra ES ar NATO valstybių piliečiais, prieštarautų Konstitucijai. Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad dviguba pilietybė gali būti suteikia tik išimtiniais atvejais ir šią nuostatą galima pakeisti tik pakeitus Konstituciją ir surengus piliečių referendumą.

Premjeras Saulius Skvernelis yra sakęs, kad neišsprendus dvigubos pilietybės klausimo Lietuva gali netekti emigravusių piliečių, o vienintelė reali galimybė tokiam referendumui galėtų būti tik 2019 m. prezidento rinkimai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.