Lietuvoje

2013.05.02 14:30

Teisėjų kolegijos nušalinti „darbiečiams“ nepavyko

ELTA 2013.05.02 14:30

Vilniaus apygardos teismas (VAT) atmetė Darbo partijos advokato Vladimiro Buslovičiaus prašymą nušalinti teisėjų kolegiją.

Vilniaus apygardos teismas (VAT) atmetė Darbo partijos advokato Vladimiro Buslovičiaus prašymą nušalinti teisėjų kolegiją.

ELTA jau skelbė, kad VAT, nagrinėjančiame Darbo partijos vadinamosios juodosios buhalterijos bylą, baigiamąją kalbą teisiamiems „darbiečiams“ ketvirtadienį turėjo pradėti skaityti prokuroras, tačiau Darbo partijos gynėjas prašė byloje padaryti pertrauką ir ją perduoti nagrinėti kitai teisėjų kolegijai. Darbo partijos gynėjas su prašymu, kuris adresuotas VAT ir Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkams, taip pat įteikė kompaktinį diską su garso įrašu ir jo stenograma.

Įraše esą užfiksuotas VAT darbuotojo prisipažinimas, kad teisėjai buvo spaudžiami šią bylą išnagrinėti kuo greičiau, nesvarbu „kaip“, o teisėjų kolegijos pirmininkei Daivai Pranytei-Zalieckienei spaudimą darė Prezidentūra.

Seimo vicepirmininkas, kaltinamasis Vytautas Gapšys sakė, kad teisėjams pateiktame įraše girdimas buvusio VAT Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininko Viktoro Dovidaičio balsas. Pokalbyje esą dalyvauja ir buvęs VAT teisėjas ir buvęs Seimo narys Konstantas Ramelis.

Teismas prašymą nušalinti teisėjų kolegiją atmetė, nes nėra aišku, iš kur gautas šis įrašas, pareiškėjai jo kilmės nenurodė. Teismas pasisakė, kad anoniminis įrašas nevertintinas kaip įrodymas. Tai jau ne pirmas kartas, kai kaltinamieji bandė nušalinti VAT teisėjų kolegiją, kuriai pirmininkauja teisėja D. Pranytė Zalieckienė.

Teisme 189 puslapių baigiamąją kalbą pradėjo sakyti valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras Saulius Verseckas. Baigiamojoje kalboje kaltintojas aptaria bylos įrodymus, išreiškia nuomonę, ar reikia kaltais pripažinti teisiamus asmenis ar juridinius asmenis, pasiūlo, kokią skirti bausmę.

Darbo (leiboristų) partijos vicepirmininkas Viktoras Uspaskichas baigiamosios kalbos skaitymo pertraukos metu žurnalistams sakė, jog teismas labiau akcentavo ne pateikto įrašo turinį, o būdą, kaip jis buvo gautas.

„Kalbama ne apie tai, kas ten yra įrašyta, bet apie tai, kad jis yra neteisėtai gautas. Ar įmanoma kaltinamajam teisėtai gauti medžiagos apie jį teisiantį teisėją?“ – retoriškai klausė V. Uspaskichas.

Be to, politikas teigė esąs nusivylęs teismo požiūriu į šią bylą.

„Man gaila, kad taip atmestinai teismas sprendžia tokius dalykus. Teisinėje valstybėje teismui suteikta teisė skleisti dievišką tiesą. Niekas negali apskųsti teismo sprendimo. Todėl teismas turi būti kruopščiai atrinktas ir nė vienas proceso dalyvis negali turėti jokios dėmės. O čia mes pateikėme visą garso įrašą“, – kalbėjo V. Uspaskichas.

„Teismas verčia mus kelti šią bylą į Seimą. Mes turėsime imtis visų priemonių, aiškintis, kas yra girdimi garso įraše, kviesti šiuos žmones ir kalbėtis“, – teigė jis.

Paklaustas, ar pats žino tikrąjį garso įrašo autorių, V. Uspaskichas to neatskleidė.

„Aš galiu turėti prielaidų“, – trumpai pasakė jis ir nukreipė kalbą.

Darbo partija kaltinama 2004–2006 metais galėjusi neapskaityti daugiau nei 24 mln. litų pajamų ir 23 mln. litų išlaidų. Be tuomečio partijos pirmininko V. Uspaskicho, kaltinimai byloje buvo pateikti ir Darbo partijai kaip juridiniam asmeniui, ir kai kuriems asmenims.