Lietuvoje

2017.04.13 19:52

R. Šimašius: partija negavo neteisėtų pinigų

BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt2017.04.13 19:52

Koncernas „MG Baltic“ finansiškai rėmė Liberalų sąjūdį, nors tai daryti draudžia įstatymai, skelbia prokurorai. Ketvirtadienį Seime vykusioje spaudos konferencijoje Gintaras Steponavičius teigė nesitrauksiąs iš Seimo ir sieksiąs įrodyti, kad yra nekaltas. Liberalų sąjūdžio pirmininkas Remigijus Šimašius tikino, kad partija yra skaidri ir negavo jokių neteisėtų pinigų. Premjeras Saulius Skvernelis prognozuoja, kad teisėsauga netrukus pareikš įtarimus ir visam Liberalų sąjūdžiui kaip juridiniam asmeniui.

G. Steponavičius: kreipsiuosi, kad neliečiamybė būtų atimta kuo greičiau

„Mano pirminis komentaras būtų toks, kad, atvirai sakant, esu nustebęs gavęs tokią žinią dėl generalinio prokuroro kreipimosi į Seimą dėl mano teisinės neliečiamybės atėmimo. Turbūt puikiai žinote, kad prokuroras ir kiti tyrėjai atkakliai ilgus mėnesius ieškojo galimų korupcinių ryšių, tačiau jokių ryšių nerado“, – sakė G. Steponavičius.

Pasak jo, jo veikla niekaip nenusižengė įstatymams. 

„Išėjęs iš paskutinio susitikimo kovo pradžioje buvau tikras, kad mano statusas bus liudininkas. Mačiau, kad prokuroras mato, kad nėra jokių korupcinių ryšių. Tai jie ir šiuo teikimu pripažįsta, tačiau aš suprantu, kad turbūt yra noras bet kokiu atveju šios visos bylos kontekste parodyti, kad su tuo yra susiję daugiau asmenų, nebūtinai korupciniais, bet vienokiais ar kitokiais ryšiais. 

Tyrimas ir tolesnė eiga parodys, bet aš esu pasiruošęs visais argumentais sąžiningai, atsakingai ir nieko neslėpdamas parodyti ir visuomenei, ir tyrimui, kad mano veikla niekaip nenusižengė įstatymams. Dar daugiau – prašysiu Seimo pirmininko, kad jis kuo greičiau imtųsi visų procedūrinių veiksmų, kad Seimo plenariniame posėdyje būtų sudaryta atitinkama komisija, kuri kuo greičiau išsiaiškintų aplinkybes ir būtų balsavimas dėl mano imuniteto panaikinimo, kad, pabrėžiu dar kartą, galėčiau apsiginti teisiniu keliu, o ne politiškai dangstydamasis", – pabrėžė G. Steponavičius. 

Seimo narys gynėsi, kad jo veikloje esą nenustatyta jokių korupcinių požymių. 

„Tai susiję su mano galimu piktnaudžiavimu tarnyba, nenustačius jokių korupcinių požymių. Tai aiškiai apibrėžta Baudžiamajame kodekse, 228 str. antroje dalyje. Pagal tai, ką perskaičiau ir ką pamačiau duodamas parodymus šioje byloje tyrėjams, galiu pasakyti, kad taip, kaip prokurorai supranta mano, kaip Seimo nario, politiko, įgaliojimų viršijimą, neatitinka mano pozicijos“, –  tikino G. Steponavičius.

BNS nuotr.

Liberalas neigė padaręs bet kokius veiksmus, kurie prasilenktų su įstatymais, Konstitucija, ir moralės ir etikos kodeksu.

Teigia taręsis dėl apie paramos G. Steponavičiaus fondui

Parlamentaras neneigė, kad buvo susitikęs su R. Kurlianskiu. G. Steponavičius sakė, kad susitikimų metu kalbėta apie paramą jo valdomam fondui ir Laisvės studijų centrui.

„Dviejų susitikimų metu su ponu Raimondu Kurlianskiu buvo kalbėta apie paramą G. Steponavičiaus fondo vykdomiems pilietiniams projektams ir Laisvės studijų centro vykdomai veiklai – pilietiškumo pamokos, švietėjiški projektai ir visa, kas su tuo susiję. Ši veikla absoliučiai skaidri.

Prokurorai ir kiti tyrėjai matė, kad jokių išsigryninimų, jokių honorarų nė vienas politikas (taip pat ir aš asmeniškai) [negavo], asmeninės naudos neturėjome ir jos negalėjo būti. Visa šita veikla yra vakarietiška praktika. Ne vienas mes esame lankęsi Vokietijos, Austrijos ar kitų šalių vadinamųjų smegenų centrų fondų renginiuose, kuriuose vyksta mokymai. Tai laikoma normalia civilizuota vakarietiška praktika. Jeigu tyrėjai tai supranta šitaip siaurai, aš manau, kad yra daug būdų, kaip praplėsti šitą akiratį ir aš pasiruošęs tai padaryti", – kalbėjo parlamentaras. 

Kaip jis pabrėžė, iš „MG Baltic“ jis asmeniškai gavo „nulį eurų, nulį centų", jo vardo fondas gavo 5 tūkst. eurų, o  Laisvės studijų centras – 10 tūkst. eurų. 

„Ten bus 5 tūkst. eurų G. Steponavičiaus paramos fondui ir 10 tūkst. eurų Laisvės studijų centrui, bet dar kartą noriu pabrėžti, kad visa tyrimo medžiaga rodo, kad šitos lėšos buvo išleistos visų pirma švietėjiškiems projektams, pilietiškumo pamokoms mokyklose, pilietiškumo projektams periferijoje remti. Niekaip su politika tai tiesiogiai nėra susiję“, – pabrėžė Seimo narys. 

Partijos narių balsavimai galėjo pasirodyti kaip naudingi koncernui

Pasak jo, jo rinkiminei kampanijai neaukojo žmonės, susiję su „MG Baltic“. Jo žiniomis, su koncernu susiję žmonės neaukojo ir partijai.

Apie įtarimus, kad liberalai Seime balsavo už įstatymus, palankius koncernui, G. Steponavičius sakė, kad gali būti, jog kai kurie partijos narių balsavimai galėjo pasirodyti kaip naudingi koncernui.

„Aš galiu bandyti įsivaizduoti vienus ar kitus įstatymus, kurie vienai ar kitai verslo grupei naudingi. Liberalai visada balsuoja prieš mokesčių didinimą, pavyzdžiui, buvo keliskart sistemingai didinami akcizai alkoholiui. Taip, mūsų pozicija yra prieš. Tai jūs galite pamatyti balsavime, bet tiesiogiai siaurai žiūrint, kad mes balsuotume dėl konkrečiai įmonei naudingų sprendimų, to tikrai nėra.

Puikiai žinau, visa medžiaga yra pateikta, mes patys ją analizavome, neabejoju ir jūs tuo įsitikinsite. Tiesioginės paramos, balsuojant tai įmonei naudingiems sprendimams, mes nei kaip frakcija Seime, nei aš asmeniškai balsuodamas nerodžiau“, – aiškinio paramentaras. 

R. Šimašius: neturime jokių duomenų, kad tokie pinigai būtų pasiekę partiją

Kad jokie juridiniai asmenys, susiję su koncernu, nerėmė partijos, patvirtino ir Liberalų sąjūdžiui vadovaujantis Remigijus Šimšius. Pasak jo, šiuo metu neturima duomenų, kad partijai aukojo fiziniai asmenys, susiję su koncernu.

„Neturime jokių duomenų, kad tokie pinigai būtų pasiekę partiją“, – sakė R. Šimašius. 

Pasak jo, viską įrodo partijos sąskaitos išrašai.

„Partija yra skaidri, visus dalykus galima pažiūrėti – atsispausdinau ir sąskaitos išrašus nuo to laiko, kai yra uždraustas partijos finansavimas juridiniams asmenims. Jokie jokių juridinių asmenų [pinigai] partijos sąskaitų nėra pasiekę“, – sakė R. Šimašius, rankoje laikydamas iš VRK puslapio atsispausdintą dokumentą. 

BNS nuotr.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas sakė, kad palaiko G. Steponavičiaus sprendimą neatsisakyti Seimo nario mandato. 

„Jeigu G. Steponavičius bandytų dangstytis teisiniu imunitetu ir Seimo nario mandatu, tai aišku, pozicija būtų vienareikšmė, kad jis apskritai turi atsisakyti Seimo nario mandato, bet to dangstymosi nėra ir jis pats kreipėsi ir į Seimo pirmininką, kad kuo greičiau būtų išspręstas imuniteto klausimas, t.y. atimtas imunitetas“, – kalbėjo partijos lyderis. 

Apie tai, kad koncernas galėjo partiją paremti per fizinius asmenis, R. Šimašius sakė, kad „spekuliacijų gali būti įvairiausių“.

„Jokių duomenų apie ne į sąskaitą, o kažkaip kitaip mokamus pinigus (grynais, ne grynais, per fizinius, ne per fizinius asmenis..) neturiu. Nepriklausomi auditai buvo atlikti dar pakartotinai ir jokių duomenų apie tai neturime“, – pabrėžė Remigijus Šimašius. 

Apie tai, ar žino, kas vyksta partijos viduje, R. Šimašius sakė žinantis nuo tada, kai tapo partijos pirmininku. Tačiau jis sakė išsinagrinėjęs ir ankstesnę finansinę situaciją ir gali pasakyti, kad ir tada jokių neteisėtų pinigų nebuvo.

Generalinė prokuratūra: „MG Baltic“ pinigai pervesti į 3 sąskaitas

Pasak Generalinės prokuratūros atstovės Elenos Martinonienės, bylos duomenimis, buvęs Liberalų sąjūdžio vicepirmininkas G. Steponavičius keletą kartų susitiko su „MG Baltic“ atstovu bei tarėsi dėl pinigų pervedimo, vėliau tai ir buvo padaryta.

„Vėliau buvo pervesti pinigai į tam tikras sąskaitas: tai yra ir partijos sąskaita, ir vienos viešosios įstaigos sąskaita, ir šio Seimo nario rinkimų kampanijos sąskaita“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė E. Martinonienė.

Lietuvos įstatymai draudžia juridiniams asmenims finansuoti partijas.

Prokuratūra kol kas neįvardija, kokia suma buvo pervesta, tačiau, anot E. Martinonienės, pervedimai buvo nevienkartiniai ir truko tam tikrą laiką, pradedant 2012-aisiais.

Kadangi G. Steponavičius turi parlamentaro mandatą, įtarimai jam kol kas nėra pateikti, tačiau ikiteisminio tyrimo duomenimis, jo veiksmai gali būti kvalifikuojami kaip piktnaudžiavimas tarnyba. Už tai Baudžiamasis kodeksas numato maksimalią iki septynerių metų laisvės atėmimo bausmę.

Kreipėsi į Seimo pirmininką

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis ketvirtadienį Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui atsiuntė prašymą leisti patraukti parlamentarą G. Steponavičių baudžiamojon atsakomybėn.

Turimi duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad šis Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys yra balsavęs dėl koncernui „MG Baltic“ naudingų teisės aktų priėmimo, teigia prokurorai.

Kreipimesi į Seimą nurodoma, kad tokie veiksmai vertintini kaip G. Steponavičiaus piktnaudžiavimas konstituciniais Seimo nario įgaliojimais, Seimo nario priesaikos sulaužymas, Seimo statuto, Politinių partijų įstatymo bei Valstybės politikų elgesio kodekso pažeidimai.

Kaip rašoma Generalinės prokuratūros pranešime, piniginės lėšos 2016 m. pradžioje buvo pervestos į su politine partija susijusių vienos viešosios įstaigos ir paramos fondo sąskaitas. Turimais duomenimis, dalis šių lėšų buvo panaudotos padengti įsiskolinimams už politinės partijos ir Seimo nario veiklos viešinimui skirtus renginius, kita dalis buvo skirta kandidato į 2016–2020 m. kadencijos Lietuvos Respublikos Seimą veiklos viešinimui skirtiems renginiams finansuoti.

Atsakomybė už tokią nusikalstamą veiką yra numatyta Baudžiamojo kodekso 228 straipsnio 2 dalyje, numatant, kad už tai gresia nuo baudos iki septynerių metų nelaisvės. Šis tyčinis nusikaltimas priskiriamas sunkių nusikaltimų kategorijai.

Pagal Konstituciją, Seimo narys be Seimo leidimo negali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn.

BNS nuotr. 

„Šiame ikiteisminiame tyrime surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad 2012 – 2016 metų kadencijos Lietuvos Respublikos Seimo narys, parlamentinės politinės partijos Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis pirmininko pavaduotojas ir šios politinės partijos Seime frakcijos seniūno pavaduotojas Gintaras Steponavičius, priešingais Seimo nario tarnybos interesais, piktnaudžiaudamas Seimo nario tarnybine padėtimi ir turimais konstituciniais įgaliojimais, asmeniškai ne kartą bendraudamas su vieno verslo koncerno vadovu, tarėsi dėl lėšų, kuriomis neteisėtai buvo finansuota G.Steponavičiaus atstovaujama politinė partija, viena viešoji įstaiga, Gintaro Steponavičiaus paramos fondas bei šio Seimo nario rinkiminė kampanija“, – aiškina Gereralinė prokuratūra.

Vykstant tyrimui dėl politinės korupcijos, pernai teisėsauga pateikė įtarimus buvusiam Liberalų sąjūdžio pirmininkui Eligijui Masiuliui iš koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio paėmus per 100 tūkst. eurų kyšį už politinės partijos veikimą koncerno naudai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.