Lietuvoje

2017.04.13 10:21

S. Skvernelis paprieštaravo prezidentei: tai nėra „buldozeris prieš Konstituciją“

ELTA2017.04.13 10:21

Bandymą įstatymu įteisinti dvigubą pilietybę palaikantis premjeras Saulius Skvernelis graso, kad neišsprendus šios problemos drastiškai mažės Lietuvos Respublikos piliečių. Jo nuomone, dvigubos pilietybės įteisinimas nebūtų, kaip tai trečiadienį pavadino prezidentė Dalia Grybauskaitė, „buldozeris prieš Konstituciją“.

„Pirmiausia, turime sau atsakyti, ar mes turime problemą. Jeigu mes sakome, kad problemos nėra – galime prarasti, grubiai tariant, milijoną Lietuvos piliečių, kurie emigravo, ir dalį jų jau praradome, dabar yra ypatinga situacija dėl Jungtinės Karalystės (JK) ir „Brexit“. Jeigu mes su tuo susitaikome, susitaikome su Lietuvos piliečių drastišku mažėjimu dėl įvairių priežasčių – demografinių, emigracinių, tai sakome – taip, nieko nedarome“, – sakė S. Skvernelis interviu „Žinių radijui“.

Premjeras nemato referendumo, kaip geriausios išeities, nes esą vienintelė galimybė jam įvykti, kad būtų galima tikėtis pakankamo aktyvumo 2019 m. Prezidento rinkimuose, bet „iki to laiko mes būtume praradę matyt dar ne vieną dešimtį-tūkstantį išvažiavusiųjų“.

Taip pat, pasak vyriausybės vadovo, nesant elektroninio balsavimo galimybės balsuoti, būtų sudėtinga prikviesti jau svetur išvykusius žmones, tad tikėtis referendumo sėkmės būtų pakankamai sudėtinga.

„Iki to laiko turime išbandyti visus realius teisėtus šansus šalyje. Aš manau, kad šitas įstatymo projektas ir argumentai, kurie teikiami aiškinamajame rašte, tikrai nėra „buldozeris prieš Konstituciją“, tiesiog pabandymas išsiaiškinti dar kartą tuos klausimus, kurie nebuvo atsakyti. Nes Konstitucinis Teismo išaiškinimas yra, kad išimtiniais atvejais įstatyme gali būti numatytos dvigubos pilietybės institutas, tačiau tai neturi būti paplitęs reiškinys. Kas yra paplitęs reiškinys? Kokioms aplinkybėms esant išimtys gali būti taikomos, taip pat reguliuojama įstatymu“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Premjeras taip pat atkreipė dėmesį, kad yra numatyta, jog Konstitucinio Teismo doktrina ypatingai griežtoms sąlygoms gali būti keičiama – „kada iškyla tam tikros grėsmės, įtvirtintos Konstitucijoje, arba vertybėms, kurias saugo Konstitucija, tikslams“.

„Konstitucinis teismas, jei bus reikalas, ir pasisakys, jei bus galutinis atsakymas, kad tikrai ne, net nėra teorinės galimybės, tada mes visi politikai ir visuomenė, jeigu mes manome, kad reikia išsaugoti kuo daugiau Lietuvos žmonių ir ryšį su tėvyne, turime per dvejus metus daryti viską ir agitacijos prasme, ir pačio referendumo techninio organizavimo prasme, kad jis būtų sėkmingas, ir išnaudoti paskutinį šansą. Jeigu jis nepavyks, tada turėsime ypatingą žinią tiems Lietuvos žmonėms, kurie dėl įvairių priežasčių išvažiavo ir susitaikysime su tuo, kad mūsų gyventojų ir piliečių drastiškai sumažės“, – sakė S. Skvernelis.

Kaip ELTA rašė, parengtame projekte siūloma dvigubą pilietybę išsaugoti asmenims, kurie išvyko iš Lietuvos po Nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. ir įgijo Europos Sąjungos (ES) arba NATO valstybės pilietybę. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininko Gabrieliaus Landsbergio teigimu, tokia pataisa leistų išlaikyti ryšį su JK esančiais lietuviais, kurie po šalies pasitraukimo iš ES greičiausiai pasirinks JK pilietybę.

Prezidentė D. Grybauskaitė yra pareiškusi, kad tokios konservatorių parengtos pataisos prieštarauja Konstitucinei doktrinai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.