Lietuvoje

2017.04.12 19:24

Seimo komitetas: M. Bastys veikė prieš Lietuvos interesus

LRT.lt, 15min.lt, ELTA, BNS 2017.04.12 19:24

Mindaugo Basčio ryšius tiriantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas trečiadienį patvirtinio tyrimo išvadas. Pagrindinė išvada – M. Bastys, palaikydamas artimus ir nuolatinius ryšius su Rusijos valstybinės atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovais, veikė prieš Lietuvos valstybės interesus. Už išvadas balsavo aštuoni komiteto nariai, prieš buvo tik socialdemokratas Juozas Olekas.

Tokią išvadą trečiadienį šešiais balsais „už“ patvirtino tyrimą dėl M. Basčio ryšių su Rusijos energetikos ir Lietuvos nusikalstamo pasaulio atstovais atlikęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK). Dėl šių išvadų balsuos visas parlamentas.

Komitetas taip pat konstatavo, kad „artimi Seimo nario M. Basčio ryšiai su buvusiais ir esamais Rusijos Federacijos žvalgybos ir saugumo struktūrų pareigūnais, Kremliui artimais žurnalistais ir buvusiais bei esamais nusikalstamo pasaulio atstovais kelia grėsmę nacionaliniam saugumui“. Už tokią išvadą balsavo aštuoni komiteto nariai.

Seimas NSGK prieš keletą savaičių pavedė atlikti parlamentinį tyrimą dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) medžiagoje nurodytų M. Basčio ryšių su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.

Komitetui pavesta atsakyti, ar palaikydamas šiuos ryšius M. Bastys neveikė prieš Lietuvos valstybės interesus, šie ryšiai nekelia grėsmės Lietuvos nacionaliniam saugumui, nustatyti, ar tarpininkaujant Rusijos įmonių, žvalgybos ir saugumo struktūrų pareigūnams nebuvo padaryta žala valstybei. Taip pat komitetui pavesta įvertinti, ar turimos medžiagos apie M. Bastį, jo ryšius ir veiklą pakanka pradėti Seimo nario apkaltos procesą.

„Tai buvo nuolatiniai ir ilgamečiai ryšiai su žmonėmis, kurie siejami su Rusijos spectarnybomis ne tik per „Rosatom“ liniją, kuriai atstovauja Jevgenijus Kostinas, bet ir kitus“, – žurnalistams sakė NSGK pirmininko pavaduotoja Rasa Juknevičienė. 

Kalbėdama apie M. Basčio ryšius, ji teigė, kad „visa tai yra labai konkretus vienas pavyzdžių, kaip Kremlius veikia Lietuvoje“. 

Pasak parlamentarės, M. Bastys iš esmės buvo politinis tarpininkas. 

R. Juknevičienės teigimu, NSGK savo išvadose neketina konkrečiai pasisakyti dėl galimos apkaltos M. Basčiui. Surinktą medžiagą komitetas perduos šiuo metu savo veiklą sustabdžiusiai specialiajai apkaltos komisijai.

Neketina trauktis iš Seimo ir po neigiamų NSGK išvadų

M. Bastys neketina savo noru trauktis iš Seimo net parlamentiniam tyrimui nustačius, kad jo veiksmai kelia grėsmę Lietuvos saugumui, praneša BNS.

„Aš manau, kad ne. (...) Laukime toliau įvykių“, – trečiadienį Seime žurnalistams sakė M.Bastys, paklaustas, ar po neigiamų NSGK išvadų jis pats neatsisakys parlamentaro mandato.

Politikas tvirtino, kad jeigu parlamentinį tyrimą atlikęs NSGK padarys išvadą, jog jo bendravimas su tam tikrais asmenimis kelia grėsmę šalies nacionaliniam saugumui, tai bus politinis susidorojimas su juo.

„Ar aš esu grėsmė nacionaliniam saugumui? Ar aš veikiau prieš Lietuvos interesus? Manau, kad jeigu bus padaryta tokia išvada, vienareikšmiai bus sutryptos žmogaus teisės. Tiesiog vertinu tai, kaip politinį susidorojimą ir tiek“, – teigė M.Bastys.

Jis neprisiminė, kad 2006 metais VSD pareigūnai būtų lankęsi jo kabinete vyriausybės rūmuose ir įspėję dėl galimų grėsmių. Tuomet M.Bastys kaip premjero patarėjas prašė leidimo dirbti su slapta informacija.

„Aš tokio konkretaus, kad apie tuos žmones būtų kas nors kalbama, (neprisimenu – BNS). Patikėkite, jeigu būtų labai rimtai kalbama ir iš esmės, manau, kad tokius dalykus prisiminčiau. Mano atmintyje tokių dalykų nėra išlikę. Galėjo būti pokalbiai, bet tie pokalbiai, kurie nėra įsimintini, nėra reikšmingi, būna tokių atvejų, kad jie tiesiog neišlieka atmintyje. Pas mane tokių dalykų nėra išlikę“, – sakė Seimo narys.

Jis tvirtino, kad jeigu būtų sulaukęs aiškaus perspėjimo, koks buvo šiemet, tikrai prisimintų.