Lietuvoje

2017.04.12 10:08

Tyrimą dėl M. Basčio ryšių baigiantis NSGK tvirtins išvadas

ELTA2017.04.12 10:08

Parlamentinį tyrimą dėl Seimo nario Mindaugo Basčio ryšių galimai keliamų grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui atliekantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) trečiadienį ketina tvirtinti išvadų projektą. 

„Posėdyje bus apsvarstytas išvadų dėl pono M. Basčio projektas ir patvirtintos išvados. Trečiadienį arba ketvirtadienį išvados bus pristatytos visuomenei“, – Eltai sakė NSGK pirmininkas Vytautas Bakas.

Pasak jo, išvados yra gana didelės apimties – apie keliasdešimt puslapių.

V. Bakas išvadų projekto nekomentuoja, tačiau anksčiau žurnalistų paklaustas, ar M. Bastys gali tikėtis išteisinimo, NSGK pirmininkas tuo suabejojo. „Aš abejoju tuo, kad visiško išteisinimo galima čia tikėtis“, – yra sakęs V. Bakas.

Seimo NSGK išklausė paties parlamentaro socialdemokrato M. Basčio paaiškinimų, kuris buvo du kartus kviečiamas į komiteto posėdžius. NSGK taip pat išklausė VSD vadovo Dariaus Jauniškio, buvusių VSD vadovų, pavaduotojų, buvusio Seimo Pirmininko Vydo Gedvilo, ekspremjero Seimo nario Algirdo Butkevičiaus, Seimo nario Kęstučio Smirnovo ir kitų kviestų asmenų paaiškinimus.

Šių metų kovo 9 d. viešumoje pasirodė informacija, kad VSD nesuteikė M. Basčiui leidimo dirbti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Visiškai slaptai“, dėl nuolatinių ir niekur viešai nedeklaruotų jo ryšių su Rusijos Federacijos verslo ir valstybinių įmonių atstovais bei fiziniais asmenimis.

Viešai skelbtame VSD rašte pažymima, kad parlamentaras M. Bastys turėjo ryšių su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu laikomu Jevgenijumi Kostinu, buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, taip pat – buvusiu Kauno mafijos autoritetu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.

Šių metų kovo 16 d. Seimas savo nutarimu pavedė Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui atlikti parlamentinį tyrimą dėl Seimo nario Mindaugo Basčio ryšių galimai keliamos grėsmės nacionaliniam saugumui ir galimybių inicijuoti apkaltos procesą. Seimas NSGK suteikė laikinosios tyrimo komisijos įgaliojimus.

Seimas įpareigojo NSGK nustatyti, ar Seimo narys Mindaugas Bastys, palaikydamas artimus ir nuolatinius ryšius su Rusijos Federacijos valstybinės atominės energetikos korporacijos „Rosatom“, Kaliningrado srityje pradėjusios statyti Baltijos atominę elektrinę, o Baltarusijoje statančios Astravo atominę elektrinę, atstovais, neveikė prieš Lietuvos valstybės interesus.

NSGK aiškinosi, ar artimi Seimo nario Mindaugo Basčio ryšiai su buvusiais ar esamais Rusijos Federacijos žvalgybos ir saugumo struktūrų pareigūnais, Kremliui artimais žurnalistais ir buvusiais ar esamais nusikalstamo pasaulio atstovais nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui.

Seimas įpareigojo NSGK nustatyti, kokią įtaką ir žalą Lietuvos valstybei padarė Seimo narys Mindaugas Bastys, „tarpininkaudamas Rusijos Federacijos valstybės įmonių, žvalgybos ir saugumo struktūrų pareigūnams, Kremliui artimiems žurnalistams ir buvusiems ar esamiems nusikalstamo pasaulio atstovams, siekusiems paveikti 2012-2016 m. bei po 2016 m. Seimo rinkimų sudarytos valdančiosios koalicijos partijas, atskirus politinių partijų atstovus, Lietuvos Respublikos Vyriausybę, ministrus, Seimo narius, kitas valstybės institucijas bei jų sprendimus, ir įvertinti, ar nebuvo daroma įtaka politiniams procesams“.

NSGK turėjo nustatyti, ar atitinkamų valstybės institucijų sukauptos ar tyrimo metu papildomai atskleistos informacijos apie Seimo narį Mindaugą Bastį, jo ryšius ir veiklą pakanka pradėti jam apkaltos procesą.

Seimas įpareigojo NSGK iki šių metų balandžio 14 d. pateikti Seimui išvadas ir pasiūlymus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.