Lietuvoje

2017.04.10 21:05

N. Gorsuchas prisaikdintas JAV Aukščiausiojo Teismo teisėju

BNS2017.04.10 21:05

Neilas Gorsuchas pirmadienį buvo prisaikdintas JAV Aukščiausiojo Teismo devintuoju teisėju, papildydamas dešiniųjų suolą ir užimdamas vietą, likusią laisvą prieš beveik metus mirus pagarsėjusiam savo konservatyvumu teisėjui Antoninui Scaliai.

Jungtinių Valstijų Senato patvirtintas penktadienį po kelis mėnesius trukusios kovos N. Gorsuchas buvo prisaikdintas per privačią ceremoniją Aukščiausiajame Teisme. Priesaiką priėmė vyriausiasis teisėjas Johnas Robertsas. dalyvaujant kitiems teisėjams ir N. Gorsucho artimiesiems.

Vis dėlto dar kartą prisiekti teks per viešą ceremoniją Baltuosiuose rūmuose, kur jo priesaiką priims teisėjas Anthony Kennedy.

Prezidentas Donaldas Trumpas pasiūlė jį skirti Aukščiausiojo Teismo teisėju neribotam laikui, pasinaudodamas savo pirma galimybe prisidėti prie formavimo teismo, kuris taria paskutinį žodį dėl JAV konstitucijos ir sprendžia vienus opiausių nūdienos klausimų.

D. Trumpas jį pasirinko kaip gerbiamą federalinio apeliacinio teismo teisėją, kuris yra laikomas A. Scalia pasekėju, „originalistu“, savo teisinius sprendimus grindžiančiu JAV konstitucijos pirmine prasme ir dvasia

Senate už 49 metų N. Gorsuchą balsavo 54 senatoriai, 45 buvo prieš; bet tik tada, kai respublikonų lyderis Mitch McConnellis pakeitė taisykles, reikalavusias kandidatams surinkti 60 balsų, ir nurodė, kad pakaks paprastos balsų daugumos.

Demokratai iš paskutiniųjų priešinosi N. Gorsucho paskyrimui todėl, kad McConnellis blokavo buvusio prezidento Baracko Obamos siūlomą kandidatą Merricką Garlandą po staigios A. Scalia mirties 2016 metų vasarį.

Po A. Scalia mirties liberalių ir konservatyvių pažiūrų teisėjų jėgos teisme pasiskirstė po lygiai, nors konservatorius A. Kennedy yra laikomas svyruojančiu.

Pats D. Trumpas N. Gorsucho skyrimo procedūrą pavadino „skaidriausia ir prieinamiausia istorijoje“.

„Tvirtai įstatymo viršenybe tikintis teisėjas Gorsuchas išskirtinai tarnaus Amerikos žmonėms, toliau ištikimai ir energingai gindamas mūsų Konstituciją“, – sakė prezidentas, kai buvo patvirtinta teisėjo kandidatūra.

Iki šiol 49 metų žilų plaukų paprastų manierų N. Gorsuchas buvo Kolorado federalinio apeliacinio teismo teisėjas.

Kolorade gimęs ir Kolumbijos universitetą bei Harvardo teisės mokyklą baigęs N. Gorsuchas dar mokėsi Oskforde, dirbo dviejų Aukščiausiojo Teismo teisėjų, velionio Byrono White`o ir A. Kennedy klerku. Būtent A. Kennedy priims jo priesaiką Baltųjų rūmų rožių sode.

A. Gorsuchas nuo 2005 iki 2006 metų dirbo teisininku Valstybės departamente, tvarkydamas su JAV paskelbtu karu terorizmui susijusias teisines problemas, tarp jų atstovavo vyriausybei nagrinėjant bylą dėl Khaledo al Masri, Makedonijoje sulaikyto Vokietijos ir Libano piliečio, klaidingo perdavimo CŽV.

Kh. el Masri buvo paleistas, kai CŽV pripažino padariusi klaidą.

N. Gorsucho kandidatūros svarstyme jis sakė, kad dirbamas Teisingumo departamente jis atstovavo ir išsakė savo kliento – vyriausybės, o ne savo požiūrį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.