Naujienų srautas

Lietuvoje2017.04.07 21:03

Ginčas dėl Trakų autobusų stoties: einama alkūnėmis stumdant žmones?

Valstybinė kultūros paveldo komisija siūlo nepritarti pateiktam Trakų stoties rekonstrukcijos projektui, kuris esą prieštarauja Trakų nacionalinio parko ir urbanistinio draustinio koncepcijai. Projekto vystytojai sako, kad komisija viršijo įgaliojimus, nes negali kištis į derinimo procedūrą.

Trakų autobusų stoties rekonstrukcijos projektą išnagrinėjusi Valstybinė kultūros paveldo komisija balsų dauguma nusprendė kreiptis į vyriausybę, kad ši įpareigotų kultūros ministeriją, kitas institucijas nepritarti planuojamai plėtrai Trakų istoriniame nacionaliniame parke.

Komisija pabrėžia, kad stotis patenka į Trakų senamiesčio urbanistinio draustinio teritoriją, o siūlomas rekonstrukcijos projektas neatitinka jai keliamų kriterijų.

Bendrovė „Trastas“ senąją autobusų stotį nori griauti ir statyti kelių tūkstančių kvadratinių metrų kompleksą, kuriame įsikurtų ne tik naujoji stotis, bet ir įvairios parduotuvės.  

„Kalbame apie konkretų tūrį, mastelį, kuris, kaip jau sakiau, neatitinka savito charakterio. Ne tiek svarbu, kad tai senamiesčio teritorija, svarbu kitkas – tai yra nacionalinis parkas ir urbanistinis draustinis. Tai yra visa esmė. Todėl tokio pobūdžio, masto, prekybos centro toje vietoje negali būti. Nesąmonė, kad apskritai neturi būti prekybos centrų, bet jie turi būti statomi už tokių vertingų teritorijų ribų, ir tokių vietų tikrai yra. Kitas dalykas, tikrai reikia tvarkyti stotį ir apskritai Trakus, čia daug apleistų objektų“, – teigė Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė Evelina Karalevičienė.

Pasak kultūros paveldo komisijos, Trakų bendrojo plano sprendimų keitimas buvo atliktas ne dėl planuojamos miesto plėtros strategijos, bet tam, kad būtų įteisintos vieno konkretaus objekto statybos. Toks atvejis esą ne pirmas Lietuvoje, todėl siūloma įpareigoti aplinkos ministeriją peržiūrėti bendrųjų planų keitimo tvarką. Taip pat Trakų rajono savivaldybei miesto plėtrą planuoti atsižvelgiant į visuomenės interesus, poveikį paveldui.

Projekto vystytojas, bendrovės „Trastas“ vadovas Darius Nedzinskas sako, kad komisija viršijo įgaliojimus: „Manyčiau, kad tai beprecedentis atvejis, kuomet komisija, kuri yra patariamasis balsas Seimui ir vyriausybei kišasi į konkretų projektą, jo procesą, pačioje užbaigiamojo stadijoje. Ir to negalėčiau pavadinti niekaip kitaip, kaip politikavimu. Mes turime 100 teisėtų lūkesčių, esame įgyvendinę visus reikalavimus, todėl nematome pagrindo net diskutuoti apie kažkokius galimus vienokius ar kitokius pakeitimus.“

„Tai, ką savo fantazijose įsivaizdavo Darius Nedzinskas, akivaizdu negali būti pastatyta, bet nieks jam nedraudžia suprojektuoti tinkamo pastato ir su visuomene ta projektą aptarti, tiek kad nekeltų aistrų. Nes šiandien einama alkūnėmis stumdant žmones, kurie laikosi įstatymų, laikosi reikalavimų. Šiuo atveju, tai, ką darė tas žmogus, yra labai akivaizdi korupcija“, – sakė Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos vadovas Gintaras Abaravičius.

Dėl investicinio projekto derinimo aplinkybių Trakuose tyrimą pradėjo teisėsauga, reaguodama į verslininko D. Nedzinsko skundą, esą Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos vadovas daro neteisėtą spaudimą investuotojams ir galbūt kuria korupcinę aplinką. Įtarimai kol kas niekam nepateikti. Aiškinamsi, ar derinant investicijas į rekonstrukciją nepiktnaudžiauta tarnybine padėtimi. Pasak prokuratūros, tyrimo objektas nėra vieno konkretaus žmogaus veiksmai, per jį tikrinamos visos aplinkybės, susijusios su sprendimų priėmimu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi