Naujienų srautas

Lietuvoje2013.05.02 09:37

Lietuviškoms mokykloms Punske lenkai didesnio finansavimo nežada

Punsko valsčiaus taryba gegužės viduryje spręs lietuviškų mokyklų likimą. Punske apsilankęs Lenkijos švietimo viceministras lietuviams didesnio finansavimo nepažadėjo, tik patikino į išsakytus argumentus atsižvelgs sudaryta darbo grupė.

Punsko valsčiaus taryba gegužės viduryje spręs lietuviškų mokyklų likimą. Punske apsilankęs Lenkijos švietimo viceministras lietuviams didesnio finansavimo nepažadėjo. Tačiau išklausęs mūsų tautinės mažumos argumentus dėl nepakankamo finansavimo patikino, kad į juos atsižvelgs sudaryta darbo grupė.

Navinykų ir kitoms Vidugirių bei Pristavonių lietuviškoms kaimo mokykloms trūksta 600 tūkst. skaičiuojant litais. Nors šiemet Lenkijos švietimo ministerija skyrė daugiau lėšų nei pernai, visoms valsčiaus mokykloms išlaikyti trūksta triskart daugiau.

Lenkijos įstatymai numato, kad tautinių mažumų mokyklos prie įprasto mokinio krepšelio gauna priedą ir tokiu būdu išlaikomos mažos mokyklos. Tačiau priedas didelėms mokykloms, kur mokosi ir lietuviai, ir lenkai, anot Punsko valsčiaus viršaičio, skiriamas per mažas.Todėl ir susidaro skolos. Gegužės viduryje Punsko valčiaus taryba spręs, ar uždaryti tris lietuviškas mokyklas.

„Dar lieka kitas kelias – dalinis uždarymas. Tai dalinė mokyklų tinklo reorganizacija. Iš trijų mokyklų gali likti viena, gali – pusantros. Tai spręs taryba“, – sakė Lenkijos Punsko valsčiaus viršaitis Vytautas Lišauskas.

„Mes taip pat norime matyti Lenkijos vyriausybės strategiją, sužinoti, koks mūsų likimas šiame krašte, ar išliks švietimas. Reikia tiksliai išanalizuoti, kokia situacija mūsų laukia po šešerių metų, kiek gimę vaikų, kokį modelį mes kuriame, pagaliau, kiek liks mokyklų. Mes esame sąmoningi: tokio mokyklų tinklo, koks yra dabar, išlaikyti bus labai sunku, kai kurios mokyklos bus uždaromos“, – kalbėjo Lenkijos lietuvių bendruomenės pirmininkas Jonas Vydra.

Punske apsilankęs Lenkijos švietimo viceministras konkrečios pagalbos nepažadėjo. Esą Lenkijos švietimo ir finansinė sistemos nenumato atskirų mokyklų finansavimo, o kiek mokyklų reikia tautinei mažumai – sprendžia savivalda.

„Šiemet papildomų lėšų valsčius gavo pakankamai. Nuo praėjusiųjų metų lietuviškam švietimui jos buvo padidintos keliasdešimčia kartų. Šiandien išgirdau argumentus, jog dėl mokymo lietuvių kalba specifikos lėšų poreikis yra keliskart didesnis. Ar tų gaunamų lėšų pakanka, galima diskutuoti. Yra krizė ir visos Lenkijos savivaldybės patiria didelių sunkumų dėl švietimo išlaikymo“, – dėstė Lenkijos švietimo viceministras Maciejus Jakubowskis.

Kitą savaitę lietuviško švietimo papildomo finansavimo klausimai bus aptarti Varšuvoje. Savivaldos ir informatikos  ministerijoje Punsko valsčiaus viršaitis tautinių mažumų švietimo darbo grupei pristatys lietuviško švietimo finansavimo modelį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi