Lietuvoje

2017.04.06 16:56

Lietuva pabrėžė atsakomybės už Sirijoje įvykdytus karo nusikaltimus svarbą

LRT.lt2017.04.06 16:56

Užsienio reikalų viceministras Neris Germanas balandžio 5 dieną dalyvavo Europos išorės veiksmų tarnybos (EIVT) drauge su Jungtinėmis Tautomis (JT), Jungtine Karalyste, Kataru, Kuveitu ir Vokietija surengtoje konferencijoje „Parama Sirijos ir regiono ateičiai“, rašoma Užsienio reikalų ministerijos pranešime spaudai.

Konferencijoje dalyvavo apie 70 valstybių ir tarptautinių organizacijų, taip pat Sirijos pilietinės visuomenės atstovai. Konferencijos metu bendra sutarta paramos 2017 m. suma siekia 5,6 mlrd. eurų, iš jų 1,3 mlrd. eurų skiria ES.

Pagrindiniai konferencijos tikslai: paskatinti politinį konflikto sprendimą išreiškiant stiprią tarptautinės bendruomenės paramą JT specialiojo pasiuntinio Staffano de Mistura organizuojamoms Sirijos vyriausybės ir opozicijos deryboms Ženevoje, užtikrinti tęstinę paramą pabėgėlius priimančioms regiono valstybėms ir nukentėjusiems nuo konflikto Sirijoje asmenims skiriamą humanitarinę pagalbą bei paskelbti apie naujus valstybių įsipareigojimus, taip pat aptarti pasiruošimą Sirijos atstatymui.

Visi konferencijos dalyviai pasmerkė Sirijos sukilėlių kontroliuojamame mieste įvykdytą cheminę ataką, pareikalavusią daugiau kaip 70 žmonių gyvybių.

Konferencijai pirmininkavusi ES vyriausioji įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai Federica Mogherini pristatė kovo 14 d. drauge su Europos Komisija paskelbtą Bendrą komunikatą dėl ES strategijos dėl Sirijos elementų bei balandžio 3 d. ES Užsienio reikalų tarybos išvadas dėl Sirijos, aptarė skirtingų regionų bendradarbiavimo svarbą siekiant politinio konflikto sprendimo, remiantis Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucija nr. 2254 ir 2012 metų Ženevos komunikatu, taip pat pabrėžė būtinybę iš anksto pasiruošti Sirijos atstatymui po konflikto. ES Sirijos atstatyme dalyvaus tik prasidėjus JT Saugumo Tarybos rezoliucijose numatytam politiniam procesui.

Lietuva išreiškė paramą JT Generalinio Sekretoriaus specialiojo pasiuntinio S. de Mistura pastangoms bei pabrėžė būtinybę užtikrinti atsakomybės už Sirijoje įvykdytus karo nusikaltimus neišvengiamumą. Lietuva parėmė 2016 m. gruodžio 21 d. JT Generalinės Asamblėjos rezoliuciją (kuria buvo įsteigtas Tarptautinis, nešališkas ir nepriklausomas mechanizmas), skirtas padėti tiriant ir persekiojant asmenis, atsakingus už sunkiausius nusikaltimus pagal tarptautinę teisę, įvykdytus Sirijos Arabų Respublikoje nuo 2011 m. kovo mėn. ir skyrė finansinį įnašą Mechanizmo veiklos pradžiai. Konferencijoje taip pat buvo paskelbta apie naują Lietuvos įsipareigojimą per Pasaulio sveikatos organizaciją skirti humanitarinei pagalbai Sirijoje 20 tūkst. eurų.

2016–2017 m. Sirijai ir kaimyninėms valstybėms Lietuva jau skyrė 110 tūkst. eurų humanitarinės pagalbos. Pagal Europos Sąjungos susitarimą su Turkija dėl paramos Sirijos pabėgėliams (angl. Facility for Refugees in Turkey) Lietuva 2016 m. pervedė Europos Komisijai pirmąją mokėjimo dalį – 1,535 mln. eurų. Iš viso pagal šį susitarimą 2016–2019 m. Lietuva įsipareigojusi skirti 5,2 mln. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.