Lietuvoje

2017.04.05 11:49

Seime įregistruotas projektas dėl „q“, „w“ ir „x“ rašybos pavardėse

LRT.lt2017.04.05 11:49

70 Seimo narių iš įvairių Seimo frakcijų įregistravo Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektą, kuriuo, remiantis Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimu bei Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) suformuluotomis nuostatomis, aiškiai apibrėžiami atvejai, kada vardai ir pavardės gali būti rašomi naudojant lotyniškus rašmenis, įskaitant raides „q“, „w“ bei „x“.

Įstatymo projekte numatyta, kad tokia galimybė būtų sudaryta užsienio valstybių piliečiams ir asmenims be pilietybės, taip pat Lietuvos Respublikos piliečiams, pateikusiems dokumento šaltinį, kuriame pavardė įrašyta lotyniško pagrindo rašmenimis ir kuris įrodo, kad asmuo arba jo protėviai pagal tiesioginę giminystės liniją turėjo užsienio šalies pilietybę arba su užsieniečiu sudarė santuoką ir perėmė jo pavardę (pvz., užsieniečių sutuoktiniams, jų vaikams). Įstatymo projekto iniciatoriai pabrėžia, jog ir šiais atvejais, asmeniui pageidaujant, prioritetas būtų teikiamas lietuviškiems rašmenims.

Taigi priėmus siūlomą įstatymo projektą išimtiniais atvejais asmens ar kituose dokumentuose būtų leidžiama vardus ir pavardes rašyti lotyniško pagrindo rašmenimis, įskaitant raides „q“, „w“ bei „x“, kaip daugumoje Europos šalių (išskyrus Lietuvą ir Latviją), kurių kalbų rašmenys yra lotyniško pagrindo. Pažymėtina, kad asmens vardas ir pavardė, įrašyti į asmens dokumentus iki siūlomo įstatymo įsigaliojimo, galėtų būti keičiami pagal šio įstatymo projekte įvardytus reikalavimus tik asmens prašymu, rašoma Seimo kanceliarijos pranešime spaudai.

Šiuo metu galiojantis įstatymas nenumato situacijos, kai Lietuvos Respublikos piliečiai įgyja nelietuviškos formos pavardes, taip pat ir galimybės tokių asmenų pavardes jų pasirinkimu rašyti lietuvių kalbos rašyba arba kitais lotyniško pagrindo rašmenimis.

Įstatymo iniciatoriai tvirtina, kad Lietuvai tapus Europos Sąjungos, NATO ir kitų tarptautinių organizacijų nare, vykstant tarptautinei asmenų migracijai, daugėjant Lietuvos Respublikos piliečių, sudarančių santuokas su kitų valstybių piliečiais ir įgyjančių nelietuviškos formos pavardes, bei tokiose santuokose gimstančių vaikų, kurie turi teisę turėti Lietuvos pilietybę, būtina užtikrinti galimybę asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose asmenvardžius rašyti autentiškomis formomis (lotyniško pagrindo rašmenimis).

„Į mus kreipėsi daug asmenų, sudariusių santuokas su užsieniečiais, kurių pavardėse yra lietuvių abėcėlėje nevartojamų lotyniškų raidžių. Jų pavardes perrašant lietuviškais rašmenimis, iškyla problemų įrodant savo tapatybę, santuokinį ar kitokį ryšį su konkrečiu asmeniu, kurio nelietuviškos formos pavardę asmuo teisėtai įgijo. Tokias kasdienį žmonių gyvenimą apsunkinančias teisines problemas turime kuo greičiau išspręsti“, – sako vienas įstatymo iniciatorių, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis.

Projekto rengėjų įsitikinimu, asmenvardis yra unikalus konkretaus asmens tapatybės žymuo, susijęs su asmeniniu bei šeimos gyvenimu, todėl, vienoje valstybėje kaip nors pakeičiant kitos valstybės įteisintus asmens vardo ir pavardės įrašus to asmens dokumentuose, gali būti ne tik pažeidžiamos žmogaus teisės, bet ir sudaroma sunkumų asmeniui migruojant iš vienos valstybės į kitą mokslo, darbo ar asmeniniais reikalais – gali kilti papildomų problemų siekiant įrodyti asmens tapatybę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.