Naujienų srautas

Lietuvoje2017.04.05 18:42

Lietuvos žvalgyba užkirto kelią 9 pabėgėlių priėmimui dėl grėsmės saugumui

BNS 2017.04.05 18:42

Lietuvos žvalgyba užkirto kelią devynių pabėgėlių priėmimui pagal Europos Sąjungos (ES) programą, nes nustatė, kad jų buvimas Lietuvoje keltų grėsmę nacionaliniam saugumui, pranešė Valstybės saugumo departamentas.

2016 metų ataskaitoje departamentas pranešė Graikijoje ir Turkijoje apklausęs 74 Sirijos ir Irako pabėgėlius, kuriuos buvo planuojama perkelti į Lietuvą.

„Iš jų nustatyti devyni asmenys, kurių kelionės tikslas, VSD vertinimu, nėra saugus prieglobstis ir jų buvimas Lietuvoje keltų grėsmę nacionaliniam saugumui“, – rašoma dokumente.

Migracijos departamentui VSD rekomendavo neperkelti šių asmenų į Lietuvą. Migracijos departamentas atsižvelgė į šias rekomendacijas, BNS trečiadienį sakė VSD strateginės komunikacijos vadovė Aurelija Katkuvienė.

Lietuva yra įsipareigojusi per dvejus metus priimti 1105 Sirijos, Irako ir Eritrėjos pabėgėlius, kurie šiuo metu yra stovyklose Graikijoje ir Turkijoje. Iki šiol į Lietuvą perkelta per pustrečio šimto pabėgėlių, bet daugiau kaip pusė iš jų išvyko iš Lietuvos.

Sulaikytas „Islamo valstybės“ rėmėjas

VSD nurodo pernai stebėjusi apie 70 Lietuvos piliečių ir šalyje gyvenančių užsieniečių, kurie dėl savo radikalių islamistinių pažiūrų gali kelti grėsmę nacionaliniam saugumui.

Anot žvalgybos, vienas iš įtariamų „Islamo valstybės“ grupuotės rėmėjų yra sulaikytas, jo atžvilgiu vykdomas ikiteisminis tyrimas dėl narkotinių medžiagų laikymo.

„(Sulaikytas asmuo) remia teroristinę organizaciją ISIS bei pats norėtų dalyvauti „džihade“ Sirijoje“, – rašoma ataskaitoje.

Daugiau informacijos apie šį asmenį nepateikiama. BNS kol kas nepavyko gauti Generalinės prokuratūros komentaro.

VSD taip pat nustatė du asmenis, kurie dėl savo neprognozuojamo elgesio ir pasisakymų buvo įvertinti kaip riziką keliantys bei linkę į saviradikalizaciją asmenys, galintys tapti vienišiais teroristais („vienišais vilkais“). Informacija apie juos buvo perduota Lietuvos kriminalinės policijos biurui, jis tęsia šių asmenų stebėjimą.

Žvalgybos vertinimu, artimoje ir vidutinėje perspektyvoje terorizmo grėsmės Lietuvoje lygis išliks žemas, tačiau neatmestina, kad Lietuva kaip Šengeno erdvės šalis gali tapti viena iš teroristų tranzito valstybių.

VSD teigia, kad totorių dominavimas Lietuvos musulmonų bendruomenėje riboja radikalizacijos sklaidos Lietuvoje galimybes, nors pernai buvo fiksuota nesėkmingų užsieniečių musulmonų bandymų daryti įtaką vietos bendruomenei.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi