Naujienų srautas

Lietuvoje2017.04.04 19:35

Z. Vaigauskas: atsistatydinimas būtų Lietuvos rinkimų sistemos diskreditavimas

BNS 2017.04.04 19:35

Atsistatydinimas dėl per rinkimus kilusių problemų būtų Lietuvos rinkimų sistemos diskreditavimas, sako daugiau nei 20 metų Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) vadovaujantis Zenonas Vaigauskas.

Antradienį pakviestas į Seimo plenarinį posėdį atsakyti į opozicinių konservatorių klausimus, Z.Vaigauskas sakė, kad rinkimų organizavimas nepraeina be nesklandumų, tačiau komisija turi „pakankamai didelį tarptautinį autoritetą“.

„Dėl tų visų bėdų, kurias turėjome per rinkimus, pats paprasčiausias variantas būtų padėti pareiškimą, bet mano įsitikinimu, tai būtų Lietuvos rinkimų sistemos, Lietuvos pasiekimų rinkimų sistemoje diskreditavimas. Galų gale mano kadencija eina į pabaigą ir aš tikrai nesiruošiu siekti toliau būti toje pozicijoje“, – sakė Z.Vaigauskas.

„Pranešti, kad pas mus viskas blogai, kai mes turime pakankamai didelį tarptautinį autoritetą, mūsų rinkėjų sąrašų sudarymas, kiti dalykai yra pavyzdys, – aš nebežinau. Mes turime problemų rinkimuose, reikalinga pamaina, bet sakyti, kad mes visiškai „susikirtę“ ir mūsų sistema netinkama ir dėl to būtina prisiimti  atsakomybę, aš manyčiau, būtų tam tikras netinkamas dezertyravimas ir bijojimas kritikos“, – kalbėjo komisijos vadovas.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos ataskaitoje apie 2016 metų Seimo rinkimus nurodoma, kad „rinkimus profesionaliai, efektyviai ir skaidriai organizavo trijų lygių rinkimų komisijos“, tarp rekomendacijų siūloma naikinti apribojimą kandidatuoti dvigubą pilietybę turintiems asmenims, palengvinti tautinių mažumų dalyvavimą viešajame ir politiniame gyvenime.

Dabartinis VRK pirmininkas Z.Vaigauskas komisijai vadovauja nuo 1994-ųjų. Po pastarųjų Seimo rinkimų spalį sulaukęs kritikos dėl jų organizavimo bei raginamas atsistatydinti Z.Vaigauskas patvirtino pasibaigus kadencijai nebesieksiantis šių pareigų.

Pagal įstatymą, naujos sudėties komisiją Seimas turi sudaryti po eilinių ar pirmalaikių Seimo rinkimų praėjus ne mažiau kaip 140 ir ne daugiau kaip 200 dienų. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad naujoji VRK bus formuojama po balandį vyksiančių papildomų dviejų merų bei Seimo nario rinkimų ir bus sudaryta iki gegužės vidurio.

Pagal dabartinę įstatymo redakciją, VRK būtų sudaroma iš teisingumo ministro, Lietuvos teisininkų draugijos ir prezidento deleguojamų atstovų, o likusius komisijos narius teiktų į Seimą daugiamandatėje apygardoje patekusios partijos. Tačiau Seimui pateiktos pataisos, kuriomis siūloma keisti VRK sudarymo tvarką, iš jos braukiant partijų atstovus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi