Lietuvoje

2017.04.04 17:02

Vilniaus universitetas gimtadienį pasitinka prisimindamas ilgai ignoruotą tiesą

Prisiminti ilgai ignoruotą tiesą ir drąsiai bei atsakingai įvertinti praeitį – tokį tikslą išsikėlęs Vilniaus universitetas 438-ąjį gimtadienį pasitinka su nauja tradicija: seniausia Lietuvoje aukštoji mokykla pradeda teikti simbolinius Atminties diplomus tiems, kurių studijas ar mokslinį darbą nutraukė tragiški Lietuvos istorijos viražai.

Medicinos profesorius iš Izraelio Moshe Lapidothas Lietuvoje lankosi antrą kartą – vasarą mūsų šalies archyvuose jis ieškojo informacijos apie tik iš tėvo pasakojimų žinotą dėdę Chlounę Meishtovskį. Išsiaiškinęs, kad šis studijavo tuomečiame Vilniaus universiteto Matematikos ir gamtos mokslų fakultete, o po 8 semestrų buvo pašalintas tik dėl žydų tautybės, profesorius kreipėsi į universiteto vadovus, prašydamas pagerbti dėdės atminimą. 

Šis laiškas paskatino akademinę bendruomenę pradėti projektą „Grįžtanti atmintis“ – dėl totalitarinių režimų iš universtiteto pašalinti studentai bus pagerbiami simboliniais Atminties diplomais.

Pernai spalį universitete buvo sudaryta komisija, kuriai pavesta atlikti istorinį tyrimą, suformuluoti atrankos principus, nustatyti pašalintų universiteto bendruomenės narių vardus ir pavardes, įvertinti jų biografijos faktus ir simboliškai grąžinti juos į universiteto istorinės atminties lauką. Atlikus pirminį tyrimą paaiškėjo, kad Atminties diplomus galėtų gauti maždaug tūkstantis žmonių.

„Skaičius yra paremtas rektoriaus Mykolo Biržiškos pateikta ataskaita nacionalsocialistų valdžiai apie jau įvykusius pašalinimus iš universiteto. Mes kalbame apie 1941 metus. Toje ataskaitoje rektorius rašo, jog buvo pašalinti 650 žydų tautybės studentų ir profesorių, 80 lenkų kilmės profesorių, studentų ir lygiai taip pat 1 vokiečių kilmės profesorius, turėjęs žydę žmoną“, – pasakoja projekto „Grįžtanti atmintis – Recovering Memory“ sumanytoja doc. Jurgita Verbickienė.

Plačiau – Giedrės Baltrušytės reportaže.