Lietuvoje

2017.04.04 13:17

„MG Baltic“ mįslingai užsimena apie dar vieną Nepriklausomybės Aktą

Martynas Žilionis, DELFI.lt2017.04.04 13:17

Lietuvoje netylant kalboms apie Nepriklausomybės Akto originalą, milijoną eurų pažadėjęs koncernas užsimena apie dar vieną jo versiją, skirtą „Lietuvių Tautai“.

Antradienį koncerno „MG Baltic“ informacijos analitikė Živilė Andriūnienė DELFI atsiuntė tokį laišką:

„Džiugu, kad „MG Baltic“ iniciatyva paakino žmones aktyviai įsitraukti į Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalo paieškas.

„MG Baltic“ paskirtos 1 mln. Eur premijos išmokėjimas numatytas 2018 m. vasario 16 d. Prof. L.Mažylis neabejotinai yra vienas iš pretendentų. Tačiau jų gali būti ir daugiau.

Neatmetame galimybės, kad privačių asmenų kolekcijose gali atsirasti ir Lietuvių Tautai skirto Akto originalas“.

Atstovė nedetalizavo, ar koncernui kas nors tiksliau žinoma apie tokio dokumento egzistavimo įrodymų, kas galėtų būti tie „privatūs asmenys“, kurių kolekcijose neva gali būtų kitokių dokumento originalų.

Primename, kad Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalas lietuvių kalba rado Vokietijos diplomatiniame archyve. Apie tai paskelbta kovo 29 d.

Vokietijos atstovai patvirtino, kad archyve rastas dokumentas yra originalus, esą jau sutarta, kad jį būtų galima eksponuoti Lietuvoje.

Pats profesorius žiniasklaidai kalbėjo, kad iš tikrųjų Akto originalų gali būti daugiau.

Jis pats atsiribojo nuo „MG Baltic“ pažadų apie galimą atlygį asmeniui, kuris perduos Aktą Lietuvai.

Paklausta, ar premija gali būti skirta ir ją radusiam (ne tik perdavusiam) asmeniui, kaip būtų galima spręsti iš televizijoje pasirodžiusių reklamų, koncerno atstovė teigė:

„Reklama patvirtina, kad Aktas rastas ir atlygis bus išmokėtas. Konkretesnes detalės bus aptartos, kai Aktas bus perduotas. Jeigu taip neįvyks, Aktas į Lietuva negris, spręsime, kam skirti šią premiją.

Norėjau pasakyti, kad sąlygos nepasikeitė ta prasme, kad atlygis bus išmokėtas tuomet, kai jis bus Lietuvoje. Šiuo atveju aišku, kad jį perduos ne privatus asmuo, todėl ši sąlyga nebegalios. Viską turime aptarti iki kitų metų vasario“.

Primename, kad dar vasario 15 d. bendrovė „Publicum Fcomm“ išplatino pranešimą, kuriame buvo cituojamas koncerno prezidentas Darius Mockus:

„Jei per daugiau nei 70 metų niekam nepavyko surasti didžiulę istorinę vertę turinčio dokumento, tai labiausiai tikėtinos dvi versijos – arba niekas rimtai neužsiėmė paieškomis, arba Aktas tiesiog dingęs negrįžtamai. Artėjant Nepriklausomybės atkūrimo šimtmečiui, mes norime padėti tašką šioje užsitęsusioje istorijoje.

Žinau, kad egzistuoja ne mažiau nei šešios skirtingos dokumento dingimo ir jo buvimo vietos versijos, todėl akivaizdu, kad ieškant dokumento sėkmę gali nulemti ne tik žinios, bet ir gebėjimas sutelkti pagalbininkų būrį, investicijos į pasirengimą ir krislas avantiūrizmo. Tuo tarpu siūlomas atlygis, manau, atitinka rizikos laipsnį ir galimas sąnaudas paieškoms“.

Pasirodžius informacijai, kad vienas Aktas rastas Vokietijoje, D. Mockus viešai teigė, kad tai yra tik „pusė darbo“, esą dokumentą dar reikia perduoti Lietuvai.