Lietuvoje

2017.04.04 09:34

Seime – diskusija apie priemones emigrantams pritraukti

Giedrė Trapikaitė, Jurgita Čeponytė, LRT RADIJAS, LRT.lt2017.04.04 09:34

Seimas svarstys, kokių priemonių imtis, kad paskatintų emigravusius gyventojus grįžti į Lietuvą. Politikai, mokslininkai ir įvairių organizacijų atstovai Seimo posėdyje diskutuos apie migraciją ir demografinę politiką. Ūkio ministerija sako planuojanti įkurti talentų pritraukimo agentūrą, kuri rūpintųsi pagalba emigrantams, planuojantiems grįžti į Lietuvą. 

Diskusija rengiama Statistikos departamentui paskelbus, kad pernai Lietuva dėl emigracijos neteko 30 tūkst. gyventojų, tai septyniais tūkstančiais daugiau nei užpernai.

Politikai bendro sutarimo, kaip spręsti emigracijos problemą, kol kas neranda. Praėjusią savaitę Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis paskelbė apie partijų ir visuomeninių organizacijų susitarimą dėl emigracijos stabdymo.

Premjeras Saulius Skvernelis laikosi nuomonės, kad toks susitarimas yra nereikalingas, nes, pasak jo, priemonės, padėsiančios sumažinti emigraciją bei paskatinti gimstamumą, numatytos Vyriausybės programoje.

Susitarimo remti neketina ir opozicinė konservatorių partija, nes, pasak pirmininko Gabrieliaus Landsbergio, susitarime neįvardytos konkrečios priemonės.

Prezidentė pirmadienį paragino Ūkio ministeriją sukurti tokią struktūrą, kuri veiktų vieno langelio principu ir galėtų paprastai pateikti visą norintiems grįžti žmonėms reikalingą informaciją.

Statistika rodo, kad keturi iš dešimties išvykusiųjų domisi galimybe grįžti į Lietuvą. Pasak prezidentės, valstybė turi jiems padėti, tačiau dažnai emigrantams trūksta informacijos apie mokestinę sistemą, kaip įsikurti, kaip susirasti gyvenamąjį plotą, vaikų darželius ir mokyklas.

Ūkio ministerija sako esanti numačiusi įkurti talentų pritraukimo agentūrą. Čia būtų randama informacija apie darbo pasiūlą bei paklausą. Taip pat galėtų vykti pirmieji darbo pokalbiai internetu.

Be to, grįžusiems įsitvirtinti turėtų padėti ir kai kurie planuojami šalies mokesčių sistemos pakeitimai, pavyzdžiui, mokestinės atostogos, kai pradedantis verslas būtų atleidžiamas nuo mokesčių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.