Lietuvoje

2017.04.03 13:25

D. Grybauskaitė: namo grįžtantiems emigrantams reikalinga pagalba

LRT RADIJAS, LRT.lt2017.04.03 13:25

Prezidentė Dalia Grybauskaitė lankėsi iš emigracijos namo grįžusio lietuvio Šalčininkų rajone įkurtoje įmonėje „Evaldo daržovės“, kur domėjosi, kaip sekasi sugrįžusiems žmonėms kurtis ir plėtoti verslą bei ko trūksta siekiant paskatinti piliečius grįžti gyventi į Lietuvą.

Įmonę įsteigęs iš emigracijos grįžęs Evaldas Masevičius sukūrė 71 darbo vietą. Dauguma darbuotojų – Sakalų kaimo gyventojai.

Įmonė augina daržoves ir prieskoninius augalus. Vyras su šeima Didžiojoje Britanijoje gyveno 7-erius metus. Pasak prezidentūros, E. Masevičiaus istorija – vienas sėkmės pavyzdžių, kaip Lietuvoje galima įkurti verslą.

Pernai iš Lietuvos emigravo daugiau nei 50 tūkstančių žmonių. Tai prilygsta visam Alytaus miestui.

Potencialas skatinti žmones sugrįžti namo yra labai didelis – net 40 proc. užsienio lietuvių domisi grįžimo į Lietuvą galimybėmis. Valstybės pareiga yra šiuos žmones pastebėti ir suteikti būtiną pirminę pagalbą sugrįžus. Pasak prezidentės, kad padėtume žmonėms grįžti į Lietuvą, reikia koordinuotų vyriausybės veiksmų ir savivaldos iniciatyvų, rašoma pranešime spaudai.

Pastaraisiais metais šalies ekonomika nuosekliai augo, bet grįžtančiųjų gyventi į Lietuvą kasmet mažėjo – pernai į Lietuvą sugrįžo penktadaliu mažiau žmonių nei 2015-aisiais. Nors dauguma emigrantų išlaiko glaudžius ryšius su Lietuva, iki šiol valstybės pastangos susigrąžinti savo žmones yra fragmentiškos – grįžusiųjų pritraukimu užsiima vos kelios nevyriausybinės organizacijos ir pavienės programos.

Sugrįžtantiems emigrantams reikia įvairiapusės pagalbos steigiant verslą, ieškant vaikų darželių ir mokyklų, gyvenamosios vietos. Tam reikalingas ir aktyvesnis vietos valdžios įsitraukimas regionuose, mano šalies vadovė. D. Grybauskaitės teigimu, kiekviena savivaldybė galėtų įsteigti specialių pasiūlymų paketą grįžtančiajam, pavyzdžiui, nuo lengvatų verslo pradžiai iki būsto nuomos.

Taip pat žmonėms būtina pateikti lengvai prieinamą informaciją apie galimybes, kur sugrįžus galima persikvalifikuoti, įsidarbinti ir įsitvirtinti. Reikalinga ir parama jaunoms šeimoms, nes per pastaruosius dvejus metus didžioji dalis gyžtančiųjų yra trisdešimtmečiai, teigia prezidentė.

Į Lietuvą ateina daugybė užsienio investuotojų, ieškančių darbo jėgos. Skaičiuojama, kad ateinančiais metais reikės beveik 3 tūkst. elektronikos inžinierių, 14 tūkst. informacinių ir ryšių technologijų specialistų, todėl valstybė turi sudaryti sąlygas sugrąžinti ir perkvalifikuoti išvykusius žmones, kad verslui nereikėtų ieškoti darbo jėgos iš svetur.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.