Lietuvoje

2017.04.03 10:44

VU bus teikiami simboliniai Atminties diplomai

Agnė Kairiūnaitė, LRT RADIJAS, LRT.lt2017.04.03 10:44

Vilniaus universitete rengiama simbolinė Atminties diplomų įteikimo ceremonija. Joje bus pagerbiami universiteto bendruomenės nariai, studentai ir darbuotojai, buvę priversti palikti universitetą dėl politinių priežasčių.

Viena idėjos autorių, Istorijos fakulteto docentė Jurgita Verbickienė, atkreipia dėmesį, kad sovietų okupacijos, Antrasis pasaulinis karas, holokaustas reikšmingai pakeitė universiteto bendruomenę.

Atlikus preliminarų tyrimą paaiškėjo, kad šiandien į Atminties diplomą galėtų pretenduoti apie tūkstantis žmonių. Vien nacių okupacijos pradžioje universitetą privalėjo palikti ar buvo pašalinti apie 650 žydų, beveik šimtas  lenkų.

Per sovietų okupaciją galimybė dirbti ar studijuoti atimta keliems šimtams lietuvių. Įvertinti totalitarinių režimų poveikį Vilniaus universiteto bendruomenei imtasi prieš metus. Domėtis studijų nebaigusiais ar darbą universitete palikti priverstais žmonių likimais ketinama ir toliau.

Tikimasi, kad Ateities diplomų teikimas taps tradiciniu renginiu.

Ceremonijoje bus pagerbti keturi asmenys, 1940–1941 m. pašalinti iš VU: vienas iškiliausių psichologų, Psichologijos katedros vedėjas profesorius Vladas (Vladimiras) Lazersonas, studentas Chlaunė Meištovskis, vienas žymiausių tarpukario Europos jidiš kalbos filologų ir jidiš dialektologijos tyrimų pradininkas doc. Noachas Pryluckis ir semitologas, Semitologijos katedros vedėjas doc. Nachmanas Šapira.

„Atsakingas siekis pažinti ir pripažinti savo neretušuotą istoriją suprantamas kaip tvirtas atviros universiteto bendruomenės kūrimo ir universiteto pažangos pamatas. Pagerbiant ir prisimenant tuos, kurie neteko galimybės būti Vilniaus universiteto bendruomenės nariais, įsteigtas simbolinis Vilniaus universiteto Atminties diplomas. Tikimasi, kad jo teikimo ceremonijos taps tradiciniu Vilniaus universiteto bendruomenės renginiu“, – sako VU Istorijos fakulteto docentė Jurgita Verbickienė, viena iniciatyvos „Grįžtanti atmintis – Recovering Memory“ idėjos autorių.

Daugiau apie ceremoniją – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.