Lietuvoje

2017.04.03 14:40

L. Mažylis tikisi vadovauti tolesniems politologiniams Akto tyrimams

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2017.04.03 14:40

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis sako iš prezidentės išgirdęs, kad valstybė rems tolesnius Nepriklausomybės Akto tyrimus ir viliasi pats jiems vadovauti.

„Tikiuosi vadovauti, tikiuosi sutelkti grupę, turiu paramą Vytauto Didžiojo universiteto rektorato“, – po susitikimo su šalies vadove Dalia Grybauskaite pirmadienį žurnalistams sakė L. Mažylis.

Jis teigė, kad norėtų plėtoti politologinius valstybės atkūrimo laikotarpio tyrimus.

„Kadangi aš – politologas, nepriskiriu savęs istorikams, tai aš, žinoma, tuo kampu žvelgsiu į reikalus“, – teigė mokslininkas.

„Mano supratimu, rezultato svarba būtų ta, kad mes save pamatytume būtent iš Vokietijos to meto politinio spektro taško žiūrint. Dabar yra atsitikę taip, kad mums atrodo, kad čia mes, lietuviai, ir buvo tokie vokiečiai tada. Nieko panašaus. Reikia, pavyzdžiui, ištyrinėti daug išsamiau Vokietijos politinį spektrą to meto – tai viena trajektorija. Toliau nėra pilnai ištyrinėti reikalai, susiję su Brest-Litovsko taikos sutarties pasirašymu (...). Nueinančios jėgos, kurios veikė – Austrijos-Vengrijos imperija, suirusi Rusijos imperija, bolševikų valdžia – čia yra beribė erdvė politologiniams tyrimams“, – dėstė jis.

URM nuotr. L. Mažylis, be kita ko, sakė, kad Lietuvoje mokslininkai gauna per mažai paramos savo tyrimams, ir apgailestavo, kad dėmesys jiems dažnai būna tik proginis. „Čia negaliu apgailestauti, kad proginė (parama), nes proga išskirtinė ir ta trajektorija yra pasirinkta teisinga. O plačiau žiūrint tenka apgailestauti, tikrai tenka, nes tas finansavimas moksliniams tyrimams, kokie jie bebūtų, nepykite už žodį, jis yra skurdus. Čia sutinku su visais tais, kurie taip kalba“, – teigė profesorius.

Lietuvos ir Vokietijos užsienio reikalų ministrai praėjusią savaitę sutarė, kad Aktas bus eksponuojamas Lietuvoje, o ateityje bus svarstomos galimybės perduoti dokumentą.

Istorikai mano, kad jį prieš 99 metus Vokietijos diplomatams perdavė signataras Jurgis Šaulys. Spėjama, kad tokių nutarimų galėjo būti pasirašyta keletas, bet kitų buvimo vieta nežinoma.

Prezidentės teigimu, užsispyrimas, atkaklumas ir ryžtas visada buvo savybės, vedusios Lietuvą į priekį. Todėl profesorius L. Mažylis yra geriausias įrodymas, kaip atkaklus darbas ir entuziazmas gali duoti apčiuopiamų vaisių, kuriais šiandien džiaugiasi visa Lietuva. Šalies vadovės teigimu, šis L. Mažylio atradimas turėtų tapti impulsu valstybei investuoti į tolimesnius šio istorijos laikmečio tyrimus, rašoma pranešime spaudai.

 Pasak valstybės vadovės, surastas Nepriklausomybės Akto originalas visą šalį įtraukė į valstybės šimtmečio laukimą. Tai išskirtinė proga visai Lietuvai dar kartą įsisąmoninti ir įvertinti šios datos reikšmę bei suprasti, kad kuriant šimtmečio Lietuvą kiekvienas žmogus yra labai svarbus.

Profesorius L. Mažylis dėsto Vytauto Didžiojo universite. Nepriklausomybės aušroje jis aktyviai įsitraukė į Sąjūdžio veiklą. Lietuvai atgavus nepriklausomybę L. Mažylis penkerius metus buvo Kauno miesto tarybos narys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.