Lietuvoje

2013.05.02 13:26

Studentė: kada, kaip ir estai, galėsime išvykti į Australiją ar N. Zelandiją?

Vytenis Radžiūnas, LRT.lt2013.05.02 13:26

Šalies jaunimui kol kas nėra galimybių vykti į Naująją Zelandiją ar Australiją pagal darbo atostogų programą. „Kada mes, kaip ir mūsų kaimynų ar kitų Europos Sąjungos (ES) šalių jaunimas, galėsime aplankyti Australiją ar N. Zelandiją pagal „Work and Holiday“ programą?“ – teiraujasi vilnietė studentė.

Šalies jaunimui kol kas nėra galimybių vykti į Naująją Zelandiją ar Australiją pagal darbo atostogų programą. „Kada mes, kaip ir mūsų kaimynų ar kitų Europos Sąjungos (ES) šalių jaunimas, galėsime aplankyti Australiją ar N. Zelandiją pagal „Work and Holiday“ programą?“ – teiraujasi vilnietė studentė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) tinklalapiui LRT.lt teigia, jog Lietuva daro viską, kad mūsų jaunimui greičiau atsivertų keliai į N. Zelandiją pagal šią programą, tačiau esą iš pačios N. Zelandijos nesulaukiama atsakymo.

Jau yra galimybė dirbti ir atostogauti Kanadoje

„Keliaudama po įvairias šalis sutinku jaunimą, kuris keliauja po pasaulį ir dirba įvairiose šalyse iki metų, pavyzdžiui, N. Zelandijoje, Kanadoje ar Australijoje. 2007-aisiais domėjausi galimybe išvykti į Australiją pagal „Work and Holiday“ programą, kaip tai daro kitų ES valstybių jaunimas. Tuo metu gavau atsakymą, jog Lietuva nėra prisijungusi prie sutarties ir tikimąsi tą padaryti 2009-aisiais, bet, kiek man žinoma, tai dar nėra įvykę“, – tinklalapiui LRT.lt rašo studentė Simona G.

2010-aisias mergina internete rado informacijos, jog Lietuvos jaunimui veriasi keliai į N. Zelandiją ir Kanadą. „Pasidomėjau galimybe išvykti į N. Zelandiją nurodytais kontaktais ir gavau malonų paaiškinimą, kuris, deja, nesuteikė daug vilties. Jie patikino, kad artimiausiu metu tai turėtų įvykti“, – rašo LRT.lt skaitytoja.

Galimybė dirbti ir atostogauti Kanadoje Lietuvos jaunimui atsirado 2011-aisiais, tačiau į N. Zelandiją ar Australiją keliai pagal šią programą neatsivėrė iki šiol. „Work and Holiday“ viza skirta jaunimui nuo 18 iki 30 metų amžiaus, kurie nori keliauti ir dirbti ne ilgiau kaip vienerius metus. Programa skirta skatinti kultūrinius mainus ir glaudesnius ryšius tarp šalių.

„Gal būtų galima pasidomėti, kada mes galėsime kaip Estijos ir kitų 13 ES šalių jaunimas aplankyti Australiją pagal „Work and Holiday“ programą, arba N. Zelandiją kaip ir mūsų kaimynai estai, latviai, lenkai ir kitos 15 ES šalių?“ – teiraujasi studentė.

SADM: N. Zelandija neatsako

Tinklalapiui LRT.lt komentuodama šią situaciją SADM Tarptautinės teisės skyriaus vyr. specialistė Irina Lemeševa pažymi, kad Lietuvos ir N. Zelandijos Vyriausybės susitarimas dėl darbo atostogaujant programos dar nėra pasirašytas. 2011-ųjų lapkritį suderintas šio susitarimo projektas esą buvo išsiųstas N. Zelandijos ambasadai, tačiau atsakymas iki šiol negautas.

„Šių metų vasarį Užsienio reikalų ministerijos (URM) atstovų susitikimo su N. Zelandijos ambasados misijos vadovo pavaduotoja Lisa Futschek metu buvo aptarti dvišaliai santykiai, N. Zelandijos pusė paraginta dėl susitarimo pasirašymo“, – informuoja I. Lemeševa.

Specialistė atkreipia dėmesį, kad tarptautinių sutarčių derinimo procesas nėra greitas ir praktika rodo, jog dažnai yra užtrunkama. „Lietuvos pusė daro viską, kad minėtas susitarimas su N. Zelandija būtų kuo greičiau pasirašytas“, – patikina I. Lemeševa.

Australija nepateikė tokio pasiūlymo

„Su Australija susitarimas dėl jaunimo mainų ar darbo atostogaujant programos nėra sudarytas. Sprendimus dėl dvišalių tarptautinių sutarčių sudarymo tikslingumo priima URM“, – informuoja I. Lemeševa. 

Tuo metu Užsienio reikalų ministerijos Visuomenės informavimo skyrius LRT.lt teigė, jog URM „kol kas nėra gavusi suinteresuotų Lietuvos institucijų siūlymo dėl susitarimo su Australija dėl jaunimo mainų sudarymo, tačiau esant realiam poreikiui yra pasirengusi  drauge su kitomis institucijomis prisidėti rengiant atitinkamą susitarimą.“

Savo ruožtu Australija taip pat nėra pateikusi tokio pasiūlymo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.