Naujienų srautas

Lietuvoje2017.03.31 20:48

Į Lietuvą grįžęs prof. L. Mažylis: Vasario 16-osios aktas niekada nebuvo dingęs

LRT.lt, BNS 2017.03.31 20:48

Penktadienio vakarą iš Berlyno į Lietuvą grįžo Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Aktą Berlyno diplomatiniame archyve radęs Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Liudas Mažylis. „Vasario 16-osios aktas niekada nebuvo dingęs, jis visada buvo“, – Vilniaus oro uoste sakė prof. L. Mažylis.

L. Mažylį sveikino Valstybės atkūrimo šimtmečio komanda ir VDU rektorius Juozas Augutis. Profesorius pasitiktas su vainiku, gėlėmis ir sveikinimais.

„Leiskit man trumpai pafantazuoti, kas bus po šimto metų. Kai po šimto metų paklaus – ar buvo kada nors Vasario 16-osios aktas dingęs? Visi bus seniai pamiršę. Vasario 16-osios aktas niekada nebuvo dingęs, jis visada buvo“, – pareiškė mokslininkas.

Grįžęs profesorius iš pradžių paprašė susirinkusiųjų šiek tiek patylėti, o po to pasidžiaugti.

„Tyloje prašyčiau padaryti savo atminties perkratymą. Pabandykime sau truputį atkurti, kiek iš tų 20 žmonių mes atsimename. Ir pabandykime atkurti, kiek teksto atsimename ir kokie ten žodžiai. Patylėkime trumpai ir perkratykime atmintyje“, – kalbėjo jis.

L. Mažylis samprotavo, kad Nepriklausomybės akto signatarų dvasia plevena iki šiol, jie nėra itin išdidūs, net jeigu lietuviai nepamena jų vardų ir pavardžių.

Jis sakė, kad nors dokumente nėra žodžio laisvė, jis yra apie laisvę.

L. Mažylis Lietuvos Tarybos nutarimą dėl nepriklausomos valstybės atstatymo lietuvių ir vokiečių kalbomis aptiko Vokietijos diplomatiniame archyve. Jis sakė archyve radęs ir daugiau reikšmingų duomenų, tikino radęs „lobį“. Paklaustas, ko ieškos ateityje, L. Mažylis neatsakė ir prašė palikti paslapties.

L. Mažylis dar kartą akcentavo, jog nenori būti siejamas su verslininkų žadėtu apdovanojimu už Nepriklausomybės Akto radimą. Tačiau, jei jam būtų skirta valstybinė premija, profesorius žadėjo teikti rekomendacijas, kaip ją būtų galima tikslingai investuoti siekiant populiarinti mokslą.

Profesorius nuoširdžiai dėkojo Lietuvos Respublikos ambasadai Vokietijoje už jos bendradarbiavimą ir profesionalumą.

BNS nuotr.

Kaip skelbė BNS, Vokietijos užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį patvirtino, kad jos archyve aptiktas dokumentas yra 1918 metų vasario 16-osios Lietuvos Tarybos nutarimas dėl nepriklausomos valstybės atkūrimo, ir pasveikino lietuvius su šiuo radiniu.

Vokietijos archyvuose yra dirbęs ne vienas istorikas, tačiau jiems Vasario 16-osios akto surasti nepasisekė, anksčiau LRT.lt atskleidė Lietuvos istorijos instituto XX a. istorijos skyriaus vedėjas Česlovas Laurinavičius. 

Savo ruožtu politologas Raimundas Lopata pažymi, kad gauti finansavimą ir vykti į Vokietijos archyvus mokslininkai turėjo progą dar pernai, tačiau idėjos atsisakė ir ėmėsi tirti skaitmeninius archyvus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi