Lietuvoje

2017.03.31 20:31

LRT žurnalistams Vokietijoje parodytas Vasario 16-osios aktas

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2017.03.31 20:31

Trečiadienio vakarą pranešta, kad Vokietijos diplomatiniame archyve rastas galimas Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalas lietuvių kalba. Jį radęs Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis Vokietijoje viešintiems laidos „Laba diena, Lietuva“ žurnalistams sakė, kad matė ne tik suskaitmenintą versiją, bet ir tikrą dokumentą, ir, jo nuomone, Akto būklė yra labai gera. Vokietijos užsienio reikalų ministerijos archyve ketvirtadienio pavakare Vasario 16-osios aktas parodytas ir LRT TELEVIZIJOS žurnalistams bei žiūrovams. 

„Tolimesnis Akto likimas nežinomas, nes Vokietija dar nepareiškė savo pozicijos, ar galėtų grąžinti dokumentą Lietuvai“, – teigia Berlyne viešintis LRT žurnalistas Jevgenijus Bardauskas. Jis kviečia LRT žiūrovus įsijungti „Panoramą“, kurioje bus atskleista dar daugiau įdomios informacijos.

Prieš ministerijos darbuotojams atnešant dokumentą prof. L. Mažylis neslėpė susijaudinimo: „Turbūt kiekvieną kartą jaudinsiuosi, negali būti kitaip. Vakar buvo darbo, paieškos proceso momentėlis, dabar aš esu lygiagretus su visais. Šventas dalykas.“

Profesorius Vasario 16-osios akto ieškojo tarp mikrofilmuotų failų. Atradęs šį svarbų dokumentą, L. Mažylis kreipėsi į Lietuvos ambasadorių Berlyne Deividą Matulionį, su kurio pagalba pavyko archyvo darbuotojų išprašyti, kad parodytų ir tikrą dokumento variantą. 

„Mano nuomone, būklė labai gera, jis puikiai išsilaikęs. Abu puikiai išsilaikę (ir lietuviškas, ir vokiškas variantai – red.)“, – LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ tiesioginėje transliacijoje iš Vokietijos sakė L. Mažylis.

Pasak jo, tikrojo, popierinio, dokumento archyvo darbuotojai paliesti neleido. Dokumentas rašytas ranka, matyti, kad buvo sulenktas, dėl to galima daryti prielaidą, kad siųstas paštu. Akto matmenys – šiek tiek didesni nei šiandieninio A4 formato lapo – toks formatas buvo įprastas 1918-aisiais. 

Pasak L. Mažylio, verta būtų patyrinėti dokumentų rinkinio „Baltijos provincijų ateitis: Lietuva“, kuriame ir rastas Lietuvos Nepriklausomybės Aktas, užsakymo istoriją – įdomu, ar dar kas nors matė šį dokumentą. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.