Lietuvoje

2017.03.29 07:01

Lietuva mini 13 metų narystę NATO

Lukas Kivita, LRT RADIJAS, LRT.lt2017.03.29 07:01

Lietuva mini 13-ąsias narystės NATO metines. 2004-ųjų kovo 29-ąją, kartu su dar šešiomis Baltijos ir Rytų Europos valstybėmis, Lietuva įsipareigojo kolektyvinei bloko šalių gynybai.

Diskusijos dėl Aljanso ateities šiandien ypač suaktyvėjusios – išaugus įtampai su Rusija, Amerikoje Baltuosius rūmus perėmus Donaldo Trumpo administracijai.

Rusijai neketinant grąžinti aneksuoto Krymo ir toliau kurstant karą Donbase, NATO tapo bene pagrindiniu garantu tikintis, kad Maskva į Baltijos šalių suverenitetą nesikėsins. Kaip atgrasomoji priemonė Baltijos šalyse ir Lenkijoje dislokuojami tarptautiniai batalionai po maždaug tūkstantį karių. Tačiau nerimo sukėlė ir tai, kad D. Trumpas dar per rinkimų kampaniją Aljanso narėms ne kartą priekaištavo dėl nepakankamo jų indėlio į gynybą. Šiuo metu tik 5 valstybės – Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė, Estija, Lenkija ir Graikija –  išpildo reikalavimą 2 procentus nuo BVP skirti gynybai. Lietuva šią ribą turėtų perkopti ateinančiais metais.

Pats prezidentas bloką taip pat yra pavadinęs „atgyvena“, nors vėliau, po jo administracijos susitikimų su Europos lyderiais, Amerikos įsipareigojimai bendrai gynybai patvirtinti ne kartą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.