Lietuvoje

2017.03.28 15:30

„Transparency International“ siekia didinti Europos centrinio banko priežiūrą

ELTA2017.03.28 15:30

Augant Europos centrinio banko (ECB) galioms ir stiprėjant jo įtakai, bankas nebėra pakankamai atskaitingas, rašoma antradienį publikuotame tarptautinės organizacijos „Transparency International“ pranešime. 

Organizacija teigia, kad ECB turi didinti skaidrumą, tobulinti „pasenusią“ informavimo sistemą, nustatyti aiškesnius terminus dėl buvusių darbuotojų perėjimo iš ECB į privatų sektorių ir pasisakyti prieš „netikslią“ euro kritiką.

ECB dažnai buvo kritikuojamas už savo veiksmus finansų krizės metu – bankas vykdė obligacijų pirkimą, taikė neigiamas palūkanų normas ir dalyvavo gelbėjant prasiskolinusias valstybes.

„Neeilinės priemonės, kurių ECB ėmėsi po 2008-ųjų krizės, maksimaliai patikrino banko įgaliojimus. ECB atskaitomybės struktūra nėra proporcinga jo valdančiosios tarybos priimamų sprendimų įtakai“, – pranešime teigė Harvardo universiteto politinės ekonomijos profesorius Benjaminas Braunas.

Pranešime taip pat teigiama, kad prireikus imtis prieškrizinių priemonių, kurios galimai viršija ECB įgaliojimus, bankas turėtų tartis su Europos parlamentu ir euro zonos finansų ministrais. Tačiau toks pasiūlymas galimai pažeistų ECB nepriklausomumą nuo kitų institucijų priimant sprendimus.

Tuo tarpu ECB atsakė, kad kai kurie „Transparency International“ pasiūlymai jau yra įgyvendinti, o kiti viršija jų įgaliojimus bei patikino, kad kviečia „Transparency International“ tyrėjus susitikti.

„Korektiškas elgesys ir valdymas – esminiai faktoriai, norint užsitikrinti visuomenės pasitikėjimą“, – kalbėjo ECB prezidentas Mario Draghi.

„ECB visada atviras dialogui su visomis suinteresuotomis šalimis, tarp jų – ir visuomene“, – pridėjo jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt