Lietuvoje

2017.03.27 15:09

Prevencija termošoku nesibaigė: svarbiausia – ne išnaikinti bakterijas

LRT.lt2017.03.27 15:09

Siekiant užkirsti kelią Legionella bakterijų plitimu, griežtinama šilumininkų kontrolė, praneša Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamentas (NVSC) ir Valstybinė energetikos inspekcija prie Energetikos ministerijos (VEI).

Nuo kovo 27 d. bus atliekami karšto vandens temperatūros patikrinimai atsitiktinai parinktuose gyvenamosios ir visuomeninės paskirties pastatuose. Šių patikrinimų tikslas –  įsitikinti, kad karšto vandens sistemų prižiūrėtojai laikosi higienos normos reikalavimų ir nuolat palaiko reikiamą temperatūrą vartotojų čiaupuose, kuri turi būti ne mažesnė kaip 50 laipsnių.

Pagrindinius reikalavimus, kurių privaloma laikytis užtikrinat geriamojo ir karšto vandens kokybę ir saugą, nustato higienos norma „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“. Šiame dokumente nustatyta, kad vartotojams turi būti tiekiamas saugus, neužterštas karštas vanduo. Legioneliozės prevencijai pastato karšto vandens sistemoje vandens temperatūra turi būti 50–60 laipsnių.

„Siekiant, kad vartotojams būtų tiekiamas saugus karštas vanduo, būtina laikytis visų nustatytų reikalavimų. Termine dezinfekcija, kuri profilaktiškai buvo atlikta Vilniuje Vilniaus savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos sprendimu, buvo siekiama sunaikinti bakterijas, kurios galėjo atsirasti dėl nepalaikomos tinkamos temperatūros. Tačiau svarbiausia priemonė, padedanti išvengti Legionella bakterijų dauginimosi, yra nuolatinis tinkamos karšto vandens temperatūros palaikymas, t. y. ne mažesnės kaip 50  laipsnių“, – pabrėžia NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Reguliuoti namo šilumos punkto įrenginių darbą ir palaikyti tinkamą temperatūrą turi pastato šildymo ir karšto vandens sistemos prižiūrėtojai (eksploatuotojai). Jų veikla ir bus vertinama NVSC ir VEI specialistų.

Karšto vandens sistema turi būti plaunama ir dezinfekuojama, kai ji pradedama naudoti daugiau kaip po vieno mėnesio pertraukos, po rekonstrukcijos ar po remonto, kai negalima pašalinti vandens antrinės mikrobinės taršos požymių, taip pat tais atvejais, kai diagnozuojami vartotojų susirgimai legionelioze.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.