Lietuvoje

2017.03.24 15:32

V. Bakas apie M. Basčio ryšius: VSD informacija yra tikrai rimta

ELTA2017.03.24 15:32

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas sako, kad parlamentinį tyrimą dėl Seimo nario Mindaugo Basčio ryšių vykdančiam komitetui penktadienį pateikta informacija yra „tikrai rimta“. 

Penktadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), pradėjęs parlamentinį tyrimą dėl Seimo nario Mindaugo Basčio ryšių galimai keliamų grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui, išklausė Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovo Dariaus Jauniškio ir VSD pareigūnų paaiškinimus.

„Šiandien mes išklausėme VSD direktoriaus, taip pat pareigūnų, iš tiesų mūsų buvo uždavinys pasižiūrėti, kiek yra pagrįsti viešai pateiktoje VSD pažymoje esantys faktai. Be abejo, pokalbiai su VSD pareigūnais bus tęsiami toliau. Informacija, kuri buvo pateikta, yra tikrai rimta. Žvalgybos tarnybos padarė didelį darbą ir Seimas turės nemažai darbo“, – penktadienį žurnalistams sakė V. Bakas. 

Jis atsisakė plačiau paaiškinti, ką reiškia „rimta informacija“. „Išvados bus pateiktos iki balandžio vidurio, kaip ir numatyta, ir išvadose komitetas visuomenę supažindins“, – sakė NSGK vadovas. 

Į klausimą, ar VSD parlamentarams pateikė daugiau informacijos negu pasirodė viešoje erdvėje, V. Bakas atsakė „be abejo“ .

NSGK pirmininkas V. Bakas sako, kad parlamentinis tyrimas dėl M. Basčio apima laikotarpį nuo 2002 iki 2017 metų.

Jis nesiėmė komentuoti to, kad 2006 metais M. Bastys turėjo leidimą dirbti su slapta informacija. „Negaliu komentuoti“, – tepasakė V. Bakas. 

Išėjęs iš uždaro NSGK posėdžio VSD vadovas Darius Jauniškis nuo platesnių komentarų susilaikė. „Nieko nekomentuosim, pateikėme medžiagą, kokią turime, komisija pateiks išvadas. Parlamentinė komisija daro savo darbą, aš manau, jie padarys išvadas. Būkime kantrūs, bus išvados, ten bus viskas pasakyta arba nepasakyta“, – kalbėjo VSD vadovas.

Jis pakartojo viešoje erdvėje pasirodžiusios VSD pažymos apie M. Bastį išvadą: „išvada yra ta, kad gali būti pažeidžiamas“. 

Paklaustas, ar tai, kad M. Bastys 2006 metais turėjo leidimą dirbti su slapta informacija reikėtų traktuoti kaip saugumiečių klaidą, D. Jauniškis su tuo nesutiko. „Aš netraktuočiau to kaip klaidos, bet sakau, būkime kantrūs ir palaukime išvadų“, – patarė VSD vadovas. 

Atsakinėdamas į žurnalistų klausimus, jis pripažino, kad VSD nebūtų pajėgi, pvz., patikrinti visus Seimo narius. „Jeigu VSD tikrintų visus Seimo narius, tai mes turbūt aplinkui nieko nematytume. Jūs supraskite: tai yra milžiniškas darbas – kiekvieną žmogų patikrinti. Nemanau, kad turėtų būti VSD funkcija kiekvieną Seimo narį tikrinti, nes tada reikėtų turbūt steigti atskirą instituciją“, – svarstė jis. 

VSD vadovas patvirtino, kad dėl leidimo dirbti su slapta informacija kreipėsi Seimo narys „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis. „Turime jo prašymą, atsakymo – dar ne“, – sakė D. Jauniškis. 

Seimo NSGK narys konservatorius Arvydas Anušauskas žurnalistams patvirtino, kad 2006 metais M. Bastys, dirbęs buvusio Premjero Gedimino Kirkilo patarėju, buvo gavęs leidimą dirbti su slapta informacija. „Tam laikotarpiui gautas leidimas dirbti su slapta informacija“, – sakė A. Anušauskas. 

Jis negalėjo atsakyti, ar į NSGK posėdžius bus kviečiamas ir G. Kirkilas. „Dar negaliu pasakyti“, – sakė jis. Tačiau, A. Anušausko teigimu, planuojama apklausti buvusį Premjerą socialdemokratą Algirdą Butkevičių. „Tai susiję su viešai paskelbta pažyma. Politikus, kurie minimi, mes kviečiame ir norėsime juos išgirsti“, – sakė NSGK narys.

Kitas NSGK posėdis paskirtas kitą penktadienį. Į jį planuojama pakviesti Seimo narį M. Bastį, buvusį Seimo Pirmininką Vydą Gedvilą, Seimo narį Kęstutį Smirnovą. 

NSGK posėdžiai vyksta už uždarų durų. 

Seimo nario V. Bako vadovaujamas NSGK turės pateikti savo išvadas iki balandžio 14 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.