Lietuvoje

2017.03.20 14:24

S. Skvernelis: darbas su socialdemokratais tampa vis labiau neįmanomas

Lauryna Vireliūnaitė, 15min.lt2017.03.20 14:24

Premjeras Saulius Skvernelis neslepia, kad darbas su socialdemokratais tampa vis labiau neįmanomas. Pirmadienį vyriausybės vadovas žurnalistams sakė, kad ši vyriausybė vis labiau panašėja į mažumos, nes niekada nežinai, ar sulauksi koalicijos partnerių paramos. Pirmadienio pavakarę Seime „valstiečiai“ ir socialdemokratai renkasi aiškintis santykių.

„Dėl kiekvieno esminės reformos, reikalingos valstybei, reikės ir reikia tartis iš esmės su atskiromis politinėmis jėgomis, nes požiūriai yra skirtingi, ypač į tuos procesus, kurie yra seni susiformavę kaip tam tikri simboliai. Mes šiandien dažnai sutariame, bet kai reikia išreikšti valią Seime atsiranda įvairiausių priežasčių arba sprendimų, kurie yra siurprizai. Norint užsitikrinti sėkmę reikia darbuotis iš esmės su visomis Seimo frakcijomis individualiai“, – žurnalistams sakė vyriausybės galva.

S. Skvernelis teigė, kad tai – papildomų jėgų investavimas, tačiau jis nemato tragedijos ir ateityje tai daryti.

Pastaruoju metu trintis tarp „valstiečių“ ir socialdemokratų vis labiau auga. Pavyzdžiui, vyriausybei Seimui pateikiant urėdijų pertvarką, už ją po pateikimo socialdemokratai nebalsavo, nuomonės išsiskyrė ir kitais klausimais, ypač skaudus socialdemokratams buvo „Lietuvos geležinkelių“ vadovybės pasikeitimas.

Daug priklauso nuo būsimo socialdemokratų lyderio

Paklaustas, ar ši vyriausybė ateityje – jau formaliai, gali tapti mažumos, S. Skvernelis aiškino, kad reikia apsispręsti, ar dabar yra tas momentas, kai reikia dėti tašką ir pasakyti, jog ši koalicija nebegali dirbti.

„Formalizuoti to nematau reikalo, diskusijos su partneriais tęsiasi ir šiandien mes susitiksime kalbėtis apie tam tikrus principinius dalykus“, – pabrėžė jis.          

Viena iš priežasčių, anot premjero, kodėl atsidurta tokioje situacijoje, yra tai, jog Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) yra virsme – greitai bus renkamas naujas lyderis.

„Labai daug dalykų priklauso nuo to, kas taps socialdemokratų pirmininku, kokia bus suformuota nauja partijos vadovybė ir kiek ji bus įgali ir galės daryti įtaką Seimo nariams“, – teigė jis.

Vienas iš realiausių kandidatų į LSDP pirmininkus Gintautas Paluckas yra sakęs, kad sieks naujų derybų su LVŽS: „Jeigu jie mato, kad jiems yra žalingas buvimas šioje valdančiojoje daugumoje, kad yra kažkoks diskomfortas arba nemato prasmės, tokią žinią, mums, aišku, būtų gerai sužinoti anksčiau.“

S. Skvernelio vertinimu, blogai šiuo metu yra tai, kad pokalbiuose socialdemokratai tam tikriems dalykams pritaria, tačiau plenariniame posėdyje „valstiečių“ esą dažnai laukia siurprizas, kaip galiausiai socialdemokratai pasielgs.

Apie koaliciją su konservatoriais negalvoja

„Siurprizus aš, aišku, mėgstu, bet geriausiai, kad galėtum tiesiog prognozuoti savo veiklą. Tada prasideda didelės energijos švaistymas iš naujo derinant klausimus, kurie jau buvo aptarti ir sąjungininkų ieškojimas opozicijoje“ – sakė jis.

Paklaustas apie galimybę formuoti koaliciją su konservatoriais, S. Skvernelis nesiėmė svarstyti, ar jie būtų geresni koalicijos partneriai.

„Kol kas koalicijos sutartis yra galiojanti. O jeigu įvyktų kitaip, reikėtų galvoti apie įvairius variantus“, – aiškino jis ir pridūrė, jog vyriausybė galėtų tapti ir mažumos.

S. Skvernelis patikino, kad per susitikimus su kitų partijų lyderiais jis nekalbėjo apie kitos koalicijos formavimą. Premjeras juokavo, kad su konservatorių pirmininku Gabrieliumi Landsbergiu jis kalbėjosi apie „Euroviziją“ ir miškų reformą.

Nuolaidų dėl urėdijų reformos nežada

Klausimas, ar galima būtų aukoti urėdijų reformą vardan koalicijos išsaugojimo, premjero įsitikinimu, keliamas būti negali. Jis pabrėžė, kad urėdijų reforma nėra tokia, kokią ją piešia jai prieštaraujantys, kalbėdami apie atleidimus ir panašius dalykus: „Tai nomenklatūrinės praeities simbolis – ar mes jį sugebame pakeisti. Tai yra pradžia kalbant apie visas valstybės įmones. Ar tiesiog daryti kompromisą kad... kad ką? Prieisime prie kitų valstybės įmonių ir vėl tą patį reikės palikti?“

O kas bus, jeigu socialdemokratai reformos galiausiai nepalaikys? Anot S. Skvernelio, tada reikės kelti klausimą, ar koalicijos sutartis turi prasmę, ar ne.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.