Lietuvoje

2017.03.17 07:29

Santariškių klinikų medikai plaučių ligų diagnostikai pradėjo naudoti šaltį

Virginija Motiejūnienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.03.17 07:29

Santariškių klinikų medikai pirmieji Baltijos šalyse plaučių ligų diagnostikai ir gydymui pradėjo naudoti ekstremalų šaltį. Vadinamosios kriobiopsijos būdu galima diagnozuoti 150 plaučių ligų, taip pat ir gydyti plaučių vėžį, išplitusį į bronchus ir trachėją, išoperuojant dalį naviko.

Kas vaikystėje bandė prikišti liežuvį prie įšalusio metalo ar ledo, žino, kad liežuvis gali prišalti. Tačiau šis paprastas principas labai pasitarnauja diagnozuojant ar šalinant plaučių navikus šalčio pagalba.

„Esminė dalis, kurią mes naudojam ligonio tyrimui arba gydymui, yra kriozondas. Jo galiukas atšąla iki 80 laipsnių ir prie jo prilimpa audiniai. Kaip dabar pamatysite, prilimpa vanduo“, – sakė Santariškių klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro skyriaus vedėjas doc. Vygantas Gruslys.

Atšalę maždaug iki 20 laipsnių ir aplipę zondo galiuką audiniai ištraukiami ir tiriami. Specialistai aiškina, kad biopsiją galima atlikti ir kitokiu zondu, kurio gale mažos žnyplutės, tačiau jomis ištrauktos medžiagos dažnai neužtekdavo ligos diagnozei nustatyti.

Vienas iš pacientų sako, kad gydytojai jam niekaip negalėję nustatyti dusulio priežasties, bet kriobiopsija padėjusi. Nustatyta plaučių liga, kurią sukelia smėlio dulkės.

„Pradžioje niekaip negalėjo nustatyt, po to darė biopsiją. Po biopsijos irgi nebuvo aišku. Tai šituo nauju metodu kai ištyrė, po keleto dienų gavau atsakymą,“ – pasakojo pacientas Eimantas Gutmanas.

Kriobiopsijos metodu galima diagnozuoti 150 ligų ir gydyti plaučių vėžį, užšaldant ir ištraukiant dalį naviko, kai operacinis gydymas jau nebeįmanomas.

„Nauda visokeriopa. Prima, tai diagnostika yra greita ir paprasta, praktiškai tai yra alternatyva prieš tai naudotai chirurginei plaučių biopsijai. Chirurginės biopsijos metu reikėdavo prapjauti krūtinės lastą, padidėdavo ir komplikacijų skaičius. Jeigu yra navikas, kuris jau yra taip toli pažengęs, kad praktiškai jau neįmanomas operacinis gydymas. Operacinis gydymas yra auksinis standartas plaučių vėžiui gydyti, tai tokiu atveju žmogui galima palengvinti tą dusinimą, pašalinant naviką iš kvėpavimo takų“, – teigė Santariškių klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovas prof. Edvardas Danila.

Kriobiopsija Santariškėse plaučių ligų diagnozavimui ir gydymui naudojama dar tik pora mėnesių, yra atlikta 10 procedūrų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.