Lietuvoje

2017.03.16 20:05

Seimas imasi prezidentės pasiūlytos švietimo reformos

ELTA2017.03.16 20:05

Seimas pradėjo svarstyti Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės teikiamas Švietimo įstatymo pataisas, kuriomis siekiama riboti švietimo įstaigų vadovų kadencijų skaičių. Planuojama nustatyti, kad švietimo įstaigų vadovai gali būti skiriami į pareigas viešo konkurso būdu penkeriems metams, tačiau ne daugiau kaip du kartus iš eilės toje pačioje įstaigoje.  

Už projektą, kurį pateikė prezidentės patarėja Saulė Mačiukaitė-Žvinienė, po pateikimo ketvirtadienį vakare balsavo 60 Seimo narių, prieš buvo 9, susilaikė 3 parlamentarai. Po svarstymo komitetuose į plenarinių posėdžių salę šis projektas turėtų sugrįžti balandžio 6 d.

Pagal projektą, pasibaigus penkerių metų kadencijai švietimo įstaigos vadovas atleidžiamas iš pareigų ir darbo sutartis su juo nutraukiama. Siekiant nepertraukiamo vadovavimo švietimo įstaigai, siūloma nustatyti, kad konkursas būtų skelbiamas likus ne mažiau kaip 3 mėnesiams iki švietimo įstaigos vadovo kadencijos pabaigos.

Beje, kadencijų skaičiaus ribojimas neužkerta kelio švietimo įstaigų vadovams dalyvauti atrankose į kitų švietimo įstaigų vadovų pareigas.

Įstatymo pataisomis taip pat siekiama sukurti sąlygas švietimo įstaigos vadovų metiniam veiklos vertinimui. Siūloma nustatyti, kad švietimo įstaigos vadovo metinę veiklą įvertinus nepatenkinamai dvejus metus iš eilės savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija ar jos įgaliotas asmuo privalėtų atleisti švietimo įstaigos vadovą iš pareigų ir nutraukti su juo sudarytą darbo sutartį per 10 darbo dienų nuo paskutiniojo kasmetinio veiklos įvertinimo.

Švietimo įstatymo pataisomis nustatoma švietimo įstaigų vadovų atrankos komisijos sudėtis, kurią sudaro 7 nariai. Po vieną komisijos narį skirtų konkurso organizatorius, mokyklos taryba, tėvams atstovaujanti organizacija, mokyklos tėvų bendruomenė, Švietimo ir mokslo ministerija, vieną atestuotą vadovą skiria atitinkamo švietimo įstaigos tipo ar vadovų asociacija, taip pat konkurso organizatorius kviečia vieną švietimo įstaigos socialinių partnerių atstovą. Komisijos nariu gali būti tik nepriekaištingos reputacijos asmuo. Seimo ar Vyriausybės nariai, taip pat savivaldybių tarybų nariai, politikai ar politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojai komisijos nariais negali būti.

Lietuvos prezidentės D. Grybauskaitės teikiamomis Švietimo įstatymo pataisomis siūloma įtvirtinti, kad teisę dirbti mokytoju ar švietimo įstaigos vadovu turėtų tik nepriekaištingai reputacijai keliamus reikalavimus atitinkantys asmenys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.