Lietuvoje

2017.03.16 22:04

Seimas vienbalsiai pradėjo apkaltos procesą parlamentarui K. Pūkui

BNS2017.03.16 22:04

Seimas, atsižvelgdamas į Etikos ir procedūrų komisijos siūlymą, penktadienį pradėjo apkaltos procedūrą parlamentarui Kęstučiui Pūkui dėl galimo priesaikos sulaužymo ir Konstitucijos pažeidimo.

Seimas sudarė specialiąją tyrimo komisiją, kuri ištyrusi parlamentaro elgesį turės padaryti išvadą, ar yra pagrindo apkaltai, ar ne. Už komisijos sudarymą balsavo 97 parlamentarai, nė vienas nebuvo prieš ir niekas nesusilaikė.

Komisijai vadovaus „valstietė“ Dovilė Šakalienė. Tyrimą ji turės atlikti iki gegužės 1 dienos.

Etikos ir procedūrų komisijos teikime Seimui kaip pagrindas apkaltai nurodoma visuomenės informavimo priemonėse pateikta informacija, jog K. Pūkas, ieškodamas asmens į savo padėjėjo-sekretoriaus pareigas, kreipė dėmesį į lytį, išvaizdą, amžių, asmeninio gyvenimo aplinkybes, kvietėsi kandidates į Seimo viešbutį, rodė miegamąjį, domėjosi moterų šeimine padėtimi, akcentavo pageidavimą, kad kandidatė neturėtų sutuoktinio ar draugo.

Etikos sargai nurodo, kad K.P ūkas kalbėdamas su kandidatėmis vis užsimindavo apie intymius santykius („aš nežinau, kiek tu galėtum būti ištvirkusi“), pabrėžė absoliutų ir besąlygišką pasitikėjimą, nes kandidatė turėtų tapti jo asmeninio gyvenimo dalimi („šalia jo galėtų vaikščioti, kad ir nuoga“), nepagarbiai aptarinėjo kandidačių išvaizdą („štai pas tave maža krūtinė, bet tai nėra blogai. Visai gražu, nes didelės krūtinės laikui bėgant tampa nebegražios“), lygino su kitomis moterimis, akcentavo, kad darbas bus išskirtinai Vilniaus mieste („nes Kaunas yra Kaunas, ten – žmona ir vaikai“).

Teikime taip pat tvirtinama, kad Seimo nario padėjėjos-sekretorės darbą K. Pūkas apibūdino kaip susijusį su jo asmeninių poreikių tenkinimu. Be to, jis galimai siūlė mokėti neoficialų atlyginimą, padėti finansiškai bei pirkti drabužius.

„Galima daryti prielaidą, kad nufilmuotas ir žiniasklaidoje paviešintas atvejis nebuvo vienintelis – panašios situacijos pasikartodavo kiekvieno darbo pokalbio metu. Seimo narys galimai piktnaudžiavo savo tarnybine padėtimi ir galimai seksualiai priekabiaudamas prie kandidačių siekė naudos sau norėdamas, jog būsima Seimo nario padėjėja-sekretorė ne tik vykdytų pareigybės aprašyme numatytas funkcijas, bet ir tvarkytų jo namus, lydėtų jį į renginius (restoraną, teatrą ir pan.)“, – rašoma dokumente.

Tuo remdamasi Etikos ir procedūrų komisija teigia, kad K.Pūkas savo veiksmais šiurkščiai diskredituoja Seimą kaip vieną svarbiausių valstybės instituciją, žemina jo autoritetą.

„Jeigu mes dar prisimename, kad Seimas jau yra praradęs savo reputaciją, yra iš esmės dažniausiai pajuokų objektas, o mes norime tai pakeisti, tai mes turime pažiūrėti į tą situaciją vienareikšmiai principingai“, – sakė D. Šakalienė.

Pasak „valstiečio“ Tomo Tomilino, K. Pūko atveju matomas akivaizdus žmogaus teisių pažeidimas.

Jeigu specialioji tyrimo komisija padarys išvadą, kad yra pagrindas pradėti apkaltą ir tam pritars visas Seimas, parlamentas kreipsis į Konstitucinį Teismą (KT). Šis turės nustatyti, ar asmens, kuriam pradėta apkaltos byla, konkretūs veiksmai prieštarauja Konstitucijai.

Apkaltos procesas Seime galės būti tęsiamas tik įsigaliojus KT išvadai, kad konkretūs Seimo nario veiksmai prieštarauja Konstitucijai.

Sprendimą dėl Seimo nario pašalinimo iš Seimo priimamas, kai už jį balsuoja ne mažiau kaip trys penktadaliai visų Seimo narių, tai yra ne mažiau kaip 85.

K. Pūką grupė merginų apkaltino seksualiniu priekabiavimu. „Info TV“ pranešė, kad į televiziją kreipėsi vilnietė, kuri teigia pokalbyje dėl parlamentaro padėjėjos darbo sulaukusi K. Pūko siūlymo apsilankyti jo kambaryje Seimo viešbutyje, apžiūrėti miegamąjį ir pareiškimų, „kaip būtų smagu pasivolioti miegamojo lovoje“. Vilnietė pasakojo per pirmąjį pokalbį sulaukusi komentarų apie savo krūtinę ir kitų nederamų užuominų. Vėliau daugiau moterų žiniasklaidai liudijo patyrusios nederamą K. Pūko elgesį.

Trečiadienį kelios merginos kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl galimų Seimo nario K. Pūko padarytų nusikalstamų veikų. Pasak joms atstovaujančio advokato Karolio Rugio, pagrindinis argumentas, dėl ko jos kreipėsi į teisėsaugą, yra straipsnis dėl seksualinio priekabiavimo.

Pats Seimo narys praėjusią savaitę išplatino atsiprašymą, kad buvo neteisingas suprastas. Jis neigia jam metamus kaltinimus ir teigia neketinąs atsisakyti parlamentaro mandato.

K. Pūkas į Seimą išrinktas pagal partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąrašą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt