Lietuvoje

2017.03.15 16:29

Seimo etikos ir procedūrų komisija nutarė, kad K. Pūkas nusipelnė apkaltos

Liepa Želnienė, 15min.lt 2017.03.15 16:29

Seimo Etikos ir procedūrų komisija trečiadienį nusprendė, kad seksualiniu priekabiavimu apkaltintas parlamentaras Kęstutis Pūkas nusipelnė apkaltos procedūros. Tačiau komisija abejoja, ar gali apkaltą pradėti siūlyti jau ketvirtadienį, ar būtinai turi pati tirti kaltinimus Seimo nariui.

Norėdama išsiaiškinti teisines vingrybes komisija klausimo svarstyme padarė trumpą pertrauką. Į komisijos posėdį buvo pakviestas Seimo Teisės departamento vadovas Andrius Kabišaitis. Jis patikino, kad komisija, siūlydama Seimo nariui pradėti apkaltos procedūrą, turi aiškiai įvardinti teisinius argumentus.

„Bet kuriuo atveju turi būti laikomasi Seimo Statuto. Komisija negali laisva forma pateikti be jokių argumentų siūlymą pradėti apkaltą“, – sakė jis.

Trečiadienį dauguma komisijos narių pasisakė už tai, kad tirti komisijai nelabai yra ką, čia savo žodį tarti turi visas Seimas, pradėdamas apkaltos procedūrą. Taip pat prokurorai, kurie turėtų pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo K. Pūko seksualinio priekabiavimo prie kandidačių užimti jo padėjėjų pareigas.

Kreiptis į prokurorus dėl tyrimo komisija nutarė jau ketvirtadienį. Tačiau komisija suabejojo, ar tą pačią dieną Seimas gali pradėti apkaltos procedūrą.

Komisijos pirmininkė Rita Tamašunienė aiškino, kad komisija pirmiausia turi nutarti, ar pradėti tyrimą, jį atlikti, o ne iškart griebtis parlamentarą „nuteisti“. Ji stebėjosi, kodėl Seimo nariai iki šiol nesurinko parašų apkaltai, tačiau abejojo, ar komisija be tyrimo gali siūlyti apkaltą.

R. Tamašunienė tikino, kad tyrimą galima atlikti, galima paprašyti merginų komisijai liudyti raštu arba rengti uždarą posėdį, kad jų tapatybės nepaaiškėtų.

Tačiau, pasak R. Tamašunienės, negalima nieko netyrus iškart surašyti, kad, remiantis televizijos laidomis, K. Pūkas prasižengė.

„Teisiškai taip daryti negalime“, – sakė ji.

Žiniasklaida viską ištyrė?

Tačiau komisijos nariai abejojo, ar reikia kelis mėnesius aiškintis tai, kas ir taip aišku, nes savo netinkamą elgesį pripažįsta ir pats K. Pūkas.

„Turėtume skubos tvarka jam inicijuoti apkaltą, nes tyrimą jau padarė žurnalistai“, – kalbėjo komisijos narys „valstietis“ Justas Džiugelis.

Pasak jo, Seimo narys akivaizdžiai pažeidė politiko etikos kodeksą. Taip pat, iš „Info TV“ įrašo J. Džiugeliui matyti, kad Seimo narys galimai akivaizdžiai šiurkščiai pažeidė ne vieną Konstitucijos straipsnį ir sulaužė priesaiką.

„Kaip komisija turėtume parodyti principingą poziciją ir eiti tuo keliu, kad būtų taikoma apkalta“, – sakė J. Džiugelis.

Pasak jo, apkaltos procedūra Seime galėtų būti pradėta jau ketvirtadienį.

Tam pritarė ir liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigusi, kad pažeidimai šiuo atveju akivaizdūs.

Konservatorius Antanas Matulas komisijos posėdyje apskritai suabejojo K.Pūko psichine sveikata. Anot jo, K. Pūko pareiškimai skamba neadekvačiai, todėl galbūt reikėtų prašyti medikų įvertinti, ar Seimo narys yra pakaltinamas.

Lygino su B. Clintonu

Tuo tarpu „Tvarkos ir teisingumo“ atstovas komisijoje ėmėsi ginti K. Pūką. Jis priminė, kad Seimo nario vaikystė buvo sunki, jis augo vaikų globos namuose, pats esą turi dešimt vaikų.

A. Dumbrava tikino, kad šiuo atveju nebuvo keiksmų, prievartos, Seimo narys neprisilietė prie merginų ir tai esą kitoks atvejis, nei JAV prezidento Bilo Clintono ir Monicos Lewinsky.

Seimo narys Bronius Matelis tikino, kad komisijai nereikėtų laikytis tradicijų ir į posėdžius kviesti galimai nukentėjusių merginų, mat tai būtų kančia joms, o ne parlamentarui. Jis tikino, kad žiniasklaidoje jau paskelbta pakankamai liudijimų, todėl moterų papildomai traumuoti apklausomis nederėtų.

Pritardamas tokiai nuomonei A. Palionis priminė, kad K. Pūkas pats pripažino nederamai elgęsis su moterimis, todėl tirti čia komisijai, socialdemokrato nuomone, nėra ką.

Pildome.

Į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją dėl K. Pūko elgesio kreipėsi Moterų grupė. Ji prašė išnagrinėti parlamentaro elgesį ir įvertinti apkaltos procedūros galimybę.

K. Pūką grupė merginų praėjusią savaitę apkaltino seksualiniu priekabiavimu. Parlamentaras kaltinimus neigia, nors moterų viešai atsiprašė. „Info TV“ pranešė, kad į televiziją kreipėsi vilnietė, kuri teigia pokalbyje dėl parlamentaro padėjėjos darbo sulaukusi K. Pūko siūlymo apsilankyti jo kambaryje Seimo viešbutyje, apžiūrėti miegamąjį ir pareiškimų, „kaip būtų smagu pasivolioti miegamojo lovoje“.

K. Pūkas sulaukęs kaltinimų priekabiavimu antradienį paliko opozicinę „Tvarkos ir teisingumo“ frakciją.