Lietuvoje

2017.03.15 15:08

Generalinė prokuratūra peržiūrėjo bylas dėl smurto prieš vaikus: iš naujo imsis 38-ių

BNS2017.03.15 15:08

Generalinė prokuratūra, baigusi tikrinti visas pernai ir šiemet nutrauktas bei atsisakytas pradėti bylas dėl smurto prieš mažamečius, nusprendė panaikinti 38 iš 1 tūkst. 328 nutarimų.

Kaip trečiadienį pranešė prokuratūra, iš viso buvo patikrinti 435 nutarimai nutraukti ikiteisminius tyrimus ir 893 nutarimai atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą. Patikrinus 23 nutraukti ikiteisminiai tyrimai buvo atnaujinti. Be to, pradėta 15 naujų ikiteisminių tyrimų.

Patikrinimo metu atnaujintuose ikiteisminiuose tyrimuose dažniausiai buvo konstatuojama, kad sprendimai priimti neturint pakankamai išsamių duomenų bei neišnaudojus visų priemonių per trumpiausią laiką atlikti tyrimą ir atskleisti nusikalstamas veikas.

Prokuratūros teigimu, vienas dažniausiai pasikartojusių šių atnaujintų ikiteisminių tyrimų trūkumų, kuris nurodytas patikrinimo apibendrinime – ikiteisminio tyrimo metu nebuvo apklausti visi asmenys, galintys duoti parodymus apie galimai padarytos nusikalstamos veikos aplinkybes, nenustatytos aplinkybės, reikšmingos nusikalstamai veikai atskleisti ar galimai nusikalstamą veiką padariusiam asmeniui ir liudytojams nustatyti. Panašūs nagrinėjimo trūkumai nustatyti ir panaikintuose nutarimuose atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimai įvykdytų nusikalstamų smurtinių veikų prieš mažamečius.

„Patikrinimo rezultatai taip pat parodė, kad minėti trūkumai iš esmės nustatomi tik pavieniais atvejais“, – pastebi prokuratūra.

Apibendrinta informacija apie patikrinimo metu pastebėtus tobulintinus ikiteisminio tyrimo aspektus  bus panaudota organizuojant mokymus bei tiksliau nustatant reikalavimus ikiteisminio tyrimo kokybei generalinio prokuroro rekomendacijose ir kituose teisės aktuose.

Daugiausiai bylų patikrinta Kauno apygardos prokuratūroje – iš viso 518, čia panaikinti septyni nutarimai. Daugiausia nutarimų panaikinta Klaipėdos apygardos prokuratūroje: 205 tirtose bylose panaikinta 16 nutarimų.

Šis patikrinimas generalinio prokuroro Evaldo Pašilio pavedimu apygardų vyriausiems prokurorams buvo pradėtas šių metų sausio 27 dieną, po to, kai paaiškėjo, kad Kėdainiuose artimųjų mirtinai sumuštas mažametis, o smurtas prieš šį vaiką tirtas ir anksčiau, bet tyrimą nuspręsta nutraukti.

Matai smurtą – netylėk, skambink 112 – galbūt Tu išgelbėsi vaiko gyvybę! Kiekvienas iš mūsų yra atsakingas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.