Lietuvoje

2017.03.15 09:39

V. Pranckietis: reikia kuo greičiau išspręsti M. Basčio klausimą

ELTA2017.03.15 09:39

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pritaria abiem Seime pasiūlytiems būdams spręsti Mindaugo Basčio problemą – tiek apkaltai, kurią inicijuoja „valstiečiai“, socialdemokratai ir konservatoriai, tiek konservatorių ir liberalų siūlymui dėl laikinos Seimo komisijos kūrimo. Pasak jo, svarbiausia šiuo atveju ne metodas, o kad šis klausimas būtų kuo greičiau išspręstas ir neužimtų Seimo darbotvarkės.

„Kaip ir su Romu Valentukevičiumi, man nesvarbu yra kelias, man svarbu rezultatas ir, manau, kad kuo skubesnis pagarsėjusių faktų įvertinimas ir būtų rezultatyvus, o vienas būdas kitam neprieštarauja, ir todėl manau, kad skatintinos visos iniciatyvos skaidrinti veiklą“, – sakė V. Pranckietis interviu „Žinių radijui“. 

Seimo narys M. Bastys, 2016 m. rinkimuose išrinktas į Seimą, prisiekė Lietuvos Respublikai 2016 m. lapkričio 14 d.

2017 m. kovo 9 d. viešumoje pasirodė informacija, jog Valstybės saugumo departamentas (VSD) nesuteikė Seimo nariui M. Basčiui leidimo dirbti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Visiškai slaptai“ dėl nuolatinių ir niekur viešai nedeklaruotų jo ryšių su Rusijos Federacijos verslo ir valstybinių įmonių atstovais bei fiziniais asmenimis. 

„Šie nedeklaruoti ryšiai kelia pagrįstą įtarimą, jog M. Bastys veikė atstovaudamas ne Lietuvos, bet kitos valstybės interesams, taip sulaužydamas duotą Seimo nario priesaiką“, – sako apkaltos iniciatoriai. 

Paviešintoje VSD pažymoje teigiama, jog Seimo narys M. Bastys nuo 2001–2002 m. palaiko artimus nuolatinius ryšius su Jevgenijumi Kostinu, kuris VSD įvardinamas kaip Rusijos valstybinės atominės energetikos korporacijos „Rosatom“, Baltarusijoje statančios Astravo atominę elektrinę (AE), interesų atstovas Lietuvoje.

Anot VSD, M. Bastys taip pat iki šiol palaiko nuolatinius artimus asmeninius ryšius su buvusiu UAB „Dujotekana“ viceprezidentu ir buvusiu LSSR ir SSR KGB karininku Piotru Vojeika, palaikančiu tiesioginius ryšius su buvusiais Lietuvos ir SSRS KGB pareigūnais, gyvenančiais Lietuvoje ir Rusijoje. 

„Šie asmeniniai santykiai su buvusiu KGB darbuotoju P. Vojeika ir šių santykių pobūdis daro Seimo narį M. Bastį pažeidžiamą ir keltų grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui. Negalima atmesti galimybės, jog M. Basčiui patikėta įslaptinta informacija dėl P. Vojeikos turimų svertų M. Basčio atžvilgiu galėtų patekti į Rusijos žvalgybinių ar kitų šios šalies valdžios struktūrų rankas bei būti panaudota prieš Lietuvos valstybę nukreiptais tikslais“, – sakoma apkaltos tekste. 

VSD pažymoje taip pat rašoma, jog M. Bastį sieja artimi asmeniniai ryšiai su lietuvių kilmės Rusijos žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, nuo 2002 m. dirbančiu Rusijos valstybiniame televizijos kanale RTR.

Be to, kaip matyti iš VSD pažymos, Seimo narys M. Bastys iki šiol palaiko asmeninius ryšius su Saturnu Dubininku – buvusiu Kauno nusikalstamo pasaulio autoritetu, susijusiu su Kauno Žaliakalnio nusikalstamomis grupuotėmis, legalizavusiu savo verslą.

VSD paviešintoje pažymoje nurodoma, kad Seimo narys M. Bastys ne tik palaiko asmeninius ryšius, bet ir turi verslo interesų su UAB „Riva Consulting“ vadovu ir savininku Vadimu Pachomovu. 2014 m. V. Pachomovui iškelta byla dėl sukčiavimo ir dokumentų klastojimo. Šis tyrimas, kaip ir dar dvi STT prieš V. Pachomovą 2014 m. pradėtos bylos, tebevyksta. 

Apkaltą inicijuojantys Seimo nariai pažymi, kad apibendrinant išdėstytus argumentus yra pakankamai pagrindo daryti išvadą, jog „Seimo narys M. Bastys šiurkščiai sulaužė Seimo nario duotą priesaiką, kuria pasižadėjo: „visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę“, „sąžiningai tarnauti Tėvynei“ ir „būti ištikimu Lietuvos Respublikai“, kadangi nuslėpė savo ryšius su Rusijos valstybinių įmonių bei verslo atstovais ir fiziniais asmenimis, veikė atstovaudamas ne Lietuvos, kuriai prisiekė, bet kitos valstybės interesams, kurie kertasi su Lietuvos Respublikos pamatiniu nepriklausomybės stiprinimo interesu“. 

Kaip jau skelbta, Seime taip pat yra iniciatyva sudaryti Seimo laikinąją tyrimo komisiją „dėl Seimo nario M. Basčio ryšių galimai keliamos grėsmės nacionaliniam saugumui bei galimybių inicijuoti parlamentinę apkaltos procedūrą“.