Lietuvoje

2017.03.13 17:40

Prezidentė kreipėsi į Teisėjų tarybą dėl V. Aiduko atleidimo

BNS2017.03.13 17:40

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį dekretu kreipėsi į Teisėjų tarybą, prašydama patarti dėl teikimo Seimui atleisti teisėsaugos tyrime figūruojantį Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėją Viktorą Aiduką.

Aukščiausiojo Teismo teisėjus prezidentės teikimu skiria ir atleidžia Seimas.

Dėl patarimo prezidentei penktadienį bus sprendžiama neeiliniame Teisėjų tarybos posėdyje.

63 metų V. Aidukas atsistatydinimo pareiškimą Aukščiausiojo Teismo pirmininkui Rimvydui Norkui įteikė penktadienį.

Pareiškime V. Aidukas nurodo, kad apsisprendimą lėmė „nevienareikšmės diskusijos viešojoje erdvėje“ šių metų vasario 23 dieną teisėsaugai pradėjus tyrimą dėl Vilniaus apygardos prokuratūros skyriaus vadovės Ritos Aliukonienės. Šiame tyrime teisėjas V. Aidukas apklaustas kaip specialusis liudytojas.

„Pareiškiu, kad minėta byla Lietuvos Aukščiausiajame Teisme kasacine tvarka buvo nagrinėta nuosekliai ir skrupulingai, laikantis Baudžiamojo proceso kodekso reikalavimų ir nenukrypstant nuo nusistovėjusios baudžiamosios jurisprudencijos“, – rašoma teisėjo V. Aiduko pareiškime.

V. Aidukas nurodo, kad prašo jį atleisti savo noru.

Prokurorė V. Aliukonienė įtariama prekyba poveikiu stambiu mastu. Teisėsauga turi duomenų, kad ji galėjo veikti Aukščiausiajam Teismui nagrinėjant vadinamąją Darbo partijos juodosios buhalterijos baudžiamąją bylą.

„Pareiškime teisėjas nurodo galįs garantuoti, kad Darbo partijos byla Lietuvos Aukščiausiajame Teisme buvo nagrinėjama skaidriai ir nešališkai. Tačiau suprasdamas, kad susiklosčiusių aplinkybių tyrimas reikalauja laiko, ir siekdamas, kuo greičiau išsklaidyti bet kokias abejones Lietuvos Aukščiausiojo Teismo – aukščiausios kvalifikacijos profesionalų – veiklos skaidrumu, matąs vienintelę galimybę – atsistatydinti iš teisėjo pareigų ir dalyvauti tyrime tiek, kiek bus reikalinga“, – informuoja LAT.

Kol sprendžiamas atleidimo iš pareigų klausimas, teisėjas V. Aidukas bylų nenagrinėjo. Jam suteiktos nemokamos atostogos.

Teisėsauga prieš daugiau nei dvi savaites atliko kratas Vilniaus apygardos prokuratūroje. Šios prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus vyriausioji prokurorė R.Aliukonienė buvo sulaikyta, jai pateikti įtarimai prekyba poveikiu stambiu mastu. STT duomenimis, atlygio už prekybą poveikiu stambiu mastu suma viršija 9,5 tūkst. eurų.

Generalinės prokuratūros teigimu, tyrimas, kuriame įtariama R.Aliukonienė, susijęs su Darbo partijos bylos nagrinėjimu LAT. Neoficialiomis žiniomis, tiriami įtarimai, jog galėjo būti siekiama paveikti Aukščiausiojo Teismo sprendimą tuometinio „darbiečio“ Vytauto Gapšio naudai siekiant jo išteisinimo. BNS žiniomis, įtarimai šiame tyrime pareikšti ir kelių ženklinimo bendrovės „Kasandros grupė“ savininkui Arūnui Cicėnui.

Darbo partijos bylą su kasaciniais skundais LAT per tris posėdžius išnagrinėjo mišri Baudžiamųjų bylų skyriaus ir Civilinių bylų skyriaus septynių teisėjų kolegija. Ją be V.Aiduko sudarė Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjai Rima Ažubalytė, Tomas Šeškauskas, Armanas Abramavičius, Olegas Fedosiukas ir Civilinių bylų skyriaus teisėjos Sigita Rudėnaitė ir Birutė Janavičiūtė.

Paskutinės instancijos teismas gruodžio pabaigoje paskelbė, kad Darbo partija turėjo būti teisiama „juodosios buhalterijos“ byloje, nepaisant to, kad ji reorganizavosi prieš pirmosios instancijos teismo nuosprendį.

Aukščiausiasis Teismas taip pat paskelbė, kad Darbo partijos įkūrėjas Viktoras Uspaskichas, buvęs jos lyderis Vytautas Gapšys ir buvusi finansininkė Marina Liutkevičienė pagrįstai nuteisti už apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą. Jiems skirtos piniginės baudos. Teismas taip pat patvirtino Apeliacinio teismo sprendimą išteisinti juos dėl sukčiavimo.

Gaisras Kaune
9
2021.05.07 11:55

Milžiniškas gaisras Kaune užgesintas: užsiliepsnojo metalo atliekos, didelis dūmų kamuolys buvo matomas iš toli

užterštas vanduo galimai tekėjo į Nemuną; atnaujinta 19.00
9
Saulius Skvernelis
2021.05.07 09:27

Skvernelis: rengiamas partnerystės įstatymas iš esmės įteisintų vienalyčių santuoką

palaiko „Šeimos maršo“ idėją; atnaujinta 17.18
Ingrida Šimonytė
Klaipėdos ritmas 23