Lietuvoje

2017.03.13 16:41

Vilniuje prie Seimo dėl skurdo mitingavo senjorai

BNS2017.03.13 16:41

Pirmadienį Vilniuje į Lietuvos pensininkų sąjungos surengtą mitingą prieš skurdą, socialinį neteisingumą, mažas pensijas ir algas prie Seimo susirinko apie 200 senjorų.

Plačiau – laidos „Laba diena, Lietuva“ įraše. 

„Pabuskite. Išsilavinę pensininkai badauja“, „Kol senjorai šoko ir dainavo, pensijų uždirbėjai emigravo“, „Ramūnai ir Ko, klaidas atleisime, melo – niekada. Mes už esmines reformas“, „Jaunime, neemigruok, o prieš korumpuotą valdžią kovok“, „Visi pensininkų vadai, vienykitės, šalin ambicijas“, 2020 metai: vidutinė pensija – 400 eurų“, buvo rašoma mitinguotojų plakatuose.

Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ pirmininkas Petras Ruzgus, priminęs, kad Lietuvos pensininkai pagal pajamas yra treti Europos Sąjungoje, taip pat pabrėžė, kad prisimena į rinkimus ėjusių valdančiųjų politikų pažadą pensijas didinti 40 eurų.

„Pirmieji valdžios žingsniai sėkmingi – po 20 eurų apdovanojo, kur dar 20 eurų? Gal sąžinė prabils?“, – mitinge pareiškė jis.

Kai kurie kalbėtojai piktinosi, kad „Sodros“ taryboje nėra nė vieno pensininkų organizacijų atstovo ir reikalavo, kad būtų sukurtas ilgalaikis pensijų kėlimo planas ir „priremti prekybininkai“.

Pažadėjęs bendromis pastangomis su valdančiaisiais „valstiečiais“ ir socialdemokratais gerinti senjorų gyvenimą, konservatorius Rimantas Jonas Dagys buvo nušvilptas.  

85 metų aktorė Elvyra Žebertavičiūtė BNS teigė, kad į mitingą atėjo „už tuos pažįstamus“ pensininkus, kurie skęsta skurde.

„Jie sarmatinasi net į lauką išeiti – neturi už ką ne tik pavalgyti, bet ir oriai atrodyti“, – teigė garsi aktorė. Pasak jos, vienintelis receptas – „eiti, kovoti ir reikalauti“.

„Mes, lietuviai, visą laiką kentėjome, tylėjome ir tyliai po nosimi bumbėjome, vieni kitiems guodėmės ir niekur nejudėjome. Bet po truputį, labai po truputį, o gaila, nes laikas bėga ne mūsų naudai, pradedame judėti ir visuose frontuose... Tik norisi, kad greičiau“, – sakė E.Žebertavičiūtė.

„Atėjau pensininkų palaikyti ir, kaip man sakė, palaikyti vyriausybės programos, kad ji būtų įgyvendinta. Kad jie padarytų, ką žadėjo, kad jiems netrukdytų“, – BNS sakė mitinge dalyvavęs 88 metų vilnietis Vytautas Šironas.

Anot jo, žmonės iš valdžios labiausiai nori tiesos ir teisingumo.

„Svarbiausia – kad būtų teisingumas, kad ir turčiai mokėtų mokesčius. Kodėl vieni turi mokėti, o kiti – ne? Tas pats Karbauskis prisimelavo, partijos reitingai smuko. Tikru politiku reikia būti“, – kalbėjo vilnietis.

Sostinėje gyvenanti Liucija apgailestavo, kad į demonstraciją susirinko tiek nedaug senjorų.

„Esu nustebusi, kad žmonių mažai, jų turėtų būti iki Seimo“, – teigė ji ir svarstė, kad gal dar žmonės gerai gyvena, jeigu neina protestuoti.

Moteris pasakojo, kad gavusi kelialapį į sanatoriją Druskininkuose reabilitacijai ir turėdama primokėti už jį 150 eurų, šia sumą buvo priversta skolintis.

„Dabar negaliu išlįsti iš skolos. Kitą mėnesį iš savo 300 eurų pensijos turiu 100 eurų atiduoti skolą, 100 eurų skirti butui ir už 100 eurų pragyventi“, – teigė ji.

Anot moters, pensininkai Lietuvoje priversti pirkti perpus nukainotą maistą.

„Jie negyvena, jie egzistuoja. Turiu 47 metų darbo stažą, ir tada nebuvo šešėlinės ekonomikos... Čia kažkas ne taip“, – svarstė vilnietė, kodėl jos pensija tokia maža.

Pasak Vilniaus „Bočių“ bendrijos pirmininkės Vilijos Tūrienės, mitingo tikslas – „pagaliau apsijungti“ pagyvenusių žmonių asociacijai su profsąjungomis, Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetu ir kitais pilietiškais pagyvenusiais ir jaunais žmonėmis: „Nes mūsų tikslai labai platūs – kovosime ne tik už pensijas, bet ir reikalausime, kad būtų didinamos algos ir laikomasi rinkimų pažadų“.

V.Tūrienė tikino, kad pensininkai rems valdžios siekį atsisakyti arba pertvarkyti antros pakopos pensijų fondus, kurių dabar veikia 21.

„Į juos nuteka nemaža dalis „Sodros“ lėšų ir dėl to mūsų pensininkų mažesnės pensijos“, – žurnalistams teigė ji ir patikino, kad reformų turi būti imamasi nedelsiant, o antros pakopos pensijų fondams pervestos „Sodros“ lėšos turi būti grąžintos.

Po mitingo Seime senjorai vyriausybei žada įteikti rezoliuciją, kurioje keliami reikalavimai nedelsiant nutraukti mokėjimus į antros pakopos privačius pensijų fondus iš socialinio draudimo ir valstybės biudžeto, tam tikslui skirti kaupiančiojo asmenines įmokas, nuo šių metų liepos 1-osios 20 eurų visiems senatvės pensininkams padidinti pensijas, visiems jiems išmokėti po 60 eurų kaip vienkartinę kompensaciją „už nusavintas pensijų lėšas į antros pakopos privačius pensijų fondus“.  

Taip pat reikalaujama įsteigti ketvirtį mentoriaus-patarėjo etato ekspertui pensininkui Seime ir tokią pat poziciją sukurti vyriausybės struktūrose.

Be to, vyriausybė raginama prisiimti atsakomybę dėl mažo darbo užmokesčio šalyje ir parengti priemonių planą, skatinančių darbdavius paspartintai kelti darbo užmokestį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.