Lietuvoje

2017.03.12 15:47

J. Bernatonis: Rytų partnerystės valstybių sėkmė gali paskatinti demokratinius pokyčius Rusijoje

LRT.lt2017.03.12 15:47

Seime darbą baigė tarptautinis parlamentarų susitikimas „Europa ir Jungtinės Amerikos Valstijos: transatlantinio solidarumo patvirtinimas“, skirtas aptarti transatlantinio bendradarbiavimo iššūkiams ir perspektyvoms. Antroje renginio dalyje kalbėta apie siekį išplėsti transatlantinę erdvę, glaudesnio Europos ir JAV bendradarbiavimo svarbą.

Į susirinkusius kreipėsi ir savo įžvalgomis pasidalijo į renginį negalėjęs atvykti Europos Parlamento Užsienio reikalų komiteto narys Elmaras Brokas, Lietuvos pastangas vykdyti demokratines reformas, nepaisant sudėtingos padėties po Nepriklausomybės atkūrimo, pateikęs kaip sektiną pavyzdį šiuo metu tokias reformas vykdančioms šalims, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Juozas Bernatonis pagrindinį dėmesį skyrė Rytų kaimynystės krypčiai. Jis atkreipė dėmesį, kad Lietuvai ir kitoms Baltijos bei Vidurio Europos valstybėms tapus visavertėmis transatlantinės bendrijos narėmis, naujoji Vakarų demokratinio pasaulio riba Europoje pasislinko į Rytus. Šioje erdvėje nuolat vyko ir vyksta didžiųjų pasaulio galių interesų kova, todėl būtent Rytų partnerystės valstybėms, pasak J. Bernatonio, turėtų būti skiriamas ypatingas tarptautinės bendruomenės dėmesys.

Komiteto pirmininko teigimu, transatlantinė bendruomenė turi turėti aiškią strategiją šiame regione: neleisti braižyti Europoje naujų skiriamųjų linijų; apginti Rytų partnerystės valstybių teisę pačioms apsispręsti dėl savo ateities; stiprinti Rytų partnerių gebėjimus geriau susidoroti su jiems kylančiais saugumo iššūkiais; remti demokratinių reformų įgyvendinimą, vadovaujantis prielaida, kad tik Rytų partnerystės valstybių sėkmė ilgajame laikotarpyje gali paskatinti demokratinius pokyčius ir Rusijoje. Sėkmingas tokios strategijos įgyvendinimas, akcentavo pranešėjas, priklauso nuo tvirtų politinių sprendimų, todėl džiugu tai, kad svarbiausiais užsienio politikos klausimais Lietuvos politinės partijos nesiskirsto į poziciją ir opoziciją.

Susitikime kalbėję Gruzijos, Moldovos ir Ukrainos atstovai pabrėžė transatlantinio bendradarbiavimo ir vienybės svarbą. Ukrainos Aukščiausiosios Rados Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Borysas Tarasiukas sakė, kad pastaruoju metu pastebimas „priešiškumas Europai pačioje Europoje“, pasigirsta atsiribojimą nuo Europos palaikantys pasisakymai JAV, o tokia sumaištis, B. Tarasiuko nuomone, yra tiesiogiai naudinga Kremliui. Ukrainos politikas paragino atidėti į šalį nesutarimus ir stiprinti transatlantinį solidarumą.

Tuo metu Seimo Užsienio reikalų komiteto Transatlantinių santykių ir demokratinės plėtros pakomitečio pirmininkas Žygimantas Pavilionis, kalbėdamas apie transatlantinį bendradarbiavimą pabrėžė, kad dabartinėje geopolitinėje situacijoje būtina ieškoti naujų, efektyvesnių parlamentinio bendradarbiavimo formų. Jo nuomone, dirbant skirtingose grupėse būtų galima pasiekti geresnių rezultatų. Šiame kontekste Ž. Pavilionis paminėjo trišalę Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos asamblėją, bendrą Šiaurės ir Baltijos šalių darbą, taip pat darbą su Višegrado ir Juodosios jūros valstybėmis.

Susitikimo pabaigoje dalyviai priėmė deklaraciją, kurioje įtvirtino svarbiausias susitikimo dalyvių išsakytas nuostatas.