Lietuvoje

2017.03.11 12:21

Policijos vadovas L. Pernavas: I. Strazdauskaitė – nužudyta

DELFI.lt, BNS, LRT.lt, ELTA, 15min.lt2017.03.11 12:21

Penktadienio vakarą Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas sušaukė spaudos konferenciją, kurios metu pranešta, kad sekmadienį, kovo 5 dieną, dingusi Ieva Strazdauskaitė buvo nužudyta. Sulaikyti šeši įtariamieji.

Papildyta kovo 11-ą dieną, 11:30 Skelbiama, kad I. Strazdauskaitės kūnas buvo rastas Kėdainių Daukšių aerodromo teritorijoje.

Papildyta 22:22 Neoficialiais duomenimis, visi šeši įtariamieji – Kėdainių rajone gyvenantys vyrai.

Papildyta 20:42 Kalbėdamas LRT TELEVIZIJOS laidoje „Panorama“ L. Pernavas sakė, kad vietoj keturių yra sulaikyti šeši asmenys, įtariamųjų ratas didėja. Ant merginos kūno, pasak Policijos generalinio komisaro, matomos išorinės smurto žymės. L. Pernavas nepatvirtino, kad sulaikyti visi įtariamieji. Generalinio komisaro teigimu, mintis nužudyti merginą nusikaltėliams kilo spontaniškai.

Paklaustas, kur slypi šio nusikaltimo šaknys, L. Pernavas teigė, jog valstybėje įsišaknijusios sisteminės problemos: didžiulė socialinė atskirtis, skirtingi atlyginimų dydžiai ir kitos. Labiausiai stebina tai, jog nusikaltėliai – nepriklausomos Lietuvos karta.

„Žvėrys net taip nesielgia. Užaugę narkomanai, alkoholikai. Mes, policininkai, atskleidžiame nusikaltimus, bet visuomenę auklėti turi visuomeninės institucijos, švietimas, reikia spręsti pamatines problemas. Priešingu atveju ir toliau reiks tirti tokias bylas“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Panorama“ sakė Policijos generalinis komisaras.

Jis pridūrė, kad faktams pasitvirtinus įtariamųjų laukia aukščiausia bausmė – įkalinimas iki gyvos galvos.

„Mergina buvo pagrobta. Pagrindinė versija, kad tikslas buvo automobilis. Pagal turimus pirminius duomenis, įvykio chronologija buvo tokia: kaip ir sakėme anksčiau, prie Elektrėnų buvo imituotas eismo įvykis, jo metu mergina buvo pagrobta. Duomenys rodo, kad mergina buvo nužudyta dar tą patį vakarą (sekmadienį – red.). (...) Merginos kūnas rastas Kėdainių rajone. Jis buvo užkastas“, – teigė L. Pernavas.

Taip pat paskelbta, kad penktadienį sulaikyti keturi 23–26 metų amžiaus asmenys, kurie yra gerai žinomi policijai – jie teisti už plėšimus, vagystes ir viešosios tvarkos pažeidimus. Jie yra Kauno apskrities gyventojai.

Kaip jie buvo sulaikyti, komentuoti L. Pernavas kol kas tikino negalintis, tik pasakė, kad jie sulaikyti Lietuvoje. Policijos generalinis komisaras pripažino, kad kaltųjų gali būti daugiau.

Ketvirtadienį buvo surengta dar viena spaudos konferencija, kurios metu buvo užsiminta apie merginos vežtus daiktus ir automobilio apgadinimą. Kaip paaiškėjo penktadienį vykusios spaudos konferencijos metu, šis apgadinimas ir atsirado inscenizuoto eismo įvykio metu.

L. Pernavas sakė gavęs tūkstančius pranešimų iš piliečių, dėkojo jiems ir prie tyrimo dirbusiems pareigūnams.

Reiškia užuojautą

Premjeras Saulius Skvernelis penktadienio vakarą taip pat pareiškė nuoširdžią užuojautą Ievos Strazdauskaitės tėvams, giminėms, artimiesiems ir draugams dėl tragiškos netekties.

„Aš, kaip ir visa Lietuva, esu sukrėstas šio brutalaus nusikaltimo ir jauno žmogaus žūties. Tai skaudu, beprasmiška ir nesuvokiama“, – sakoma Ministro Pirmininko užuojautoje.

Premjeras dėkoja policijos pareigūnams, kurie dėjo milžiniškas pastangas, negailėdami jėgų ir neskaičiuodami laiko dalyvavo tiriant šį nusikaltimą. „Atskirą padėkos žodį noriu tarti mūsų pilietinei visuomenei, kuri neliko abejinga, susivienijo, aktyviai dalinosi įtarimais ir kita informacija su teisėsaugininkais, žmonėms, kurie patys asmeniškai dalyvavo paieškose“, – sako S. Skvernelis.

Premjero teigimu, akivaizdu, kad prieš keletą metų pradėtas policijos investicijas į modernias technologijas, jų panaudojimą tiek užkardant, tiek tiriant nusikalstamas veikas, taip pat į pareigūnų parengimą, analitinių gebėjimų vystymą, būtina tęsti toliau.

Įvykių chronologija:

Sekmadienis, kovo 5 d.: Apie 21.00 val. policija gavo pranešimą, kad tamsiai rudos spalvos automobiliu „Audi A7“ apie 16.30 val. iš Plungės į Vilnių išvažiavo Ieva Strazdauskaitė (gimusi 1991 m.). Tačiau sostinės mergina nepasiekė. Pranešta, kad mergina dingo pravažiavusi Kauną: kaip nurodė jos draugas, dingo – dingo ryšys, vėliau telefonas buvo išjungtas.

Pirmadienis, kovo 6 d.: Po pranešimo apie merginos dingimą dirbo gausios policijos pajėgos. Pirmąją naktį į paieškas leidosi ir generalinis policijos komisaras Linas Pernavas. Ryte pranešta, kad apie 01.30 val., I. Strazdauskaitės automobilis surastas Jonavos rajone, netoli Žeimių miestelio esančiame miške. Policija informavo, kad bylą tiria kaip asmens pagrobimą (pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 146 str. 2 d. - dėl neteisėto laisvės atėmimo), nei automobilyje, nei netoliese merginos nebuvo. Imta analizuoti važiavimo kryptis, ieškoma merginos daiktų.

Dieną šukuotos Vilnius–Kaunas magistralės pakelės. Rasta I. Strazdauskaitės asmeninių daiktų, rankinė, telefonas. Policija iš pat ryto žmonėms siuntė žinią: reikalinga žmonių pagalba, kiekvieno sutikusio merginos „Audi“ ir jį užfiksavusio savo automobilio registratoriumi, reikalingas policijai.

Susibūrė ir savanorių grupės, kurios stengėsi padėti policijai surasti merginą ir sugrąžinti ją artimiesiems.

Antradienis, kovo 7 d.: Tyrimą perima Lietuvos kriminalinės policijos biuras ir Generalinė prokuratūra. Įvairius tyrimo veiksmus nuo pat paieškos pradžios atlieka ne vienos apskrities pareigūnai. Dingusios merginos tėvai išplatino pranešimą, kad žmonės, kurie turi svarbios informacijos, sulauks atlygio. Vėl apkabinti mylimą dukrą norintys tėvai pranešė, kad padėjusiam ją surasti asmeniui sumokės 10 tūkstančių eurų.

I. Strazdauskaitės draugo tėvas subūrė apie pusšimtį „Plungės lagūna“ darbuotojų, kurie Jonavos rajone dar kartą šukavo atkarpą tarp Žeimių ir Liepių Jonavos rajone.

Iš Pasienio aviacijos rinktinės pakilo sraigtasparnis. Pirminėje paieškos dienomis buvo pranešta, kad to padaryti neleido oro sąlygos. Deja, nei iš žemės, nei iš oro, merginos buvo vietos aptikti nepavyko.

Tą pačią dieną liudininkai nufotografavo I. Strazdauskaitės automobilį „Audi“. Jis autovežiu buvo gabenamas iš Kauno į Vilnių. Liudininkai teigė, kad automobilis apgadintas, panašu, kad po avarijos. Policijos pareigūnai kiekvieną dieną primena, kad bet kokia informacija apie galimą merginos buvimo vietą yra labai svarbi, o atliekamų veiksmų ir kiek pasistūmėta galimo nusikaltimo pėdsakais nekomentuoja, argumentuodami, kad tai gali kainuoti net merginos gyvybę. Tyrime pagrindine versija įvardijamas pagrobimas.

Trečiadienis, kovo 8 d.: Dieną savanoriai iš Jonavos susibūrė dar kartą išnaršyti vietovę, kur buvo aptiktas I. Strazdauskaitės vairuotas automobilis „Audi A7“. Žmones, kurie merginos nė nepažįsta, ieškojo jos lyg sau artimo žmogaus. Nei vykdoma paieška Lietuvoje, nei tarptautiniu mastu, teigiamų rezultatų vis dar nedavė. Paieškoje dalyvaujantys jonaviškiai sako, kad kelią, kur surastas automobilis, jį čia atvairavęs žmogus turėjo gerai žinoti vietovę.

Ketvirtadienis, kovo 9 d.: Dar viena laukimo ir paieškų diena. Pareigūnai tyrimo metu patikrino gausybę informacijos, patikrino visas vaizdo įrašo kameras, kurios galėjo užfiksuoti merginos „Audi“ važiavimo kryptį. 

Gitanas Nausėda
5
2021.05.06 08:14

Besitęsiantį konservatorių aiškinimąsi dėl atstovavimo EVT prezidentūra vadina „antivalstybišku“

Pavilionis rėžia – Nausėda vienasmeniškai uzurpavo Briuselį; atnaujinta 10.09
5