Lietuvoje

2017.03.10 14:32

LAT teisėjas V. Aidukas traukiasi iš pareigų

BNS2017.03.10 14:32

Teisėsaugos tyrime figūruojantis Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėjas Viktoras Aidukas traukiasi iš pareigų.

V. Aidukas atsistatydinimo pareiškimą Aukščiausiojo Teismo pirmininkui Rimvydui Norkui įteikė penktadienį, pranešė LAT.

Pareiškime V. Aidukas nurodo, kad apsisprendimą lėmė „nevienareikšmės diskusijos viešojoje erdvėje“ šių metų vasario 23 dieną teisėsaugai pradėjus tyrimą dėl Vilniaus apygardos prokuratūros skyriaus vadovės Ritos Aliukonienės. Šiame tyrime teisėjas V. Aidukas apklaustas kaip specialusis liudytojas.

Prokurorė įtariama prekyba poveikiu stambiu mastu. Teisėsauga turi duomenų, kad ji galėjo veikti Aukščiausiajam Teismui nagrinėjant vadinamąją Darbo partijos juodosios buhalterijos baudžiamąją bylą.

„Pareiškime teisėjas nurodo galįs garantuoti, kad Darbo partijos byla Lietuvos Aukščiausiajame Teisme buvo nagrinėjama skaidriai ir nešališkai. Tačiau suprasdamas, kad susiklosčiusių aplinkybių tyrimas reikalauja laiko, ir siekdamas, kuo greičiau išsklaidyti bet kokias abejones Lietuvos Aukščiausiojo Teismo – aukščiausios kvalifikacijos profesionalų – veiklos skaidrumu, matąs vienintelę galimybę – atsistatydinti iš teisėjo pareigų ir dalyvauti tyrime tiek, kiek bus reikalinga“, – informuoja LAT.

LAT pirmininkas Rimvydas Norkus teigia, kad tai apgalvotas žingsnis, svarbus ir sistemai, ir pačiam teisėjui.

„Dirbant įtampoje, gal net be pasitikėjimo ar stingant jo, sunku tikėtis sėkmės“, – įvertino teismo vadovas.

Kol bus sprendžiamas atleidimo iš pareigų klausimas, teisėjas V. Aidukas bylų nenagrinės. Jam suteiktos nemokamos atostogos.

Teisėsauga prieš dvi savaites atliko kratas Vilniaus apygardos prokuratūroje. Šios prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus vyriausioji prokurorė R.Aliukonienė buvo sulaikyta, jai pateikti įtarimai prekyba poveikiu stambiu mastu. STT duomenimis, atlygio už prekybą poveikiu stambiu mastu suma viršija 9,5 tūkst. eurų.

Generalinės prokuratūros teigimu, tyrimas, kuriame įtariama R. Aliukonienė, susijęs su Darbo partijos bylos nagrinėjimu LAT. Neoficialiomis žiniomis, tiriami įtarimai, jog galėjo būti siekiama paveikti Aukščiausiojo Teismo sprendimą tuometinio „darbiečio“ Vytauto Gapšio naudai siekiant jo išteisinimo. BNS žiniomis, įtarimai šiame tyrime pareikšti ir kelių ženklinimo bendrovės „Kasandros grupė“ savininkui Arūnui Cicėnui.

Darbo partijos bylą su kasaciniais skundais LAT per tris posėdžius išnagrinėjo mišri Baudžiamųjų bylų skyriaus ir Civilinių bylų skyriaus septynių teisėjų kolegija. Ją be V. Aiduko sudarė Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjai Rima Ažubalytė, Tomas Šeškauskas, Armanas Abramavičius, Olegas Fedosiukas ir Civilinių bylų skyriaus teisėjos Sigita Rudėnaitė ir Birutė Janavičiūtė.

Paskutinės instancijos teismas gruodžio pabaigoje paskelbė, kad Darbo partija turėjo būti teisiama „juodosios buhalterijos“ byloje, nepaisant to, kad ji reorganizavosi prieš pirmosios instancijos teismo nuosprendį.

Aukščiausiasis Teismas taip pat paskelbė, kad Darbo partijos įkūrėjas Viktoras Uspaskichas, buvęs jos lyderis Vytautas Gapšys ir buvusi finansininkė Marina Liutkevičienė pagrįstai nuteisti už apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą. Jiems skirtos piniginės baudos. Teismas taip pat patvirtino Apeliacinio teismo sprendimą išteisinti juos dėl sukčiavimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.