Naujienų srautas

Lietuvoje2017.03.10 11:28

V. Pranckietis: Seimo prestižui pasitarnautų, jei M. Bastys atsisakytų Seimo nario mandato

„Apkalta – vienas iš galimų variantų. Tačiau man labiausiai rūpi, kad Seimo valdyboje ir tarp Seimo vicepirmininkų to žmogaus nebūtų“, – teigia Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, kuris paragino socialdemokratą Mindaugą Bastį trauktis iš Seimo vicepirmininko pareigų. Pranešama, kad M. Bastys dėl įtartinų ryšių su Rusija negavo leidimo dirbti su slapta informacija. Aiškėja vis daugiau faktų apie M. Basčio galimas sąsajas su Rusijos įmonėmis, nusikalstamo pasaulio atstovais, Kremliui palankiais žurnalistais. Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymoje teigiama, kad Seimo narys gali būti paveikiamas, nesavarankiškas. Socialdemokartų frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė pareiškė tikinti, kad M. Bastys priims tinkamą sprendimą dėl galimybės likti Seime. Apie tai – pokalbis su Seimo pirmininku V. Pranckiečiu, VSD vadovu Dariumi Jauniškiu ir socialdemokratų frakcijos seniūne Irena Šiauliene.

– Pone Pranckieti, kokie buvo jūsų argumentai raginant Mindaugą Bastį trauktis iš pareigų?

V. Pranckietis: Gavau VSD pažymą, kurioje parašyta, kad VSD negali suteikti Mindaugui Basčiui galimybės susipažinti su slapta informacija, o jam pagal pareigas privalu turėti tokį leidimą. Todėl ir priėmiau sprendimą siūlyti Mindaugui Basčiui trauktis.

– Ar perskaitęs VSD jums pateiktą informaciją galite daryti prielaidą, kad Mindaugas Bastys atstovauja Rusijos interesams Lietuvoje?

V. Pranckietis: Gal taip kategoriškai nėra parašyta, bet kad jis susijęs su tam tikromis įmonėmis, asmenims, kad gali būti jų paveikiamas – tokios išvados yra parašytos.

– Jūs nesate baudžiamosios teisės profesionalas, bet ar tai, ką perskaitėte VSD pažymoje, jums leidžia manyti, kad prieš valstybę daromi nusikaltimai?

V. Pranckietis: Nesiryžčiau taip teigti, juolab, kad tikrai nesu baudžiamosios teisės specialistas. VSD rašte pažymima, kad jis gali būti paveikiamas, nesavarankiškas. Kategoriškų kaltinimų nėra.  

– Pone Jauniški, kokie esminiai įtarimai ar nusižengimai lėmė, kad Seimo narys negali dirbti su slapta informacija?

D. Jauniškis: Visi įtarimai yra oficialiai pateikti rašte Seimo kanceliarijai ir Seimo pirmininkui. VSD manymu, slapta informacija gali nutekėti per tokius Seimo nario ryšius, todėl tokią išvadą ir parašėme.

BNS nuotr.

– Ar su Rusijos atstovais Mindaugas Bastys nuolat palaiko ryšius? Dalijasi informacija, susitikinėja su jais, veikia jų paprašytas?  

D. Jauniškis: Nepasakysiu daugiau, nei parašyta išvadoje. Nenorėčiau spekuliuoti. Išvadoje teigiame, kad pagal mūsų surinktą medžiagą, yra tikimybė, jog informacija gali būti nutekinama.

– Jūs daug metų dirbate įvairiose tarnybose, kurios dirba su slapta informacija. Iš visos informacijos, kurią turite apie Mindaugą Bastį, jūs, kaip profesionalas, galite pasakyti, kad šis asmuo yra lojalus Lietuvos valstybei?

D. Jauniškis: Turbūt tik ponas Bastys gali atsakyti, ar jis lojalus valstybei.

– Ar jis atstovauja kitos valstybės interesams?

D. Jauniškis: Pateikėme išvadą, kad informacija gali būti nutekinama. Daugiau nieko pasakyti negaliu.  

– Pacituosiu agentūros BNS pranešimą: „Seimo nariui, socialdemokratui Mindaugui Basčiui leidimas dirbti su slapta informacija neišduotas, įvertinus jo asmeninius ryšius su Rusijos energetikos kompanijų, nusikalstamo pasaulio atstovais, buvusiu KGB darbuotoju ir Kremliui palankiu žurnalistu.“ VSD rašte, su kuriuo susipažino BNS, daugiausia dėmesio skiriama M. Basčio ryšiams su ponu Kostinu, kuris, anot VSD, atstovauja Rusijos valstybinės atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ interesams Lietuvoje, rūpinosi Baltarusijoje netoli Lietuvos sienos statomos Astravo atominės elektrinės įvaizdžiu. VSD vertinimu, pavojų valstybės paslapties saugumui kelia ir M. Basčio ryšiai su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika. Jis, kaip rašoma VSD rašte, prašė paramos sprendžiant „Gazprom“ tarpininkės „Dujotekanos“ bei su ja susijusios Kauno termofikacinės elektrinės problemas. Anot žvalgybos, M. Bastys palaiko asmeninius ryšius su lietuvių kilmės rusų žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, kurio laidose RTR kanale skleidžiama Lietuvą niekinanti dezinformacija, bei buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku, pastarasis atstovauja Rusijos ir Baltarusijos verslininkų interesams strateginiuose Lietuvos ūkio sektoriuose. BNS pateikia dar daugiau informacijos. Jei visa tai tiesa, Seimo vicepirmininkas atrodo prastai. Ką manote?

V. Pranckietis: Neturėčiau abejoti, ar tai tiesa. Čia yra gana tiksliai cituojama VSD pažyma. Visi tie ryšiai taip ir yra pažymėti.

– Jūs galite patvirtinti, kad tai, ką cituoja BNS, atitinka VSD pažymą?

V. Pranckietis: Taip, galiu patvirtinti.

– Remiantis gauta informacija, galbūt reikėtų sukurti specialią komisiją, išsiaiškinti Seimo nario ryšius su atitinkamomis Rusijos institucijomis ir, remiantis komisijos išvadomis, pradėti Seimo nario apkaltos procesą?

V. Pranckietis: Tai yra vienas iš galimų variantų. Man labiausiai rūpi, kad Seimo valdyboje ir tarp Seimo vicepirmininkų to žmogaus nebūtų. O kalbant apie apkaltą, galbūt reikėtų socialdemokratų frakcijos pasirinkimo ir paties Mindaugo Basčio kažkokios iniciatyvos. Palaukime kelias dienas ir pamatysime, kokie bus sprendimai.  

– Mindaugas Bastys ketvirtadienio vakarą mums buvo nepasiekiamas – neatsiliepė nei į telefono skambučius, nei į žinutes. Ponia Šiauliene, koks gali būti socialdemokratų frakcijos sprendimas šioje situacijoje? Kaip visa tai vertinate?

I. Šiaulienė: Penktadienį ryte turėsime frakcijos posėdį, pasitarsime. Mindaugas Bastys nėra Seimo naujokas, dirba ne pirmą kadenciją. Jei būtų inkriminuojami tokio lygio ryšiai, kad būtų galima kalbėti net apie apkaltą, turbūt nereikėjo laukti, kol jis paprašys VSD pažymos. Apsitarsime, bus išdėstyta ir vis dar Seimo vicepirmininko Mindaugo Basčio nuomonė. Jis [penktadienį – LRT.lt] ryte susitiks su VSD vadovu. Viską įvertinus bus priimtas sprendimas.

– Ponia Šiauliene, ar jūs matote kokią nors kitą alternatyvą išskyrus tai, kad Mindaugas Bastys atsistatydintų nelaukdamas Seimo posėdžio?

I. Šiaulienė: Šioje situacijoje jam mažų mažiausiai reikia suspenduoti užimamas pareigas ir pareikšti apie tai. Kita vertus, šiandien niekas negali pasakyti daugiau, negu žino pats Mindaugas ir tai, ką pasakė VSD vadovas.  

BNS nuotr.

– VSD žino daug. Iš to, ką skelbia BNS, aišku, kad VSD turi nemažai faktų. Kalbama ne apie vieną kažkokį atsitiktinį susitikimą, o apie įtartinų ryšių sistemą. Ar jūs būtumėte iš tų politikų, kurie ragintų Mindaugą Bastį atsisakyti Seimo nario mandato?

I. Šiaulienė: Tikiuosi, kad pats Mindaugas Bastys, kuris jau trečią kadenciją yra Seimo narys ir žino atsakomybės lygį, priims tinkamą sprendimą.

– Pone Pranckieti, koks būtų jūsų patarimas ponui Basčiui? Jis turėtų palikti Seimą?

V. Pranckietis: Atsistatydinimas yra asmens apsisprendimo reikalas. Manau, kad asmuo ir turėtų apsispręsti.

– Deklaravote, kad vienas svarbiausių jūsų prioritetų yra Seimo įvaizdis, garbė, orumas ir visi kiti dalykai, kurių Seimui labai trūksta. Jei M. Bastys atsisakytų Seimo nario mandato, turbūt Seimo įvaizdžiui būtų į naudą?

V. Pranckietis: Turbūt Seimo prestižui tai pasitarnautų. Tai akivaizdu. Jo partijos prestižui taip pat.

– Nuskambėjo dar vienas įvykis, sulaukęs visuomenės dėmesio – Seimo nario Kęstučio Pūko elgesys. Atsiranda vis daugiau moterų, kurios liudija apie galimo seksualinio priekabiavimo faktus jam renkantis padėjėją Seime. Kai kurios moterys susitikimą su šiuo Seimo nariu vadina pačiu šlykščiausiu įvykiu gyvenime. Kaip tai vertinate?

V. Pranckietis: Analogiškai. Vėl kalbame apie Seimo prestižą. Tokie pasisakymai apie Seimo narį tikrai nepuošia Seimo. Linkėčiau, kad tokių atvejų nebūtų. Tačiau ši diena – keistokai neigiama diena. Išlindo faktai dėl M. Basčio, Kęstučio Pūko. Bet kartu atsirado galimybė apsivalyti ir šiek tiek tvarkyti įvaizdį.  

– Ir vienam, ir kitam?

V. Pranckietis: Kodėl ne?

– Sakote, kad neigiama diena. Bet kaip tik šiandien jūs pasiekėte savo – Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininkas Romas Valentukevičius po ilgų spyriojimųsi sutiko atsistatydinti. Laikote tai ir politine savo pergale?

V. Pranckietis: Nenorėčiau to vadinti ypatinga pergale. Galbūt žmogus, ilgai galvojęs, apsisprendė. Jis turbūt suprato, kad pasitraukti vis tiek teks, kitokio rezultato nebus. Manau, tai yra protingas sprendimas. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi