Lietuvoje

2017.03.10 09:20

Seimo pirmininkas: M. Bastys turi trauktis iš Seimo vadovybės

BNS2017.03.10 09:20

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ketvirtadienį paragino iš Seimo vicepirmininko pareigų atsistatydinti socialdemokratą Mindaugą Bastį.

V. Pranckietis tokį raginimą išsakė, susipažinęs su Valstybės saugumo departamento (VSD) pateikta informacija apie parlamentarą.

VSD atliko patikrinimą dėl galimybės dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, kai ji žymima žyma „visiškai slaptai“, ir priėmė neigiamą išvadą, rašoma Seimo pranešime spaudai.

„Vertindamas gautą informaciją iš VSD, raginu Seimo narį trauktis iš Seimo vadovybės. Turima informacija kenkia ne tik Seimo darbui, bet ir įvaizdžiui. Tolesnius sprendimus dėl M.Basčio turės priimti socialdemokratų frakcija. Turime užtikrinti stabilų Lietuvos žmonių pasitikėjimu grindžiamą Seimo ir valdančiosios koalicijos darbą“, – pranešime spaudai teigė V. Pranckietis.

Nei Seimas, nei Valstybės saugumo departamentas argumentų, kodėl priimta neigiama išvada, kol kas nedetalizuoja.

„VSD vadovaudamasis Valstybes tarnybos ir paslapčių įstatymu atliko Seimo nario patikrinimą dėl galimybės dirbti su įslaptinta informacija. Atsižvelgiant į patikrinimo metu surinktą informaciją bei jos vertinimą, VSD priėmė neigiamą išvadą“, – BNS sakė VSD atstovė spaudai Aurelija Katkuvienė.

Dar prieš skiriant M. Bastį Seimo vicepirmininku buvo primintas prieš trejus metus jo surengtas tuometinio Seimo pirmininko Vydo Gedvilo susitikimas su Rusijos energetikos milžinės „Rosatom“ antrinės įmonės „Rusatom Overseas“ viceprezidentu Aleksandru Mertenu.

Pats M. Bastys teigė, kad susitikimas su Rusijos įmonės atstovu neturėjo įtakos jo paties sprendimui pritarti referendumui dėl atominės elektrinės statybos Visagine. Po šio referendumo atsisakyta planų Lietuvoje statyti branduolinę jėgainę.

Apie V. Gedvilo ir A. Merteno susitikimą pranešusiam dienraščiui „Lietuvos žinios“ V.Gedvilas tvirtino, kad susitikimas buvo neformalus ir trumpas, o svečias kalbėjo apie Rusijos Karaliaučiaus srityje ir Baltarusijoje statomas atomines jėgaines bei teiravosi apie Lietuvos galimybes. M. Bastys tuomet teigė, kad A. Mertenui svarbiausia buvo išgirsti apie galimybę „Rosatom“ prisidėti prie darbų Visagino atominės elektrinės projekte.

Ryšiai su Rusijos verslininkais, įtariamais agentais ir mafijos autoritetais

M. Basčiui leidimas dirbti su slapta informacija neišduotas, įvertinus jo asmeninius ryšius su Rusijos energetikos kompanijų, nusikalstamo pasaulio atstovais ir Kremliui palankiu žurnalistu, rodo Valstybės saugumo departamento raštas.

Seimo pirmininkui pateiktoje medžiagoje aprašomi M. Basčio ryšiai su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.

„Rosatom“ interesai Lietuvoje

Septynių puslapių VSD rašte, su kuriuo susipažino BNS, daugiausia dėmesio skiriama M. Basčio ryšiams su J. Kostinu. Anot VSD, J. Kostinas atstovauja Rusijos valstybinės atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ interesams Lietuvoje, rūpinosi Baltarusijoje netoli Lietuvos sienos statomos Astravo atominės elektrinės įvaizdžiu.

Rašte teigiama, kad J.  Kostino prašymu M. Bastys 2012–2013 metais suorganizavo „Rosatom“ atstovų susitikimą su tuometiniu Seimo pirmininku Vydu Gedvilu, tarpininkavo dėl leidimo keliems Rusijos piliečiams gyventi Lietuvoje. J. Kostinas Seimo nario taip pat prašė pasidomėti žemės grąžinimo Trakų rajone procesu ir galimybių apgyvendinti jo motiną senelių namuose, teigia VSD.

VSD pabrėžia, kad J. Kostino veikla atstovaujant „Rosatom“ interesams kertasi su Lietuvos valstybės pozicija dėl Astravo AE. Lietuvos vyriausybė teigia, kad jėgainė statoma nesilaikant saugumo standartų, pasinaudodama ja Rusija gali mėginti sukliudyti Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijai su Vakarais.

Anot VSD, su 1950 metais Ukrainoje gimusiu J. Kostinu M. Bastys pažįstamas maždaug nuo 2001–2002 metų, jų santykiai gana artimi – Seimo narys netgi vyko į J. Kostino knygos pristatymą Maskvoje.

BNS nuotr.

KGB darbuotojai ir nusikaltėliai

VSD vertinimu, pavojų valstybės paslapties saugumui kelia ir M. Basčio ryšiai su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika. Pastarasis, kaip teigiama rašte, prašė M. Basčio paramos sprendžiant „Gazprom“ tarpininkės „Dujotekanos“ bei su ja susijusios Kauno termofikacinės elektrinės problemas.

VSD nurodo, kad M. Bastys 2013 metais yra prašęs finansinės paramos jo pažįstamiems asmenims, o P.Vojeika patvirtino, kad „jam yra skirta finansinė parama ir kad pinigai į jo nurodytą sąskaitą bus pervesti artimiausiu metu“, tačiau paaiškinimų VSD metu M. Bastys teigė negavęs finansinės paramos.

Anot žvalgybos, M. Bastys asmeninius ryšius palaiko ir su lietuvių kilmės rusų žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, kurio laidose RTR kanale skleidžiama Lietuvą niekinanti dezinformacija, bei buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku, pastarasis atstovauja Rusijos ir Baltarusijos verslininkų interesams strateginiuose Lietuvos ūkio sektoriuose.

VSD rašte taip pat atkreipiamas dėmesys į M. Basčio bendravimą šeimomis su verslininku Vadimu Pachomovu, kuris buvo teisiamas dėl kyšio ėmimo ir kitų korupcinių nusikaltimų. Anot VSD, M. Bastys pripažįsta žinantis apie galimai nelegalią V. Pachomovo veiklą ir jo ryšius su Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybomis.