Lietuvoje

2017.03.09 13:10

Seimo pirmininkas: nauja VRK bus suformuota iki gegužės vidurio

BNS2017.03.09 13:10

Nauja Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) bus formuojama po balandį vyksiančių merų bei Seimo nario rinkimų ir bus sudaryta iki gegužės vidurio, sako Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

„Turėtume spręsti visos komisijos klausimą. Tik dabar susiję su rinkimais. Tai turėtume vis dėlto leisti įvykdyti rinkimus, kurie paskelbti mero ir Seimo nario, ir po to iki gegužės vidurio turėtų būti suformuota nauja komisija“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė V. Pranckietis.

Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymas numato, kad VRK sudaro Seimas po eilinių ar pirmalaikių Seimo rinkimų praėjus ne mažiau kaip 140 ir ne daugiau kaip 200 dienų. Po du komisijos narius teikia teisingumo ministras, Lietuvos teisininkų draugija ir prezidentė, juos skiria Seimas slaptu balsavimu, likusius komisijos narius teikia į Seimą daugiamandatėje apygardoje patekusios partijos.

Komisijos pirmininką Seimas skiria Seimo pirmininko teikimu. Dabartinis VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas komisijai vadovauja jau daugiau kaip 20 metų – nuo 1994-ųjų. Po pastarųjų Seimo rinkimų sulaukęs kritikos dėl jų organizavimo bei raginamas atsistatydinti VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas patvirtino pasibaigus kadencijai nebesieksiantis šių pareigų.

Balandžio 23 dieną Lietuvoje rengiami treji rinkimai: Jonavos bei Šakių rajonai rinks merus, taip pat bus renkamas Seimo narys Anykščių–Panevėžio vienmandatėje apygardoje. Jonavos meras renkamas, nes šias pareigas ėjęs socialdemokratas Mindaugas Sinkevičius tapo ūkio ministru, o buvęs Šakių meras „valstietis“ Juozas Bertašius neteko įsigaliojimų dėl apkaltinamojo nuosprendžio, kai buvo pripažintas kaltu dėl prekyba poveikiu.

Anykščių–Panevėžio apygardoje nauji rinkimai rengiami, nes mandato atsisakė čia išrinkta Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė Greta Kildišienė. Ji Seimą paliko kilus ažiotažui dėl mamos nuomojamo visureigio „Range Rover“. Automobilis pagal išperkamosios nuomos sutartį nuomotas iš partijos vadovui Ramūnui Karbauskiui priklausančio „Agrokoncerno“. Be to, viešumon iškilo dešimtmečio senumo įvykiai dėl G. Kildišienės galbūt iš darbovietės pasisavintų lėšų. Tyrimas tuomet nutrauktas, atlyginus žalą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.