Lietuvoje

2017.03.09 11:50

Kaip Lietuvoje gydomos retos ligos?

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2017.03.09 11:50

Ligas, su kuriomis gydytojai susiduria retai, sudėtinga ne tik diagnozuoti, bet ir gydyti. Tam, kad šis procesas būtų lengvesnis, šalys jungiasi į referencinius ligų grupių tinklus. Jais dalinamasi patirtimi, kaip retą ligą atpažinti ir efektyviau gydyti. 

„Referenciniai tinklai sukurti tam, kad Europos specialistai susivienytų ir sugebėtų geriau tvarkytis su ypač retomis ligomis, kurių skaičiuojama nuo 5 iki 8 tūkst. Yra tokių, kuriuos gali neturėti netgi pavadinimo, ir gali būti žymimos tik skaičiais arba raidėmis“, – aiškina Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Pasak jo, pasaulyje skirtingos šalys labai skirtingai apibrėžia, kas yra reta liga. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje ta liga laikoma, jei ja serga mažiau nei vienas iš 50 tūkst. žmonių, dažnesnis atvejis Europoje – vienas iš 2 tūkst. 

„Jeigu įsivaizduotume mūsų tipinę šeimos gydytojo apylinkę, t.y. – apie pusantro tūkstančio gyventojų, tai jis per visą savo karjerą gali ir neturėti nė vieno tokio paciento, kuris serga reta liga“, – pasakoja ministras. 

Tam, kad specialistai sugebėtų retas ligas atpažinti, registruoti, gydyti, sudaroma galimybė keistis informacija referenciniais tinklais. Prie jų prisijungusios šalys keičiasi informacija su aukštos kompetencijos centrais. „Iš viso yra 24 retų ligų grupių tinklai ir Lietuva dalyvauja 12-oje jų. Tai – palyginti aukštas rodiklis, nes, pavyzdžiui, latviai ir estai yra prisijungė prie vieno–dviejų tokių tinklų“, – sako A. Veryga.

Plačiau apie retų ligų gydymą – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.