Lietuvoje

2017.03.08 15:19

Prezidentė: esminės reformos turi būti išbaigtos ir paaiškintos

ELTA, LRT.lt 2017.03.08 15:19

Naujosios valdžios numatytos reformos ir pertvarkos turi būti profesionaliai paruoštos ir paaiškintos visuomenei, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė, trečiadienį su Seimo valdyba aptarusi būsimos pavasario sesijos darbus.

Pasak šalies vadovės, pertvarkos viešajame sektoriuje turi būti grįstos efektyvumu ir skaidrumu, o etatų mažinimas turi būti reformų pasekmė, bet ne siekiamybė. D. Grybauskaitė taip pat vylėsi, kad tokių įmonių kaip „Lietuvos geležinkeliai“, Registrų centras ir miškų urėdijos pertvarka reikš „nomenklatūrinės valdymo epochos pabaigą“.

„Būtina, kad Seimas dirbtų ne tik sutartinai, bet ir labai profesionaliai vadybine prasme. Tai reiškia, kad ir Vyriausybė turi ne tik žinoti arba norėti, bet ir gebėti paruošti reformas, įtikinti visuomenę ir pasiekti rezultatų“, – po susitikimo su Seimo valdybos nariais sakė prezidentė.

Prezidentė išskiria keturias sritis, kur laukia svarbiausi darbai ir iššūkiai – tai viešojo sektoriaus reforma ir skaidresnis valstybės valdymas; socialiniam žmonių saugumui užtikrinti svarbiausi darbai; karinis ir energetinis saugumas.

Prezidentės teigimu, šį pavasarį būtina susitelkti ties viešojo sektoriaus reforma, kuri turi užtikrinti skaidresnį valstybės valdymą, o svarbiausia – nomenklatūrinio valdymo epochos pabaigą. Lietuvos geležinkelių, miškų urėdijų, Registrų centro pertvarka yra būtina, tačiau žmonėms turi būti paaiškinta, kaip vyks reformos. Taip pat būtina atsisakyti dubliuojančių valstybės funkcijų – prie įvairių ministerijų yra per 300 įvairių institucijų, tokių ypač gausu energetikos, aplinkosaugos, statybų, verslo kontrolės, inovacijų, žemės ūkio, sporto ir kitose srityse.

Pertvarkų seniai reikia švietimo sistemoje – tiek aukštojo mokslo, tiek profesinio mokymo reformos būtinos valstybės pažangai užtikrinti. Taip pat būtina įvesti ribotas vadovų kadencijas viešajame sektoriuje ir užtikrinti skaidresnę jų atranką. Atsinaujinimo būtinybė akivaizdi Vyriausiosios tarnybinės etikos ir Vyriausiosios rinkimų komisijose. Pasak prezidentės, VTEK turi tapti politinės sistemos moralės sergėtoja, o ne susitepusiųjų gynėja. Skaidresnius rinkimus, o kartu ir skaidresnę politinę sistemą garantuotų Vyriausiosios rinkimų komisijos atnaujinimas ir depolitizavimas.

Prezidentė pabrėžia, kad svarbiausiu tikslu ir toliau išlieka socialinis žmonių saugumas. Pasak prezidentės, pirmaeilė valstybės pareiga – vaikų saugumas. Vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarkai, efektyvesniam darbui su probleminėmis šeimomis, operatyviam vaiko paėmimui iš nesaugios aplinkos, spartesniam įvaikinimo ir globos procesui prezidentės iniciatyva taip pat pateiktas 8 įstatymų pataisų projektas.

Taip pat ir verslui, ir dirbantiems žmonėms svarbus subalansuotas Darbo kodeksas. Pasak prezidentės, būtina užtikrinti ir alkoholio prieinamumo mažinimą, politinės valios reikia vaistų kainoms mažinti ir rinkai išskaidrinti.

Prioritetu toliau išlieka karinis saugumas – geopolitinė situacija reikalauja didinti investicijas į gynybą, taip pat į kariuomenės pajėgumų stiprinimą ir infrastruktūros vystymą. Informacinės atakos prieš Vokietijos karius pamoka dar kartą parodė, kad būtinas didesnis dėmesys informaciniam ir kibernetiniam saugumui.

Prezidentė pabrėžia, kad išlieka būtinybė toliau užtikrinti energetinį saugumą. Nesaugios Astravo AE blokavimui reikalinga politinė valia Seime priimant Energijos rinkos apsaugos įstatymą. Taip pat būtina užtikrinti sėkmingą ir neatidėliotiną elektros tinklų sinchronizaciją su Vakarais.