captcha

Jūsų klausimas priimtas

VTEK: buvusi parlamentarė G. Kildišienė supainiojo interesus

Buvusi parlamentarė Greta Kildišienė pažeidė teisės aktus nedeklaruodama, kad naudojosi „Agrokoncerno“ automobiliu, nusprendė Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK).
BNS nuotr.
BNS nuotr.

VTEK sprendimą priėmė be pirmininko Romo Valentukevičiaus, jis nusišalino. Komisijos sprendimu klausimo svarstymui pirmininkavo VTEK narys Virginijus Kanapinskas. Sprendimas priimtas vienbalsiai likusių keturių narių sprendimu.

Pradėti tyrimą VTEK nusprendė sausio pabaigoje savo iniciatyva pagal žiniasklaidoje skelbtą informaciją, kad tuometinė „valstiečių“ seniūno pavaduotoja G. Kildišienė važinėjo „Range Rover“ automobiliu, kurį iš koncerno lizingu siekė išsipirkti jos mama. Koncernas priklauso frakcijos seniūnui, „valstiečių“ vadovui Ramūnui Karbauskiui. Žiniasklaidoje besirutuliojant šiai istorijai, taip pat paskelbus apie G. Kildišienės atžvilgiu vykdytą bei nutrauktą ikiteisminį tyrimą, politikė atsisakė Seimo mandato, taip pat Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) vicepirmininkės pareigų.

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis trečiadienį žurnalistams nekomentavo VTEK sprendimo dėl R. Kildišienės.

„Kol kas nemačiau išvados, negaliu komentuoti“, – sakė R. Karbauskis. Jis taip pat nekomentavo, ar R. Valentukevičius po tokio VTEK sprendimo gali toliau eiti komisijos vadovo pareigas.

Tačiau R. Karbauskis sakė besiviliantis, kad VTEK imsis svarstyti ir kitų parlamentarų, besinuomojančių automobilius iš verslo bendrovių, elgesį.

„Tikriausiai bus analogiški sprendimai, aš taip tikiuosi, ir atitinkamai daug labai Seimo narių gaus panašią išvadą“, – kalbėjo R. Karbauskis.

V. Kanapinskas pabrėžė, kad sutartis su G. Kildišienės motina buvo vienintelė tokio pobūdžio „Agrokoncerno“ sutartis 2016-aisiais, be kita ko, G. Kildišienei atstovauja advokatas Evaldas Valčiukas yra ir „Agrokoncerno“ atstovas. Be to, V. Kanapinsko teigimu, pats R. Karbauskis yra viešai pripažinęs, kad būtent G. Kildišienei padėjo įsigyti automobilį, o šiuo automobiliu politikė naudojosi parlamentinei veiklai. Komisija taip pat nurodė į viešai skelbtą informaciją, jog „Agrokoncernas“ buvo sudaręs sutartį su G. Kildišienės šeimos įmone „Greta Gretos“ – kad sutartis buvo, posėdyje nepaneigė ir G. Kildišienės advokatas.

G. Kildišienė į VTEK neatvyko, advokatas E. Valčiukas paaiškino, kad buvusi Seimo narė šiuo metu „nepageidauja viešo dėmesio“.

„Ji (sutartis – BNS) buvo nedeklaruota dėl to, kad G. Kildišienė vertino įstatymo nuostatas, kad artimų giminaičių sandorių deklaruoti nereikia, antra, neatlygintino sandorio su giminaičiu deklaruoti nereikia, dėl to ji ir nedeklaravo“, – posėdyje dėstė E. Valčiukas.

Tuo metu V. Kanapinskas akcentavo, kad vienas iš sprendimo motyvų yra tai, jog Seimo nariams taikomi aukštesni skaidrumo standartai, nei pareigūnams ar paprastiems valstybės tarnautojams, tad šis jų statusas „pagrindžia visuomenės interesą žinoti apie jų ryšius su verslo subjektais ir naudojimąsi šiems verslo subjektams priklausančiu turtu, šiuo atveju – automobiliu“.

„Nei G. Kildišienė, nei jos įgaliotas atstovas šiandien nepateikė jokių duomenų, nurodančių privataus intereso nebuvimą“, – savo ruožtu teigė posėdžio pirmininkas V. Kanapinskas.

E. Valčiukas taip pat tikino, kad neįžvelgia nieko blogo ir dėl to, jog atstovauja ir G. Kildišienei, ir „Agrokoncernui“.

„Atstovauju tikrai daug asmenų, tarp jų yra ir nesusijusių, ir susijusių. Manau, kad dėl to kokių nors interesų konfliktų nėra“, – teigė advokatas.

Anot jo, Valstybinė mokesčių inspekcija, tikrindama sandorį, nenustatė pažeidimų, tad tuo metu parlamentarei esą atrodė, kad rinkos sąlygomis sudaryta išperkamosios nuomos sutartis, už kurią mokėjo ne tik tuometinės parlamentarės mama, bet ir kiti šeimos nariai, „niekaip netrukdė atlikti Seimo narės pareigas“.

Teisininkas pabrėžė, kad sutartį sudarė G. Kildišienės mama dėl to, nes šeima – ne tik pati mama, G. Kildišienė, bet ir pusbrolis Modestas Jablonskis – nusprendė, kad šeimai reikalingas naujas automobilis, nes jų turimi du automobiliai gedo.

„Ramūnas Karbauskis pasakė, kad gali padėti įsigyti automobilį, ką jis ir teigė interviu. Buvo sudaryta sutartis“, – aiškino advokatas.

Advokatas taip pat akcentavo teigiamą istorijos aspektą, kad į viešumą pradėjo kilti ir kitų parlamentarų abejotini automobilių nuomos sandoriai.

V. Kanapinskas pažymėjo, kad nors VTEK sprendimas ir numato galimybę skirti tarnybinę nuobaudą, neleidžia tarnautojo, pareigūno ar politiko skatinti vienerius metus, tai G. Kildišienei jokios reikšmės neturi, nes ji jau atsisakė Seimo nario mandato: „Yra tik reputacijos klausimas“.

Jis taip pat sakė, kad VTEK neturi įgaliojimų vertinti savo vadovo R. Valentukevičiaus, kuris jau anksčiau, nederinęs su komisija, yra išaiškinęs parlamentarei, kad jai sandorio deklaruoti nereikėjo. Dėl to nepasitikėjimą R. Valentukevičiumi pareiškė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Jo teikiamą VTEK vadovo atstatydinimo klausimą Seimas turėtų svarstyti kitą savaitę.

V. Kanapnskas pripažino, kad šis sprendimas yra precedentas vertinant ir kitus parlamentarus, galbūt netinkamai deklaravusius panašius sandorius.

„Spręsime kiekvienu atveju konkrečiai“, – sakė jis, paklaustas, kaip komisija elgsis su informacija apie kitų Seimo narių automobilių nuomą.

VTEK pirmininkas R. Valentukevičius, paprašytas pasisakyti dėl komisijos sprendimo, žurnalistams nurodė neturintis ko komentuoti.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...