Lietuvoje

2017.03.08 09:31

Sukritikavo darbo ir vaiko priežiūros derinimo sąlygas

LRT.lt 2017.03.08 09:31

Lietuvos Respublikos Konstitucija nustato, kad valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę, šeimoms, auginančioms ir auklėjančioms vaikus namuose, įstatymo nustatyta tvarka teikia paramą. Vertindama vaiko priežiūros atostogų tvarką, lygių galimybių kontrolierė pastebi, kad valstybė nesudaro tinkamų sąlygų moterims arba vyrams sugrįžti į darbą iki vaikui sueis vieneri metai, rašoma pranešime spaudai.

Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatyme numatyta, kad moteris arba vyras turi dvi galimybes pasirinkti gauti vaiko priežiūros išmoką: 1) kol vaikui sueis vieneri metai; 2) kol vaikui sueis dveji metai. Jei moteris arba vyras pasirenka gauti vaiko priežiūros išmoką, kol vaikui sueis vieni metai, šios išmokos dydis iki vaikui sueis vieni metai yra 100 proc. moters arba vyro kompensuojamojo uždarbio dydžio. Jei moteris arba vyras pasirenka gauti vaiko priežiūros išmoką, kol vaikui sueis dveji metai, šios išmokos dydis iki vaikui sueis vieni metai yra 70 proc., o iki vaikui sueis dveji metai – 40 proc. moters arba vyro kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Įstatyme taip pat numatyta, kad, jeigu pirmaisiais vaiko auginimo metais moteris arba vyras nusprendžia sugrįžti į darbą, jai arba jam mokamas vaiko priežiūros išmokos ir jos arba jo tą mėnesį gautų pajamų skirtumas. Jeigu šių pajamų dydis yra didesnis už vaiko priežiūros išmoką arba jai lygus, vaiko priežiūros išmoka nemokama. Tuo tarpu, jei moteris arba vyras pasirenka gauti vaiko priežiūros išmoką, kol vaikui sueis dveji metai, ir nusprendžia sugrįžti į darbą antraisiais vaiko auginimo metais – vaiko priežiūros išmoka yra mokama nepriklausomai nuo tuo metu gaunamų pajamų.

Vadinasi, valstybė nesudaro galimybių moteriai arba vyrui palankiomis sąlygomis jau pirmaisiais vaiko auginimo metais sugrįžti į darbo rinką.

Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė teigia, kad vertėtų apsvarstyti trečią alternatyvų vaiko priežiūros modelį, kuris sudarytų galimybes efektyviai derinti vaiko priežiūrą su darbu jau pirmaisiais vaiko auginimo metais toms moterims ir tiems vyrams, kurie turi poreikį į darbo rinką grįžti anksčiau.