Lietuvoje

2017.03.07 21:09

Neįgalūs darbuotojai skundžiasi, kad Darbo birža jiems atima viltį

Būrys neįgalių socialinės įmonės darbuotojų atėjo į Šiaulių teritorinę darbo biržą aiškintis, kodėl jiems nebebus mokamos darbo užmokesčio ir įmokos Sodrai kompensacijos. Darbo biržos atstovai sako, kad kompensacijos nemokamos, nes įmonė pakeitė verslo planą.

Neįgalūs žmonės sako, kad Šiauliuose rasti darbo labai sunku, jie džiaugiasi, kai pavyko įsidarbinti, nes gaunamos pašalpos vos pakanka vaistams.

„Po avarijos man koją amputavo. Man kiekvienas žingsnis – skausmas. Aš vienas gyvenu. Gavau viltį gyventi šitoj firmoj, ir tą viltį man atims. Verkti norisi suaugusiam žmogui“, – kalbėjo darbininkas Robertas Skarelis.

„35 procentų neįgalumas, operuota širdis. Kitų variantų nėra. Šiauliuose aš darbo susirasti negaliu, gyvenamos vietos keisti negaliu. Dirbau 3 mėnesius, sąlygos geros. Iš tikrųjų sunku dirbti čia, sunku neįgaliam žmogui, bet sąlygos geros, priimtinos“, – pasakojo darbininkas Vitalijus Volkovas.

Darbo birža teigia, kad įmonė įsikurdama verslo plane nurodė, jog teiks valymo paslaugas, o patikrinus paaiškėjo, kad čia surinkamos detalės šviestuvams. Tuo užsiima didžioji dalis įmonės darbuotojų ir vos 20 – valymu.

„Kai Darbo inspekcija padarė patikrinimą, pasimatė, kad jie dar užsiima kita veikla, kuri nėra suderinta. Paprašeme dokumentų, kad galėtume atskirti veiklas. Už valymo pusę bus mokama subsidija. Čia jokių problemų nėra, yra veikla, dėl tų elektros prietaisų surinkimo“, – teigė Šiaulių teritorinės darbo biržos direktorius Rimundas Domarkas.

„Lietuvos darbo birža pateikė tokią nuomonę, kad mes paturėjome nukrypimą ir, tokiu atveju, už vasario mėnesį reikėtų nesumokėti dotacijų ir išreikalauti iš įmonės už pusę metų nuo balandžio mėnesio pinigus, kurie buvo sumokėti. Tai 50–70 tūkst. eurų. Tai jeigu už vasario mėnesį mums nesumoka dotacijų, įmonė nepajėgi išsimokėti atlyginimų ir turi būti skelbiamas bankrotas“, skundėsi socialinės įmonės „Hestas“ projektų vadovas Edvinas Mačiulis.

Įmonės vadovai pripažįsta suklydę dėl nepatyrimo. Darbo birža teigia negalinti nesilaikyti įstatymų ir mokėto dotacijų už papildomą veiklą.