Lietuvoje

2017.03.07 09:55

Specialistai primena, kaip apsaugoti naminius paukščius nuo paukščių gripo

LRT.lt2017.03.07 09:55

Vasario pabaigoje rastoms negyvoms gulbėms patvirtintas patogeniškas paukščių gripo virusas H5N8, pranešė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Tokio tipo virusas Lietuvos istorijoje nustatytas pirmą kartą. Specialistai pabrėžia, kad paukščių gripo virusas H5N8 labai pavojingas paukščiams, tačiau žmonių sveikatai grėsmės nekelia.

Nugaišusios gulbės rastos Kaune, Nemuno upėje. Apie pastebėtą leisgyvę gulbę Nemuno pakrantėje pranešė ten vaikščiojęs pilietis. Šioje vietovėje gausiai būriuojasi vandens paukščiai, gyventojai lesina gulbes. Veterinarijos specialistams atvykus į nurodytą vietą, šalia kritusios gulbės rastos dar penkių gulbių gaišenos.  

Grėsmė, kad atšilus orams virusas gali būti perneštas su migruojančiais paukščiais, labai didelė, todėl VMVT tiria visus rastus nugaišusius vandens paukščius. Atlikus tyrimus, visiems šešiems į laboratoriją pristatytiems paukščiams patvirtintas paukščių gripas.

Specialistai primena paukštininkystės ūkiams ir pavienių paukščių augintojams, kad nuo kovo 1 d. mažiausiai vieną mėnesį (jeigu situacija neblogės) įsigalioja tam tikri draudimai, t. y. nurodoma laikyti naminius paukščius uždarose patalpose ir jų neišleisti į lauką arba išleisti tik į lauko aikšteles, įrengtas taip, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais (pvz., lauko aikštelė iš visų pusių aptverta, o iš viršaus uždengta tinklu arba stogu).

Paukščių laikytojai privalo:

– nenaudoti atvirų paviršinių vandens telkinių vandens laikomiems naminiams paukščiams girdyti;

– laikyti naminių paukščių pašarą taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių ir kitų gyvūnų;

– apie pastebėtą naminių paukščių sirgimą ar gaišimą nedelsiant informuoti VMVT teritorinius padalinius, kurių kontroliuojamose teritorijose laikomi naminiai paukščiai.

Pagrindiniai paukščių gripo simptomai:

– pašarų ir vandens suvartojimas sumažėja daugiau nei 20%;

– ilgiau kaip dvi dienas sumažėja kiaušinių dėjimas (daugiau kaip 5%);

– paukščių gaišimas padidėja 3% per savaitę (nedaug paukščių laikančiuose ūkiuose dviejų ir daugiau paukščių nugaišimas vienu metu – sunerimti verčiantis požymis);

– paukščiams pasireiškia klinikiniai požymiai ar pakitimai, leidžiantys įtarti susirgimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.