Lietuvoje

2017.03.05 13:44

Su J. Borisovu siejamoje tvirtovėje – vėl sujudimas

Birutė Davidonytė, DELFI.lt2017.03.05 13:44

Su Jurijumi Borisovu siejamoje tvirtovėje vėl sujudimas. Praėjo jau aštuoni mėnesiai, per kuriuos turėjo būti pašalinti keli savavališki statiniai teritorijoje, tačiau per šį laiką niekas nebuvo padaryta. Dabar prasidės teisminiai ginčai.

DELFI jau ne kartą rašė, kad ši teritorija valdininkų akiratyje yra jau beveik metus. Daug kas šią teritoriją ironiškai vadina „valstybe valstybėje.“ Joje yra lėktuvų nusileidimo takas, straigtasparnių nusileidimo aikštelė, daugybė įvairiausių statinių Valstybinės institucijos nustatė sklype nelegalių statybų. Taip pat sklype buvo atlikti geofizikiniai tyrimai, siekiant ištirti požemines erdves, institucijos rado be leidimo teritorijoje pastatytą 309 m ilgio ir 3 m pločio požeminį statinį. Įtariama, kad tai – šaudykla.

Oficialiai turtą valdo J. Borisovo patikėtinė

Iš pradžių turtą Takų rajone valdė J. Borisovas ir jo žmona Irina Borisova. Tačiau dabar turtas priklauso įmonei „Geovika“. Vis dėlto yra manančių, kad buvęs verslininko turtas iš jo rankų niekur nedingo. „Geovika“ buvo įkurta 2012 metų pradžioje, jai vadovauti pradėjo J. Borisovo patikėtinė, jo įmonės „Avia Baltika“ Teisės departamento direktorė Jūratė Vainikonienė. Ji įmonę valdo iki šiol.

Registrų centro duomenimis, nuo 2014 metų įmonė „Geovika“ turi Nyderlanduose registruotą vienintelį akcininką, labai mažą bendrovę „Dovecote Investments BV“, kuri pagal užsienio portaluose skelbiamą informaciją, turi mažiau nei 10 darbuotojų bei vieną akcininką. 2013 metais vienintelis įmonės UAB „Geovika“ akcininkas buvo J. Borisovas.

Nelegalūs statiniai jau turėjo būti nugriauti

Po DELFI tyrimo apie metų metus kontrolės institucijų aplenkiamą su skandalingu verslininku J. Borisovu siejamą tvirtovę Trakų rajone Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) atliko net kelis patikrinimus 150 hektarų aptvertoje teritorijoje, į kurią patenka du ežerai ir didžiulis plotas miško.

VTPSI nustatė nelegalių statybų: vienas pastatas statomas savavališkai, o stoginė neteisėtai pastatyta ežero apsaugos juostoje. Dėl be statybą leidžiančio dokumento statomo statinio surašytas savavališkos statybos aktas ir privalomasis nurodymas statytojai UAB „Geovika“ pašalinti savavališkos statybos padarinius – nugriauti statinį. Taip pat pareikalauta nugriauti ir stoginę.

Statiniai iš pradžių turėjo būti pašalinti iki 2016 metų lapkričio mėnesio 26 dienos, vėliau terminas buvo pratęstas ir statinius pašalinti reikėjo iki 2017 metų vasario 26 dienos. Dabar visi terminai jau yra pasibaigę, bet statiniai stovi kaip stovėję.

Prasidėjo teisminiai ginčai, sklypai areštuoti

VTPSI atstovė viešiesiems ryšiams Vida Aliukonienė DELFI patvirtino, kad privalomasis nurodymas nėra įvykdytas. Turtą valdanti įmonė kreipėsi į teismą, kad nurodymas būtų pratęstas.

Be to, dėl skyrybų su žmona Irina Borisova dalis sklypų yra areštuoti teismo sprendimu. Turto savininkai prašo pratęsti terminą, nes kol sklypai areštuoti, pasak jų, jie negali įvykdyti nurodymų.

„UAB „Geovika“ 2017-02-21 pateikė Vilniaus apygardos administraciniam teismui prašymą, atsakovu nurodydama VTPSI, pratęsti privalomojo nurodymo vykdymo terminą 6 mėnesiams, skaičiuojant nuo dienos, kai bus panaikintas 6,8376 ha miškų ūkio paskirties žemės sklypo ir 0,2478 ha kitos paskirties žemės sklypo areštas“, – komentavo V. Aliukonienė.

Kol kas neaišku, kokį sprendimą priims teismas.

Vėliau reikės nugriauti ir šaudyklą po žeme

Dar daugiau, be jau aprašytų nelegalių statybų, VTPSI oficialiai patvirtino, kad patikrinimų teritorijoje metu po žeme buvo aptiktas be leidimų pastatytas požeminis statinys.

Nors dabar J. Borisovas oficialiai teritorijos Trakų rajone nebevaldo, privalomasis nurodymas nugriauti požeminį statinį surašytas ne turtą valdančiai įmonei, o pačiam J. Borisovui: „Kadangi UAB „Geovika“ neigia tokio požeminio statinio buvimą, nuspręsta savavališkos statybos aktą surašyti pagal turimus duomenis galimam statinio statytojui J. Borisovui. Tolesni veiksmai bus atliekami teisės aktų nustatyta tvarka. Privalomojo nurodymo pašalinti savavališkos statybos padarinius įvykdymo terminas – 2017 metų gegužė.“

Tvora taip pat buvo neteisėta

DELFI primena, kad į aptvertą 150 hektarų teritoriją Trakų rajone patenka du ežerai ir miškas, nors pagal įstatymą draudžiama aptverti ir privačius miškus, taip pat ežerų pakrantės turi būti prieinamos žmonėms, Trakų rajono savivaldybė 2009 metais leido aptverti teritoriją, nes joje turėjo būti laikomi laukiniai žvėrys.

Vis dėlto DELFI tyrimas išaiškino, kad jokių laukinių žvėrių teritorijoje nebuvo laikoma ir nei aplinkosaugininkai, nei Aplinkos apsaugos agentūra nebuvo išdavusi leidimo laikyti laukinius žvėris, kuris yra privalomas. Taigi du ežerai ir miškas buvo aptverti neteisėtai.

Valstybinė miškų tarnyba kreipėsi į Trakų rajono savivaldybę dėl leidimo aptverti teritoriją panaikinimo. Visos institucijos pripažino, kad tvora yra neteisėta.

Kilus skandalui gavo leidimą laikyti žvėris

Po DELFI tyrimų ir kilus skandalui, kad tvora, juosianti sklypą yra neteisėta, nes DELFI išaiškino, jog jokio leidimo laikyti laukinius žvėris nei J. Borisovas, nei „Geovika“ nebuvo gavę, įmonė liepos mėnesį tokį leidimą išsiėmė.

Nors prie teritorijos lankęsi DELFI žurnalistai jokių žvėrių sklype nematė, dabar valdininkai nebegali pašalinti tvoros.

„Pranešame, kad naikinti Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2009 m. įsakymą, kuriuo buvo leistą apriboti fizinių asmenų lankymąsi žemės sklypuose, nėra pagrindo. Aplinkos apsaugos agentūra 2016 m. liepos 8 d. išdavė UAB „Geovika“ 3 leidimus laikyti nelaisvėje laukinius gyvūnus“, – rašoma Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Jono Liesio pasirašytame rašte.

Gaisras Kaune
9
2021.05.07 11:55

Milžiniškas gaisras Kaune užgesintas: užsiliepsnojo metalo atliekos, didelis dūmų kamuolys buvo matomas iš toli

anksčiau įmonėje aptikta pažeidimų; atnaujinta 16.10
9
Saulius Skvernelis
2021.05.07 09:27

Skvernelis: rengiamas partnerystės įstatymas iš esmės įteisintų vienalyčių šeimą

palaiko „Šeimos maršo“ idėją