Lietuvoje

2017.03.04 18:14

G. Landsbergis ragino partiją būti vieningą

BNS 2017.03.04 18:14

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininku vasarį perrinktas ir per partijos suvažiavimą šeštadienį antrą kadenciją oficialiai pradedantis Gabrielius Landsbergis ragino partiečius būti vieningus. Taip pat paskelbti G. Landsbergio pavaduotojai. Į šias pareigas naujai paskirti Seimo nariai Mantas Adomėnas ir Monika Navickienė ir Vilniaus tarybos narys Adomas Bužinskas.

Kreipdamasis į suvažiavimo dalyvius G.Landsbergis „tikrąją vienybę“ įvardijo pirmu darbu.

„Esame jungtinė partija. Bet dažnai atrodo, kad buvimas dvejose atskirose pilyse mums nejučia tapo amžinąja vertybe. Todėl šiandien sakau – aš esu krikščionis demokratas. Taip pat esu ir politinių kalinių ir tremtinių bendruomenės atstovas, ir tremtinės anūkas. Noriu, kad visi pagaliau galėtume pasakyti esantys vienos bendruomenės nariai. Kad pripažintume, jog mus vienija bendras požiūris, darbas tėvynei ir įsipareigojimas vakarietiškos Lietuvos idėjai. Noriu, kad būtume siejami, o ne skaldomi. Ieškantys bendrumų, o ne skirtumų. Vieningi, o ne lengvai manipuliuojami iš išorės“, – sakė G. Landsbergis.

„Nebenoriu dirbtinio skirstymosi. Nebenoriu dalinimosi į daugiau ar mažiau vertybinius, labiau ar mažiau mylinčius Lietuvą“, – kalbėjo jis.

G. Landsbergis kartu sakė, kad svarbu ne tik tai, kuo gyvena partijos bendruomenė. Kaip svarbius iššūkius jis minėjo būtinybę „sustabdyti Astravą“, užtikrinti šalies saugumą.

„Norime būti saugūs? Tapkime tokie, koks šiandien yra Izraelis. Tokia ambicija turi tapti valstybės politikos dalimi. Taip, reikalingi nuoseklūs žingsniai – išlaidų gynybai augimas, visuotinė karo tarnyba, reali kibernetinė gynyba ir skaitmeninė kariuomenė“, – teigė G. Landsbergis.

Jis taip pat išsakė kritikos valdantiesiems – dėl mažų ambicijų kovojant su smurtu artimoje aplinkoje, piktnaudžiavimo valstybinėse įmonėse.

„Naujosios vyriausybės programoje skaitome, kad per ketverius metus smurtą patiriančių asmenų skaičių ketinama sumažinti nuo 29 iki 26 procentų. Ar tai yra mūsų pažadas kitiems kenčiantiems? Trimis procentais sumažintas žuvusių, skriaudžiamųjų skaičius? Ar tai viskas, ką norime ir įstengiame padaryti? Ar toks yra mūsų didysis tikslas? Nesutinku“, – pareiškė TS-LKD pirmininkas.

„Valstybinės įmonės jau seniai tapusios nomenklatūros, ūsuotų bebrų prieglauda. Socialdemokratų, neradusių kitur darbo, įdarbinimo įstaigomis. Manote sutapimas, kad jos vis niekaip negali išmokėti valstybei dividendų? Bet kodėl vis atsiranda pinigų išlaikyti prabangius biurus, finansuoti keliones į šiltus kraštus? Nejau dar tikime, kad tai prisideda prie „strateginių tikslų“? Dažniausiai atsikartojantis argumentas – negalime uždaryti kokios nors ūsuotų bebrų šėryklos, kadangi reikia išsaugoti darbo vietas regionuose. Valstybės uždavinys nėra išsaugoti darbo vietas valstybės įmonėse, pabrėžiu – valstybės įmonėse. Įmonės turi nevogti, mokėti dividendus ir užtikrinti kitas valstybės joms pavestas funkcijas“, – kalbėjo jis.

Didžiausios opozicinės partijos – TS-LKD – pirmininku G. Landsbergis išrinktas vasario 12 dieną vykusiuose tiesioginiuose rinkimuose. G.Landsbergis surinko 62 proc. balsų, partijos pirmininku jis perrinktas per pirmąjį turą.

Šie konservatorių pirmininko rinkimai buvo išankstiniai. Paankstinti partijos lyderio rinkimus paprašė G.Landsbergis, jis teigė norįs pasitikrinti pasitikėjimo mandatą partijoje po Seimo rinkimų.

Pirmą kartą šios partijos pirmininkas išrinktas ketveriems metams. Iki šiol jo kadencija trukdavo dvejus metus. G.Landsbergis TS–LKD vadovauja nuo 2015 metų balandžio.

Patvirtino atvirus rinkimus, spręs dėl pavadinimo keitimo

Kaip pranešė partija, suvažiavime pakeisti įstatų punktai, numatantys, kad TS-LKD pirmininkas renkamas ketverių metų kadencijai atviruose rinkimuose, kuriuose balsuoti turi teisę visi TS-LKD nariai ir kiti pilnamečiai asmenys, įgiję teisę dalyvauti šiuose rinkimuose. Kaip balsuoti, nustatys TS-LKD taryba.

Toks siūlymas grindžiamas kitų valstybių patirtimi, kai didžiausių partijų vadovai, kandidatai į svarbius valstybei politinius postus išrenkami ne tik tos partijos, bet ir visų piliečių balsais.

Partija taip pat sudarė sąlygas visuotinai rinkti ir kandidatus Seimo vienmandatėse rinkimų apygardose, į Lietuvos savivaldybių merus bei tokiu būdu sudaryti TS-LKD kandidatų sąrašus į Europos Parlamentą. Partijos kandidatas į prezidentus taip pat bus renkamas atviruose rinkimuose.

TS-LKD Suvažiavimas pritarė įstatų pakeitimui, pagal kurį TS-LKD pirmininkas aktualiais partijai klausimais gali inicijuoti visuotinį TS-LKD narių plebiscitą. Kaip sakė partijos pirmininkas Gabrielius Lansbergis, pirmasis plebiscitas, kurį jis organizuos, bus dėl partijos pavadinimo pakeitimo.

Sekmadienį pradėta diskusija dėl Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pavadinimo pakeitimo.

Partijos narių plebiscitas bus laikomas įvykusiu, kai jame dalyvauja ne mažiau kaip pusė visų TS-LKD narių. Įvykusio plebiscito sprendimas yra patvirtinamas artimiausiame TS-LKD suvažiavime.

S. Skvernelis konservatoriams: esu čia tam, kad kurtume kitas tradicijas 

Premjeras Saulius Skvernelis, šeštadienį atvykęs pasveikinti  didžiausios opozicinės partijos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos suvažiavimo, ragino šią partiją dirbti kartu su valdančiaisiais.

„Esminius dalykus mes privalome padaryti kartu. Aš tikrai nesu čia tam – galbūt kažkie politologai pradės vartalioti teorijas, kad (atvykau prašyti) paremti vyriausybę – vyriausybė negriūva, ji tvirtai stovi. Aš esu tam, kad parodytume, jog mes galime kurti kitas tradicijas ir kartu daryti pokyčius“, – sakė S. Skvernelis.

Premjeras savo kalboje išreiškė viltį, kad vienybė galima ne tik „kai turime priešą prie valstybės vartų, realiai matomą, grasinantį mums ginklu“, bet ir siekiant bendrų tikslų.

„Yra tikslai, dėl kurių reikia peržengti per save, peržengti per ambicijas, peržengti per nuoskaudas, galbūt per asmeniškumą ir žengti tuos žingsnius, kur mes tikrai galėtume padaryti tai, ką neišvengiamai turime padaryti“, – į opozicinės partijos atstovus kreipėsi S.Skvernelis.

Kaip pavyzdį, kur būtina žengti tokius žingsnius, premjeras paminėjo miškų urėdijas. Šia valdančiosios Valstiečių ir žaliųjų partijos reforma suabejojo koalicijos partnerė Socialdemokratų partija, kuri pareiškė turbūt jos nepalaikysianti, tačiau paramą išreiškė TS-LKD.

„Valstiečiai“ teigia, kad urėdijų sujungimas į vieną įmonę leis efektyviau naudoti valstybinių miškų turtą, vienoje įmonėje centralizuojant bendrąsias administracines funkcijas ir sumažinus teritorinių padalinių skaičių, kasmet būtų sutaupyta po 10 mln. eurų įmonės lėšų ir iki 3 mln. eurų iš valstybės biudžeto.

Aplinkos ministras sako tikįs, kad Seimas sprendimą dėl urėdijų  pertvarkos priims dar pavasario sesijoje.